Poirotův boj s chytrým vrahem ukáže, kdo s koho

recenze knihy Vraždy podle abecedy

Nakladatelství Kalibr oprášilo v minulosti již několikrát vydanou detektivku Vraždy podle abecedy. Tentokrát dostala atraktivní filmovou obálku, na níž se skví charismatický John Malkovich ztvárňující hlavní roli belgického detektiva. Že vám tato kombinace nejde pod nos? Možná budete překvapeni, John Malkovich je brilantní herec, který svéráznému detektivovi může dodat punc neotřelosti a originality. Jestli tomu tak opravdu je, zjistíte, až uvidíte film. Ale předtím si můžete předlohu k filmu vychutnat v té nejlepší podobě – jako knihu. 

Vraždy podle abecedy - obal knihyV roce 1935 přijíždí kapitán Hastings ze svého jihoamerického ranče na pů roku domů do Anglie. Nesmí samozřejmě chybět návštěva starého dobrého přítele Hercula Poirota. Legendární detektiv před časem také odešel na odpočinek, ale jak už to u činorodých lidí bývá, dlouho mu to nevydrželo. Čeká na něj soupeř stejně chytrý jako on sám. Poirot od něj obdrží postupně tři dopisy, které znamenají smrt. Vrah jede podle abecedy – v městečku Andover je zavražděná stará trafikantka Alice Ascherová, v Bexhillu servírka Betty Bernardová, v Curstonu lord Carmichael Clarke. Čtvrtá vražda se však liší a Poirotovi je jasné, že s vrahem to nebude tak jednoduché, jak si všichni mysleli. Spolu s Hastingsem a hrstkou pozůstalých po obětech se detektiv snaží přijít záhadě na kloub. Co spojuje na první pohled nesourodé zavražděné? Jaký motiv měl vrah a proč Poirotovi posílá dopisy?

Detektivní romány Agathy Christie mají jednu velice milou vlastnost. Jen málokdy uhodnete pachatele činu na první dobrou. Agatha je totiž velice důmyslná a rafinovaná spisovatelka. Dokáže bez mrknutí oka svést čtenářovu pozornost tam, kam potřebuje a nechat jej při tom, že je na správné stopě. Stejné je to i u tohoto příběhu. Máte oběti, máte vraha. No vážně. Sledujete jeho kroky, vidíte zakrvácený nůž, který má v ruce, ale nebyla by to ta pravá Agatha Christie, aby na vás nevymyslela nějakou kulišárnu a vy zjistíte, že je to všechno ve finále úplně jinak. Můžeme jen žasnout, jak se jí to, při tak velkém počtu detektivek, jež má na svém kontě, vždycky podaří.

Představovat Hercula Poirota nemusím, kdo dílo Agathy Christie zná, ten ví, jaký tento malý Belgičan je. Důvtipný, inteligentní, trochu samolibý génius, nad jehož bystrým rozumem můžeme jen kroutit hlavou. Zdatně mu sekunduje kapitán Hastings, jejich dialogy a vtipné, osobité slovní přestřelky, z nichž je znát vzájemná úcta i přátelství, jsou kořením každého příběhu, v němž ti dva hrají hlavní roli. Agatha nikdy neopomíjí ani postavy vedlejší, u nichž vždy vyzdvihne určitý charakterový rys, důležitý pro daný případ. 

Kromě geniálně jednoduché zápletky zamotané do spletitých nitek vedoucích k různým postavám příběhu, mají Vraždy podle abecedy typickou atmosféru poklidných detektivek. Odehrávají se v roce 1935, v čase, kdy svět už zapomněl na hrůzy první světové války a o druhé ještě vůbec nic nevěděl. Náladu umocňuje i brilantní překlad Evy Kondrysové. 

Chcete-li si vyzkoušet svou dedukci, milujete Agathu Christe a anglické reálie první poloviny dvacátého století, Vraždy podle abecedy jsou pro vás jako stvořené.

 

Nakladatelství Dobré knihy - logo

 

Název knihy Vraždy podle abecedy
AutorAgatha Christie
Žánrkrimi, detektivní
  
Nakladatelství Kalibr
Rok vydání2019
Počet stran232
ISBN978-80-242-2344-5
  
Nákup knihy www.dobre-knihy.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Kalibr

Nakladatelská značka Kalibr se zaměřuje na vydávání detektivek, napínavých thrillerů, severského krimi a dalších žánrů, v nichž není nouze o prolitou krev.

Ke kmenovým autorům patří např. Gillian Flynnová, Angela Marsonsová, Harlan Coben, John Grisham, Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Louise Pennyová, Stefan Ahnhem, Daniel Cole nebo Tess Gerritsenová.

www.kalibr-knihy.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Nakladatelství Dobré knihy - logo

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)