Jaký byl život Přemyslovců?

Přemyslovská epopejVlastimil Vondruška
Přemyslovská epopej – komplet
recenze audioknihy

Patříte k jedincům, kteří si rádi představují, jak to tu vypadalo kdysi dávno. Tato audiokniha vás zavede na dvůr prvního českého knížecího a královského rodu. V prvním dílu se poznáte s Přemyslem I. Otakarem, v druhém s králem Václavem I., ve třetím s Přemyslem II. Otakarem a poslední je věnován životu Václava II. Potkáme se s radostmi, ale i strastmi života českých králů, ale pochopitelně i jejich blízkých. Stanete tváří v tvář nemocem, příkladem mohou být ryze středověké mor a lepra. Vyjedete do spousty bitev, jimiž si panovník chce podmanit svá práva.

 

 

Knižní předlohy této audioknihy vyšly v letech 2011 – 2013 v nakladatelství MOBA. O komplet 4 audioknih vydává v roce 2016 vydavatelství Tympanum. V případě zájmu si ji můžete pořídit zde. Narátorem se stal Jan Hyhlík. Jeho hlas ve mně evokoval chvilky dětství, kdy jsem ráda poslouchala pohádkové příběhy z rozhlasu. Hlas byl příjemný, dobře se poslouchal. Pokud jste příznivci audioknih vydavatelství Tympanum, mohli jste se s jeho hlasem setkat v titulu Poutník: Mágův deník a také v pěti knihách známého autora Fredericka Frosytha. 

Tympanum audioknihy

Obálka a název

Audioknihy si vás získají nejen svým titulem, jenž jistě již znáte z knižní podoby. Mě si však získaly i obálky všech nosičů. Komplet má krásnou černou obálku s rytíři v bitvě. Tato na mě působí střídmým dojmem, není nijak přeplácaná. Pokud budete chtít poslouchat zvlášť, tak vás čekají čtyři kouzelné barevné obálky, a to modrá s královským jezdcem na koni, zelená s jezdcem na koni lovícím jelena, hnědá s králem bojujícím se dvěma rytíři a poslední je červená, kde můžeme vidět mladého kralevice, jenž si veze svou nevěstu na koni. Všechny tyto obálky vystihují děj jednotlivého dílu. Každý díl je pojmenován jménem daného panovníka a opatřen drobnou charakteristikou – 1. díl Velký král, 2. díl Jednooký král, 3. díl Král rytíř a poslední 4. díl Král básník. V průběhu poslechu se dozvíme, proč je díl pojmenován tak, jak je. Většinou se název odvíjí od nějaké významné skutečnosti, která se dané osobnosti přihodila. Věřím, že si grafiku obalů audioknih oblíbíte hned na první pohled, stejně jako tomu bylo u nás. 

Hlas narátora

Hlas narátora je velkou kapitolou této knihy. Řekla bych, že je i velkou přidanou hodnotou, protože audio pak působí důvěryhodněji. Celý děj je vyprávěn očima jednoho presbitáře, jenž píše pro české krále. Jan Hyhlík tohoto presbitáře dokázal velice věrohodně uchopit. Důležité však je, že celé vyprávění neprobíhalo jen z úst starého vypravěče, ale narátor musel vystihnout i řeč jednotlivých postav. Musel se poprat s ženskými hlasy, musel si poradit s emocemi jednotlivých postav, ale hlavně s náročností nejen čtení samotného, ale i s délkou čtení, protože celý komplet má 105 hodin a 32 minut poslechu, to znamená stejný čas čtení pro narátora. Smekám před ním klobouk. Na jeho čtení je zřejmé, že jej příběh knihy bavil a četl ji rád a s nadšením, stejně tak audioknihu zákonitě bude vnímat i posluchač. Věřím tomu, že se vám bude audio poslouchat stejně tak dobře, jako tomu bylo u mě a už se těším na další podobné dílo. 

Velká pochvala patří narátorově technice čtení. Jeho výslovnost byla vesměs správná. Je pravda, že se občas přeřekl, nebo nějakému slovu nebylo rozumět tak, jak by mělo, ale to přikládám zejména tomu, že již četl dlouhou dobu a byla to větší zátěž. Přemyslovská epopej je narátorovým nejdelším čtenářským počinem a jeho výkon byl obdivuhodný. Co musím dále vyzdvihnout je jeho výtečná intonace, jíž úplně úžasně vystihnul charakter postav a toto jde ruku v ruce s excelentní prací s hlasem, jež je při poslechu více než zřejmá. Rétoriku hodnotím velice kladně. 

V audioknize se vyskytuje extrémní množství dialogů, jež vyžadovaly narátorovu práci s hlasem. Troufnu si tvrdit, že se tohoto úkolu zhostil na výbornou a pracoval s hlasem, co mu síly stačily. Dokázal tak vtisknout určitý charakter jednotlivým postavám, kterých bylo opravdu velké množství. Výkon narátora považuji za skvělý, z toho je možné usuzovat, že pro narátora byla četba tohoto díla radostí. 

Děj audioknihy

Přemyslovská epopejPříběh celého kompletu je velice snadné popsat. Je velice strhující, vyskytuje se zde neskutečné množství zvratů. Můžeme sledovat vývoj celého království, ale i mužů, kteří stáli v jeho čele. I u nich můžeme pozorovat jistou míru vývoje. Zlepšují se jejich strategie boje, vyjednávání, ale také životní zkušenosti. Na ty byl velice bohatý zejména první díl, kde jsme se pohybovali zejména v intimních oblastech života panovníka. Některé věci vás mohou při poslechu zaskočit, ale taková už je historie. Současný člověk nad danou událostí bude kroutit hlavou, ale přitom středověk byl přesně takový, jak je v díle popsáno – surový a plný intrik. Musím říci, že čím dále jsem v poslechu byla, tím více si mě audiokniha získávala a vždy se dalo objevit něco nového. Děj je ryze chronologický, situace jsou popisovány tak, jak se udály. Vypravěč nikdy nepřeskakuje a co musím ocenit, zaměřuje se nejen na události odehrávající se na území českého království, ale zaznamenává i globálnější problémy, do nichž bylo české království svým způsobem také trošku zapojeno. Toto je nejvíce zřejmé v posledním díle. Zde je hojně brán ohled na okolní země, kdy se jednalo o to, zda české království získá třeba i polskou korunu a podobně. Více už prozrazovat nebudu. Jistě si audio velice rádi poslechnete a objevíte, jak se věci mají. Každý díl obsahuje téměř 60 kapitol plných zajímavého děje. V prvním díle se s hudebním podkladem téměř nesetkáváme, proto mi toto vyprávění přišlo trošku sušší, ale od 2. dílu až do konce si na počátku každé kapitoly užijeme skvělého živého hudebního doprovodu, který nás přesune do období středověku a umocní v nás pocit, že jsme sami jednou z postav celého příběhu. 

Hudební doprovod

Hudební podklad se vyskytuje v této audioknize na počátku každé kapitoly teprve až od druhého dílu, což je trošku škoda, ale i přesto se první díl poslouchá dobře. Hudba je ryze středověká a má kouzelný účinek na mysl a představivost posluchače. Některé tóny jsou živé a veselé, jiné jsou smutné a pomalé. Řekla bych, že hudba hodně přidává na autenticitě celého díla. Musím poznamenat, že rytmus a tónina hodně poukazuje na to, v jakém duchu se děj celé kapitoly ponese. Poznáme tedy velice snadno, zda bude příběh zrovna smutnější, nebo veselejší. Melodie nebyly nijak rušivé, spíše bych je označila za velice milé zpestření celého poslechu a takovou hudbu bych klidně mohla poslouchat stále kolem dokola. Mohu tedy s čistým svědomím říci, že jednotlivé kapitoly, ale i celý příběh jsou tak dány do rámce, v němž se odehrává něco zajímavého. 

Celkové hodnocení

Poslech této audioknihy si vyžádal spoustu času, ale abych pravdu řekla, byla jsem z ní tak unešená a děj mě tak zaujal, že jsem tuto délku ani nijak extra nevnímala a jen si užívala skvělého vyprávění, které mě svým způsobem trošku přeneslo do období dětství. Z poslechu celého díla jsem si odnesla nezapomenutelné a nezaměnitelné zážitky. Tato audiokniha je mojí TOP, kterou budu vřele doporučovat všem. Při poslechu se dozvíte zajímavou a nenásilnou formou spoustu historických událostí, poznáte osobně několik významných českých králů a užijete si s nimi skvělé chvíle. S některými prožijete pouze část jejich života, s některými se budete potkávat po celou dobu jejich života a zjistíte, čím vším může být vláda panovníka poznamenána. Poznáte různé intriky a pikle, které kují lidé kolem panovníka, a to zejména ve chvílích, kdy je ten na to nejméně připraven a nemůže se bránit. Audioknihu vřele doporučím všem, kteří mají rádi historii, ale také těm, kteří chtějí vědět, jak to asi tak bylo. Jak probíhaly bitvy, jak to bylo s rozhodováním, jakým způsobem mohl panovník vládnout, určitě však obdržíte odpovědi na další nevyřčené otázky. Moje subjektivní hodnocení je nádherných 100 %, přesně tolik si totiž zaslouží nejen narátor za to, že dokázal takovou dobu svým hlasem lahodit mému uchu, ale také celý tým, jenž se postaral o nahrávku. Nesmím však zapomenout poděkovat i samotnému autorovi za vytvoření tohoto úžasného historického skvostu o životě středověké šlechty.  

Anotace

Přemyslovská epopej – audiokniha obsahuje kompletní čtyřdílnou románovou fresku o životě posledních přemyslovských králů. Autor Vlastimil Vondruška. Čte Jan Hyhlík.

I. Velký král
II. Jednooký král
III. Král rytíř
IV. Král básník

Čtyřdílná románová freska Vlastimila Vondrušky pojednává o jedné z nejslavnějších epoch českých dějin, o době velkých přemyslovských králů. Historická sága začíná v českém knížectví rozvráceném rodovými spory, v němž se ujímá vlády mladý Přemysl Otakar I., a končí rokem 1306, kdy česká královská dynastie na výsluní moci vyhasla při tzv. olomouckém atentátu. Čtyři panovníci – Velký král, Jednooký král, Král rytíř a Král básník ve svých osudech odhalují fascinující cestu českého království mezi evropské velmoci. Audioknižní série představuje Vondruškovo dílo v nezkrácené podobě o celkové délce přes 100 hodin. 

Vlastimil Vondruška, PhDr., CSc. (1955)
Kladenský rodák po absolvování gymnázia vystudoval obor historie a etnografie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, vědeckou aspiranturu v Československé akademii věd ukončil v roce 1982. Od roku 2009 se věnuje výhradně spisovatelské činnosti. Dosud publikoval více než 50 vědeckých studií a článků o dějinách hmotné kultury, 20 knih vědeckých a populárně naučných (některé naučné společně s manželkou Alenou), více než 40 historických románů pro dospělé a několik knih pro mládež. Podle oficiálních statistik Národní knihovny v Praze je naším nejčtenějším domácím i zahraničním autorem za roky 2011, 2012 i 2013. Kromě literární tvorby je také autorem dvou divadelních her a filmu Jménem krále, vystupoval v pořadu Příběhy a písničky ze středověku a spolupracuje s Českým rozhlasem. V Tympanu vydává audioknižní ságu Přemyslovská epopej. Kromě literatury se rád věnuje cestování, fotografii, štípání dřeva a svému psu. 

Jan Hyhlík (1945)
Hlasatel, herec a dabér Jan Hyhlík vystudoval ve své rodné Praze divadelní fakultu AMU. Vystřídal divadla v Hradci Králové, Kolíně, Brně, Praze a Pardubicích. Externě spolupracuje od roku 1995 s Českým Rozhlasem 3 Vltava a zhruba stejnou dobu načítá knihy pro Knihovnu a tiskárnu pro nevidomé Karla Emanuela Macana, kde vytvořil již přes 150 audioknih. Tympanum v jeho interpretaci vydalo audioknihu Poutník: Mágův deník, cyklus Vlastimila Vondrušky Přemyslovská epopej a pět titulů Fredericka Forsytha.
 

Název audioknihy:      Přemyslovská epopej

Autor:                             Přemyslovská epopejVlastimil Vondruška
Interpret:                        Jan Hyhlík

Vydavatel:                     TYMPANUM audioknihy

Délka:                            105 hod. 32 min.

Kategorie:                      Detektivky, thrillery

E-shop:                           http://Audioteka.cz

 

Audiotéka  

 

Audiotéka 

Audiotéka.cz nabízí:

– 2800 audioknih ke stažení.
– Možnost bez rizika vyzkoušet službu i konkrétní audioknihu díky ukázkám a kapitolám zdarma.
– Online platební metody.
– Poslech okamžitě po nákupu, žádné čekání.
– Aplikace pro mobilní telefony zdarma (iPhone, Android, Windows Phone 7).
– Moje Polička – zakoupené audioknihy dostupné vždy a odkudkoliv na serverech.
– Uživatel si buduje vlastní virtuální knihovnu, má možnost opakovaného stažení.

 Audioteka

 

Tympanum audioknihyVydavatelství Tympanum se od svých počátků specializuje na výrobu a prodej audioknih. Vydáváme světovou i českou beletrii, audioknihy pro děti a detektivky. Na jejich vytváření spolupracujeme s předními českými herci, režiséry a hudebníky. Ve svém repertoáru nabízíme audioknihy všech žánrů, od nezkráceného čtení, přes dramatizace až po rozhlasové hry; nejčastěji však v nezkrácené, jednohlasé podobě. Audioknihy vydáváme na klasických CD nebo na mp3 CD a také je distribuujeme prostřednictvím našich partnerů online.

Některé naše audioknihy jsou opatřeny popisem v Braillově písmu, a to jak na obalu, tak na samotných CD. Podporujeme tak význam audioknih pro nevidomé a propagujeme námi užívanou značku “blind-friendly”. Spolupracujeme rovněž s Knihovnou a tiskárnou pro nevidomé Karla Emanuela Macana a občanským sdružením Mluvící kniha, jimž podílem na zisku umožňujeme další rozvoj. V dubnu 2014 se vydavatelství Tympanum stalo zakládajícím členem Asociace vydavatelů audioknih (AVA), sdružení, jehož cílem je podpora vydávání mluveného slova a propagace tohoto žánru v České republice.

  Autorčin blog 

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)