Příběh „obyčejné“ komorné

recenze knihy Kočárová cesta

„To byl jeden svět, svět bohatých a mocných. Svět, kde člověk bez hraběcího titulu s nejméně šestnácti historicky doloženými předky a bez znalosti etikety a tuhého španělského ceremonielu neměl co pohledávat. A pak tu byl ještě jiný svět, svět těch, jejichž povinností bylo panstvu sloužit.“

Musím se přiznat hned na začátku. Jen co jsem přečetla první řádky knihy, autorka si mě získala, tušila jsem, že se mi kniha bude líbit. A Jana Klimečková mě nezklamala. Jaké překvapení bylo, když jsem se dozvěděla, že autorka je bývalou ředitelkou Úřadu práce v Pardubicích. Kdo by řekl, že se dá na spisovatelskou dráhu a odvážně se pustí do historického románu. A věřte, že je to opravdu moc pěkný román. Doba Marie Terezie na vás ze stránek knížky zcela dýchne.

Hlavní hrdinkou není žádná významná osobnost dějin, ale „obyčejná“ dcera hajného od kočárové cesty z panství Zdechovice ve východních Čechách, které v té době patřilo hraběti, později knížeti, z Paarů. Markétě se dostane té cti, že ji kněžna Paarová vezme do služby jako komornou, a tak s ní, nyní Grétl (poněmčené jméno), odjíždí do Vídně. Možná za to může Markétina podoba se zesnulou manželkou císaře Josefa Isabelou Parmskou, ale nejen to, Markéta je šikovná na ruční práce, a to kněžnu také zaujme. Její zručnost, ale i vzhled, ji dostanou až do služby k samotné císařovně. To ještě netuší, do jakých sfér ji podoba s Isabelou zavede.

„Často snila o všem možném, ale o tom, že ona, dcera hajného od kočárové cesty, vystoupá tak vysoko? Že zrovna ji čeká taková budoucnost? To si nepřipouštěla ani v těch nejodvážnějších snech. Neprobudí se náhle? Paní správcová jí významně tiskla ruku a slzela dojetím. Tak Markéta, její kmotřenka, jaká závratná kariéra ji čeká!“

Markéta je pracovité a oddané děvče, ve své službě si vede velmi dobře. Je chytrá, jako komorná dokáže předvídat potřeby kněžny Paarové a později i císařovny Marie Terezie. Za své služby je vždy řádně odměněna. Dalo by se říct, že je to hodné děvče, ale i přes existenci mravní policie se nechá unést láskou a přesto, že poprvé ji čeká zklamání, zamiluje se znovu.

Kočárová cestaAutorka nejen vykresluje život ve službě u kněžny a poté u císařovny, ale i osobní život Markéty, její lásky a zklamání, ale také přátelství. Autorka používá dobové výrazy a tím dokresluje dobu, v níž se příběh odehrává. Zmiňuje i některé z historických událostí, svatbu Marie Antoinetty s Ludvíkem XVI., politická vyjednávání a sňatkovou politiku Marie Terezie, války, Josefovy patenty. Ale rozhodně nás historií nenudí.

„Říká se, že císařovna je srdcem říše, Kounic mozkem a Kinský nosem. Císař Josef je sice spoluvládce, ale Veličenstvo ho k ničemu nepustí, asi ví proč. Je to prý zednář a filosof, to by se děly věci, kdyby on spolurozhodoval! Ve Vídni se naštěstí zdržuje málo, pořád je na cestách, ale pokud tu je, jde po služkách a komorných…“

 Styl autorky se mi moc líbí, kniha je velmi čtivá. Obdivuji, jak použitými výrazy dokázala vykreslit dobu a přenést mě do let dávno minulých, kdy se jezdilo kočáry a na koních.

Čtenáře jistě zaujme neobvyklý název knihy. Co je vlastně ta kočárová cesta? Je to spojnice zámku ve Zdechovicích s hájenkou, v níž Markéta vyrůstala, je lemována lipovou alejí a zkráceně se jí říká „kočárovka“.

Jako patriotku mě potěšila zmínka o Chrudimi a i to, že hlavní hrdinka pocházela z východních Čech.

Pokud s hlavní hrdinkou chcete nahlédnout do často obtížného života nejmocnější vládkyně své doby, dostat se do předpokojů císařovny, ale i poznat životy jejích komorných, které v náročné službě měly své touhy a prožívaly lásky a zklamání, pusťte se do četby tohoto nádherného románu.

 „Ale císař za těmi stejnými chodí do nevěstince. A protože je skrblík a pro zlatku, co pro zlatku, pro grejcar, by hnal kozu do Palestiny, občas tam i dlužen zůstane a celá Vídeň se tím baví.“

Knihu hodnotím 95 %.

 

 

Název knihy Kočárová cesta
AutorJana Klimečková
ŽánrHistorický román
  
Nakladatelství MOBA
Rok vydání2017
Počet stran384
ISBN978-80-243-7451-2
  
Nákup knihy www.mobaknihy.cz
Nákup e-knihy www.ereading.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MOBA

Nakladatelství Moravská Bastei MOBA sídlící v Brně vzniklo na podzim roku 1991. MOBA je jedním z nejvýznamnějších a nejstabilnějších nakladatelství na českém knižním trhu. Velký důraz klade na vydávání kvalitní tvorby českých spisovatelů (Vlastimil Vondruška, František Niedl, Roman Cílek, Hana Marie Körnerová, Jan Míka, Alena Jakoubková, Jan Bauer) a zahraničních autorů (Anthony Doerr, Håkan Nesser, Deon Meyer, Johan Theorin, Volker Kutscher, Donald Ray Pollock, Neil Cross, Leif G. W. Persson, Arnaldur Indriason, Tony Parsons, Benjamin Black, Linda Castillo, Michael Robotham a další).

www.mobaknihy.cz

 

eReading

Černá kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prochází téměř třináct tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Zajišťuje elektronický obsah pro více jak 120 knihoven po celé České republice i na Slovensku a je jejich hlavním dodavatelem. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih..

www.ereading.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)