Čtvrtek, 7.12.2023
KnihyKultura

Pozřel oheň kosti?

Philip Freeman - Kosti svaté Brigityrecenze knihy
Philip Freeman – Kosti svaté Brigity

Příběh mladičké sestry Deirdre, v níž koluje krev druidů, ve mně vyvolal spoustu zajímavých pocitů, o něž bych se s vámi velice ráda podělila. Celý příběh se odehrává v prostředí irského chrámu v Kildare.

Sestra Deirdre usíná v dřevěném kostelíků, jenž kvůli zapálené svíčce vyhořel. Tento kostelík je nedaleko Kildare, kde se v tu dobu ztratily artefakty, na nichž záleží život celého kláštera patřícího k chrámu. Hlavní sestra Anna tedy Deirdre posílá, aby artefakty našla, protože jen ona díky svým kořenům má velkou pravděpodobnost, že objeví zloděje. Podaří se jí tento úkol splnit? To se dozvíte ve chvíli, kdy otevřete tuto zajímavou keltskou detektivku, která dozajista stojí za to.

V knize najdete spoustu zajímavých zvratů, okamžiků plných citů, rozjitřených emocí, ale rozhodně odtajníte i spoustu dalších prvků, které potěší srdce milovníků historické literatury a detektivních románů. V příběhu vás překvapí i netradiční prostředí, v němž se děj odehrává. Dlouho se budete pohybovat po půdě kláštera a chrámu zasvěceného svaté Brigitě. Některé pasáže mě hodně překvapily, ale vždy to bylo překvapení v pozitivním smyslu slova. Líbilo se mi, jak autor popisoval jednotlivé vztahy Deirdre vůči ostatním postavám knihy. Zároveň mě zaujal popis života sester a bratří v klášterech.

Kniha Kosti svaté Brigity, kterou bych vám prostřednictvím této recenze chtěla představit, vyšla v originálu (St. Brigid´s Bones: A Celtic Adventure) již v roce 2014. V České republice se překladu dočkáváme až v roce 2017 a o vydání titulu se postaral Knižní klub. Kosti svaté Brigity jsou prvním dílem z chystané série o sestře Deirdre. Pokud vás recenze osloví a budete si chtít knihu přečíst, můžete si ji pořídit zde.

Kosti svaté Brigity jsou tak originální, že mě zaujaly již na první pohled. Nadchla mě anotace knihy. Jak často se stává, že se pustím do příběhu s detektivní zápletkou, jenž se odehrává na počátku šestého století na území Irska? Dlouho jsem na takovouto knihu nenarazila, a proto jsem toužila přečíst od první chvíle, kdy jsem se o ní dozvěděla. Dalším faktorem, jenž rozhodl o mém výběru, byla krásná obálka, na níž můžeme vidět vyobrazení, které si může každý čtenář interpretovat jinak. Někdo v něm může spatřovat mandalu, jiný zlatavou mříž, další třeba dlaždičku a já v tom vidím ornament v okně chrámu. Pod obrázkem jsou vyvedené informace o knize, největším písmem je uveden název knihy, jenž je vyveden ve zlatavé barvě. Bílou barvou je pak nad názvem uveden autor a pod názvem se objevuje informace o tom, že právě držíte v ruce keltskou detektivku. V horní části obálky je pak uveden vydavatel. Když jsem knihu „vysvlékla“ z jejího barevného obalu, naskytl se mi jedinečný pohled. Kniha má krásnou jemně narůžovělou barvu, je orámovaná krásným plastickým rámečkem a informace jsou uvedeny uprostřed. Písmo použité jak na deskách knihy, tak i na obálce se mi velice líbí.

Příběh mě nadchl od samého počátku a naprosto mě strhnul. Sice jsem četla několik ne zrovna pochvalných recenzí a názorů na tuto knihu, ale z vlastní zkušenosti musím říci, že můj názor je diametrálně odlišný. Autor mě vtáhnul do děje a já se cítila, jako bych stála vedle sestry a pomáhala jí řešit případ zcizených kostí. Hlavní postava Deirdre, jež zároveň vypráví celý příběh, si mě získala na svou stranu. Charakter, jenž byl hlavní hrdince autorem dán, mi přišel až nadpřirozeně čistý. Je pak svým způsobem protipólem vůči ostatním postavám. Občas jsem u ní zaznamenala jistou míru naivity. Celé vyprávění nechává autor plynout chronologicky tak, jak se děj odehrával. Občas si můžeme povšimnout retrospektivních prvků ve vzpomínkách postav, často však v myšlenkách Deirdre, jež na vzpomínkách prokazuje to, proč se jí děje to, co se jí děje. Tyto vzpomínky dodávají příběhu jisté osvěžení a potřebnou jiskru.

Příběh je celý odvyprávěn z pohledu hlavní hrdinky za použití subjektivní ich-formy. V průběhu čtení se však setkáme s velkým množstvím dialogů, které celý děj oživují a dávají dílu patřičný kontext. Věřím tomu, že když se do tohoto příběhu pustíte, nebudete zklamáni. Zažijete ryzí detektivní příběh, jenž nepotřebuje žádný akční doplněk. Z vlastní zkušenosti vám mohu říci, že i přes absenci akce jsem si knihu náramně užila a mohu vám ji vřele doporučit.

Publikace obsahuje 26 kapitol, doslov, poděkování autora a informace o jeho osobě. Každá kapitola je uvedena slovním označením kapitoly. Toto označení mě opět dostalo do kolen tím, že je vyvedeno opět krásným fontem. Z toho důvodu, že není uveden žádný bližší název kapitol, dalo by se říci, že celé následující dění je pro čtenáře jedním velkým tajemstvím, jež si žádá odhalení. Celá kniha má krásných 224 stran, takže se příběh dá zhltnout během pár chvilek. Za vyzdvihnutí pak jistě stojí i celkové grafické zpracování knihy, jež přispívá velkou měrou k tomu, že se příběh čte téměř sám. Po jazykové a gramatické stránce je kniha zpracována velice dobře. Vše dává smysl a nevyskytují se zde žádné pasáže, které by byly nesrozumitelné.

Moje subjektivní hodnocení je ryze pozitivní. Z četby jsem byla nadšená a odnesla jsem si netradiční čtenářský zážitek. Líbilo se mi, že celé dílo je zpracováno v duchu klasické detektivky, jež se od současných thrillerů diametrálně odlišuje. Jiná je zejména svou netradiční zápletkou. Celý příběh ve mně vyvolal velké množství různých emocí, ale také sympatii k některým postavám. Děj je vykonstruován na neochvějných základech a krásně drží pohromadě. Zaujalo mě, že jsem se s touto knihou mohla podívat do dob, do kterých jsem se dlouho prostřednictvím knihy nepodívala. Stejně bych mohla mluvit i o irském prostředí. Popisy a časté zvraty ve mně zažehávaly fantazii a vše jsem si mohla užívat téměř na vlastní kůži. Autorův styl psaní se mi hodně zamlouval. Líbila se mi i pointa celého díla a už se moc těším na další díl série o sestře Deirdre. Knihu hodnotím nádhernými 100 % a budu ji vřele doporučovat dál, a to zejména z toho důvodu, že tradiční detektivky jsou v naší moderní době naprosto nedostatkovým zbožím. Čtenáři prahnou po detektivkách plných akce, stříleček, krve a dalších podobných propriet. Kosti svaté Brigity považuji za skvostné dílo, kterého bychom si měli vážit.

 

Název knihy:                     Kosti svaté Brigity
Philip Freeman - Kosti svaté BrigityAutor:                                  Philip Freeman
Žánr:                                   historické romány, dobrodružné, 
Rok vydání:                       2017
Počet stran:                       224
Nakladatelství:                  Knižní klub

EAN:                                   9788024254265
ISBN:                                  978-80-242-5426-5

E-shop:                               http://www.bux.cz/knihy
                                             Bux

Databáze knih:                 www.DatabazeKnih.cz   

  


Knižní klubKnižní klub – na českém trhu již tradiční značka je také nejstarší nakladatelskou značku EMG. Nabízí především českou literaturu, detektivky, krimi, thrillery, militarie, historické romány a dětskou literaturu. Ke kmenovým autorům KK patří např. Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Ken Follett, Robin Cook či Philipp Vandenberg. V edici Záhady vychází např. Erich von Däniken.

 

                    EMG

Euromedia Group, k. s., (dále jen EMG) patří mezi nejsilnější a největší firmy podnikající v rámci knižního trhu v České republice. Vlastní nakladatelské značky Knižní klub (od r. 1992), Odeon (od r. 1999), Ikar (od r. 2000), Universum (od r. 2000) a YOLI (od r. 2014). Jednotlivé nakladatelské značky EMG svým zaměřením usnadňují čtenáři orientaci. Majitelem EMG je společnost Arraviet, s.r.o.

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)