Pražské vraždění

Pavel Šoltész - Případ sváteční sukněRecenze knihy: 
Pavel Šoltész – Případ sváteční sukně

Toužíte po historickém románu, jenž se odehrává v Praze koncem 15. století? Milujete romány plné napínavých chvil a neočekávaných zvratů? Přesně takový je děj knihy, již vám prostřednictvím této recenze představíme. Bonusem vám bude poznání sociálního prostředí hlavního města Prahy v již zmiňovaném období. Autorův styl je velice zajímavý a velice čtivý, troufáme si tvrdit, že si je oblíbíte.

Kniha Případ sváteční sukně vyšla poprvé v roce 2000 v nakladatelství X-Egem, avšak v roce 2016 se dočkává dalšího vydání, tentokrát v Knižním klubu. V případě zájmu si ji můžete pořídit na www.bux.cz. 

Obálka a název

Tento titul vás při výběru zaujme svou obálkou, ale i názvem. Na obálce je zajímavé propojení přední a zadní strany, na přední straně můžeme vidět otevírající se dveře a ve špehýrce člověka v kápi. Jistě se ptáte, kdo tím člověkem je. To vám neprozradíme, zjistíte to sami při četbě tohoto skvostu. Zadní strana se však odlišuje, zde najdeme kromě anotace krásné vyobrazení orloje. Celá obálka je vyvedená v celkem tmavých barvách, ale tento fakt ničemu nevadí. Co se týče propojení názvu s příběhem, dalo by se říci, že spojitosti objevíte hned v první kapitole a nebudete muset dlouze přemýšlet o tom, proč má kniha název takový, jaký má. Knihu lze zakoupit vázanou v pevných deskách. Překvapí vás její formát A5. Příběh se pak odehrává na pouhých 222 stranách. 

Jazyk

Text je velice zajímavý a čtivý. Autor děj vypsal objektivní er-formou doplněnou o velké množství dialogů jednotlivých postav. Tyto dialogy pak zvyšují rychlost a spád děje. Každá kapitola má svou strukturu a dělí se do několika částí, ty poznáme díky mezerám, jež se mezi nimi objevují. Jednotlivé kapitoly jsou uváděny zajímavými dobovými citáty z úst Smila Flašky z Pardubic, Jana Hasištejnského z Lobkovic, ale třeba i Karla IV. a spousty dalších. V ději si můžeme všimnout spisovného jazyka ve vyprávění a nespisovného v dialozích. Ve chvílích zvyšování napětí se objevují kratší věty, ty dlouhé naopak plynulost děje nabourávají, a tak jej zpomalují. Tato kniha je vcelku oddechová, nemusíte u ní nijak extra přemýšlet a jen se necháte autorem vést. Sice si budete stále klást otázku: Kdo byl vrah a proč?, ale i tak čtení můžeme považovat za oddechové. V celém díle se střetává chronologická a retrospektivní kompozice, občas lze najít prvky kompozice paralelní, tu shledávám v přechodech jednotlivých částí kapitoly. 

Tematická oblast textu

V této knize se budete pohybovat mezi měšťanským lidem a budete řešit s Peregrinem Kameníkem případy, jež se odehrají v prostředí Prahy. Na pozadí příběhu je možné objevit i sociální problematiku. Velkými motivy zde jsou například chamtivost, problematika egocentrismu obyvatelstva, nenávist, ale je jich pochopitelně mnohem více. 

Celkové hodnocení

Kniha se mi líbila svou čtivostí a poutavostí. Autor si mě získal stylem, jímž celý příběh vystavěl. V ději je nahlíženo zejména na sociální situaci v době, v níž se odehrává. Ze začátku mi však trošku vadilo, že jsem moc nevěděla, co vlastně budu řešit, a tak mi kniha přišla krapet netradiční. Čtenář si klade otázku: Ona je to detektivka a já po celou dobu budu řešit pouze toto? Pak se však vše zvrtne a příběh se dostává do těch kolejí, v nichž měl původně jet. Celé toto dílo mě zaujalo tím, že nemá sexuální podtext, jak tomu většinou je u ostatních autorů zabývajících se psaním historických románů. Nenajdete zde ani maličký náznak. Celé dílo má velice živé základy a stále se v něm něco děje. Četbu si čtenář nesmírně užije a odnese si nevšední čtenářské zážitky. Autor mě svým stylem zaujal a uchvátil, ráda si v budoucnu přečtu i další jeho díla.

Moje subjektivní hodnocení činí krásných 98 %.

 


Název knihy:     Případ sváteční sukně
Pavel Šoltész - Případ sváteční sukně
Autor:                  Pavel Šoltész

Nakladatelství:  Knižní klub
Rok vydání:       2016
Počet stran:       222
Vazba:                vázaná

ISBN:                  978-80-242-5254-4
EAN:                   9788024252544

E-shop:              www.bux.cz

  Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)