Pohřbená tajemství

recenze knihy Pohřbená tajemství

„Vše muselo být organické, etické, z volného výběhu, fair-trade a netestované na zvířatech. Káva, kterou objednávala do kávovaru v kanceláři, byla z organických fair-trade etických kávových zrn, pěstovaných ve stínu za pomocí dlouhodobě udržitelných metod malého sdružení domorodých zemědělců v mexickém Chiapas. Stála přibližně stejně jako bolivijský kokain a pravděpodobně by ji odmítl i vězeň odsouzený k trestu smrti.“

Pohřbená tajemství mne upoutala obálkou, a hned v závěsu anotací. Těšila jsem se na dobrou detektivku, případně thriller, na perfektního vyšetřovatele a bezchybnou zápletku. Dostala jsem jen něco z toho. Ale i tak jsem relativně spokojená.

Pohřbená tajemstvíNick Heller je soukromý vyšetřoval a také hlavní postava celého příběhu. Díky své rodinné minulosti má přátele na správném místě, ale také srdce. Ač se místy chová jako studený psí čumák, je v něm vždy něco hřejivého. Ať už v jeho slovech nebo činech.
Jeho známému je unesena dcera, kterou má rád, i když to není žádný svatoušek. Její otec je velice bohatý muž, a proto je nutno se obávat toho nejhoršího. A tak se Nick pustí do případu a rozplétá mnohem složitější situaci, než na kterou byl připraven.

Musím se přiznat, že Nick Heller mi imponoval. Takový typ samotářského vlka, který měl něco do sebe a v některých situacích, třeba když měl u sebe synovce, mě dokázal překvapit. I jeho smýšlení a myšlení se mi líbily. Takový kladný hrdina, zachraňující lidi z nebezpečí, ale sedělo mu to.
Jenže v příběhu, který se zde odehrává, byla spousta proměnných, spousta dalších lidí, hromada různých důvodů, proč, kdy, kde a jak, že jsem se po polovině začala nutit do čtení. Přišlo mi to překombinované. Když jsem se dívala na komentáře a hodnocení jiných čtenářů, musím souhlasit s jednou čtenářkou, která napsala: „Kdyby se autor držel hlavní zápletky týkající se únosu, pravděpodobně by mě to bavilo víc“.

„Kdyby moderní medicína brala napoleonský komplex dostatečně vážně, ve všech učebnicích by byly fotografie Philipa Curtise, Mussoliniho, Stalina, Atilly a samozřejmě svatého patrona všech miniaturních tyranů Napoleona Bonaparta. Já mám přes sto osmdesát centimetrů, nicméně znám i vysoké chlápky s napoleonským komplexem.“

Co se týče samotné knihy, tak je napsaná čtivě, pokud vás (tak jako mne), nepřestane bavit děj, bude to pro vás záležitost pár hodin čtení. Protože na těch prvních stránkách jsem nabyla dojmu, že autor umí psát, jeho styl je svižný a dokáže čtenáře zaujmout. Kdyby tam nebyly krom únosu Alexy, ještě politické rozbroje z téměř celého světa, neměla bych problém absolutně s ničím.

Málokdy to píšu, protože většinou se snažím autorům dávat další, druhé šance, ale tady se do toho asi nepustím. Neříkám, že byla kniha špatná, ale nebyla nic pro mě. Mám prostě v sobě nějaký zakořeněný pocit, že je ideální spíše pro čtenáře – muže, protože těch zákulisních intrik vysoké politiky tam bylo od poloviny docela dost, až mi to přestalo dávat smysl. Já nechci uvažovat a dávat si dohromady různé kousky, já chci, ať mě kniha strhne, ať mě odpoutá od reality a já můžu bez přemýšlení jen otáčet stránky a nestačit se divit.

 

Název knihy Pohřbená tajemství
AutorJoseph Finder
ŽánrDetektivka, Thriller
  
Nakladatelství MysteryPress
Rok vydání2019
Počet stran416
ISBN978-80-7588-163-2
  
Nákup knihy www.mysterypress.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MysteryPress

Nakladatelství Mystery Press se od svého založení v roce 2015 velmi rychle etablovalo na tuzemském knižním trhu jako specialista na detektivky, thrillery a krimi romány. Mystery Press v současnosti vydává zejména anglo-americké autory, z nichž pro české čtenáře objevilo například Angličany Stevea Robinsona (genealogický thriller Stopy v krvi) a Tima Weavera (již dotiskovaná drsná krimi Bez slitování), ale nebojí se ani velkých amerických jmen, jako jsou Janet Evanovich (v TOP 10 amerických bestselleristů) či Dan Simmons (holmesovský román Páté srdce). Brzy začnou pod logem Mystery Pressu vycházet rovněž knihy českých autorů, a to především v subžánrech klasické a historické detektivky, mysteriózního thrilleru či procedurální krimi.

www.mysterypress.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)