Příliš mladá na smrt

Do vodyrecenze knihy Do vody

„Beckford není místem sebevražd. Beckford je místo, kde se lze zbavit potížistek.“

Tůň Tonoucích, místo, kde umírají ženy, už od dob “čarodějnic” a jedna dívka a jedna žena v ní našly smrt teprve nedávno. Temná tůň opředená tajemstvím, podaří se odhalit, proč zde v tak krátké době utonuly dvě ženy? Byly to vraždy nebo sebevraždy? Neobchází blízké městečko Beckford vrah? Nebo temné síly z minulosti dosahují až do současnosti?

Do městečka Beckford přijíždí Jules, sestra mrtvé ženy Nel, po níž zůstala dcera Lena, jež kromě matky nedávno přišla o svoji nejlepší kamarádku Katie. Nel i Katie byly nalezeny mrtvé v tůni Tonoucích v rozestupu pár měsíců. U Katie by to nikdo nečekal, nikdo neví, proč Katie zemřela. U Nel se předpokládá, že spáchala sebevraždu, byla uchvácená historií temné tůně, sepisovala příběhy žen, které v ní našly smrt. Najde někdo vodítko, aby objasnil jejich úmrtí? Pojďte se ponořit do vody a pozor, aby vás příběh nevtáhl pod její hladinu.

Autorka rozehrála na stránkách knihy scénu, v níž se střídá několik postav, z nichž žádná není vysloveně dominantní, ale děj se převážně točí kolem života Jules, Nel a Leny. Nešťastné události ovlivňují životy několika rodin jinak poklidného Beckfordu. Zajímavé jsou též postavy vyšetřovatelů, které jakoby stály na pozadí, ale nenechte se zmást.

„Nikomu se nezamlouvá pomyšlení, že voda v řece je nakažená krví a žlučí pronásledovaných, nešťastných žen; místní ji den co den pijí.“

Příběh, jehož kořeny sahají do dob, kdy ženy, které dokázaly léčit bylinami, byly považovány za čarodějnice a byly podrobovány zkouškou ponořením do vody, vás zaujme natolik, že budete chtít číst do poslední strany. Občas budete bez dechu, především v kapitolách, v nichž naleznete úryvky z díla o tůni Tonoucích, které chystala Nel a ve kterém zaznamenala úmrtí žen.

Kniha je rozdělena na čtyři části a dále na kratší kapitoly, které nesou vždy jméno postavy, z jejíhož pohledu je příběh vyprávěn. Některým postavám dala autorka privilegium promlouvat ke čtenáři přímo, za některé postavy se slova ujal vypravěč. Toto střídání postav i stylu vyprávění dělá knihu velmi čtivou.

Autorka se dokázala mluvou přiblížit věku postav, ale i jejich povahám a tím odlišit a vykreslit jednotlivé hrdiny. Když nad tím nyní přemýšlím, za celou knihu jsem si neoblíbila ani jednu z postav, jelikož kdekoho podezříváte, nepustíte si je tak snadno k tělu. Zkrátka jsem nikomu nenadržovala, a přesto jsem si příběh velmi užila.

„Jenomže Katie se neoběsila na dveřích svého, pokoje, nepodřezala si zápěstí ani nespolykala hrst prášku. Vybrala si tůň. Bylo opravdu směsné to ignorovat, ignorovat souvislosti, ignorovat, jak snadno ovlivnitelní mohou být někteří lidé – ti citliví, mladí. Dospívající.“

Co bych řekla o konci? Byl nečekaný a možná budete cítit rozčarování, zvláště pokud toužíte po spravedlnosti. Ale občas pravda nevypluje na povrch a někomu projde, co by nemělo, což dělá příběh uvěřitelnějším.

 

Do vody

 

Obálka, tak ta je hodně povedená. Nevím, kdo by mohl uniknout její pozornosti, zkrátka vás upoutá. Rozvlněný název knihy a jméno autora ve vás vyvolá dojem, jako byste koukali do vody.

Většina z vás bude autorku znát díky její první knize, která se stala bestsellerem a okupovala žebříčky nejprodávanějších knih velice dlouho, ano tušíte správně, jedná se o tolik propagovanou knihu Dívka ve vlaku. A možná mi nebudete věřit, ale já jsem ji nečetla. Už ji ale mám koupenou a tento prohřešek chci brzy napravit. Když jsem si pořídila obě knihy a přečetla si názory čtenářů, kteří srovnávali obě díla, rozhodla jsem se, že začnu knihou Do vody, jelikož většina čtenářů, kteří nejprve četli Dívku ve vlaku, jsou z druhé autorčiny knihy zklamaní. Já jsem z ní nadšená, a pokud má být Dívka ve vlaku lepší, mám se na co těšit.

„Napadlo mě, jak je zvláštní, že rodiče věří, že znají svoje děti – že svým dětem rozumějí. Copak si nevzpomínají, jak se cítili, když jim bylo osmnáct, patnáct nebo dvanáct? Možná, že jakmile má člověk děti, přiměje ho to, aby zapomněl, že kdysi sám dítětem býval.“

Pokud si toužíte přečíst knihu, jejímž hlavním motivem jsou podivná úmrtí, která rozdělují rodiny i přátele, je to kniha pro vás. Samozřejmě v knize nechybí láska – rodičovská, sourozenecká i milenecká. Pojďte se ponořit a nechat se unášet řádky, které vám před očima poplynou rychle jako řeka.

Autorčin styl psaní mi opravdu sedl a knihu hodnotím 99 %.

 


Do vodyNázev knihy:    DO VODY
Autor:               Paula Hawkins
Překlad:           Věra Klásková

Nakladatelství:  IKAR
Rok vydání:      2017
Počet stran:      416

ISBN:                978-80-249-3375-7
EAN:                 9788024933757

E-shop:            kniha – www.martinus.cz

 
                         e-kniha – www.eReading.cz

Databáze knih:  www.DatabazeKnih.cz

  

Do vody

 


MartinusMartinus
začal před 25 lety jako kamenné knihkupectví ve slovenském Martině, rychle se ale vypracoval i na internetu a dnes je tím úplně nejoblíbenějším slovenským e-shopem. Od roku 2012 ovšem nezahálíme ani v České republice! Měsíčně nás navštíví přes 350 000 zákazníků a my pilně pracujeme na tom, aby byli spokojení. Nabízíme přes 150 000 titulů, více než 100 výdejních míst a skvělý zákaznický servis, na kterém si zakládáme, stejně jako na různých projektech pro knižní nadšence, které nemají v Česku obdoby – za všechny jmenujme Den nepřečtených knih, soutěž Knižní šifra nebo Knižní hrdina.

Co pro vás děláme

eReading.czČerná kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prošlo přes deset tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading.cz věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih.

Autorčin blog 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)