Pro lásku by vraždili

Radka Třeštíková - Osmrecenze knihy Radka Třeštíková – Osm

Anotace:
Jednu březnovou sobotu je v Ďáblickém háji nalezena postřelená mladá dívka Michaela. Zůstává v bezvědomí a policii se nedaří vyšetřit, kdo čin spáchal a proč. Byl to její snoubenec, nejlepší kamarádka nebo snad někdo z rodiny, ve které Michaela hlídala děti? Ona sama si po probuzení z kómatu osudný den nepamatuje, co víc, nepamatuje si celý poslední rok svého života. Rok, který začal tak nevinně jako pohlazení a skončil pokusem o vraždu…

„Jasně. Všichni ji mají rádi, a přitom se ji někdo pokusil zabít.“

Radka Třeštíková pro mě není neznámou autorkou a po díle Bábovky ji zná jistě většina ženské populace, a tím nechci tvrdit, že by její knihy byly určeny výhradně ženám. Četla jsem všechny a můžu říci, že jsou zajímavé a čtivé. Než jsem přečetla Osm, byla pro mě favoritem kniha To prší moře. Ale po této „tak trochu jiné detektivce“ jsem již na vážkách a Osm vřele doporučuji. Autorka přichází s něčím novým, ale její styl vyprávění zůstává stejný. A pro ten její styl ji budu číst znovu a znovu.

Míša, hlavní hrdinka, má za sebou těžké dětství, její matka ji opustila hned po narození, takže vyrůstala v dětském domově. Není divu, že touží po opravdové rodině, po lásce a chce někam patřit. Její kluk Honza ji miluje, ale jakmile si Míša najde novou práci, stane se chůvou v jedné rodině, Honza cítí, že ji začíná ztrácet. A pak se to stane, Míšu někdo postřelí a ona si po probuzení pamatuje jen to, co bylo před rokem a zároveň si není schopná vzpomenout ani na to, co se událo před minutou.

Cestou z pláže koupí Max Julii ve stánku kytici levandule. Julie se brání, nemá ji kam dát, vázy už má přece uložené v krabicích, v pondělí ráno si je vyzvedne kurýr z mezinárodní přepravy, aby zajistil převoz některých věcí do Česka, ale Max na té kytici trvá, říká, že si ji Julie zaslouží, je to spíš úplatek, já ti koupím kytku, a ty pak na mě nebudeš řvát, ale tohle Julie netuší, tak ji spokojeně přijme a cestou do ní zaboří nos, voní jako budoucnost, jako zrada, jako začátek další, mnohem větší zrady, jako konec, co bude zas někam pokračovat, jako nekonečno.

Kniha vás ihned vtáhne do děje, budete si postupně utvářet obraz o postavách, které v knize vystupují. Musím přiznat, že jsem si snad nenašla žádného oblíbence. Najdete tu nejrůznější charaktery. Míša je chorobně pořádná, nesnese nikde sebemenší nepořádek, natožpak skvrnu na kuchyňské lince, byť jen od vody. Honzu miluje do té doby, než pozná rodinný život u Milerových a její touha někam patřit ji zažene až za hranici normálnosti. Julie Milerová, matka dvojčat Medy a Bruna, manželka doktora Maxe, je hypochondrička, ale před rodinou to tají a poté, co pozná blíže Míšu, tají i něco dalšího. Max jako doktor, který zůstal ve Francii, i když jeho rodina se přestěhovala zpět do Čech, vám k srdci zřejmě taky nepřiroste, Julii miluje, ale nejen ji. Honza, snoubenec Míši, se bojí své matky, a tak nedokáže Míše dát, po čem touží. A nejlepší kamarádka Míši Alice také není zrovna ten typ kladné hrdinky, žije sama a moc touží po dítěti, a tak se nakonec nemůžeme divit, k čemu dojde. A pak je tu Pavel, Honzův kamarád od narození, a ten nevědomky poskytne vražednou zbraň.

Přestože kniha nemá hrdiny, s nimiž byste se toužili ztotožnit, dostane vás příběhem. Budete chtít vědět, kdo Míšu postřelil a proč. Dozvíte se, že láska často nezná hranic a není si radno zahrávat s něčími city. Je to krásně vystavěný příběh, v němž si každý najde to svoje.

Max se zasměje, tohle má na Helene nejradši, jak je přísná a rázná, skoro jako Julie, má i podobný tón hlasu, podobné vlasy, úplně stejný pihovatý nos a modré oči, jen není tak hezká a má větší prsa, o něco, ne o moc. Proč si chlapi hledají milenky, které se tak strašně podobají jejich manželkám?

Zajímavé je i členění knihy na pět částí, kdy se čtenář nejprve seznámí se „skoro koncem“, pak následuje začátek, prostředek, konec a poté další začátek. Příběh je přehledný, autorka čtenáři naznačuje možné aktéry činu, ale prozradí je až na konci. Přiznávám, že zápletku jsem neodhalila.

Jak jsem již uvedla na začátku, moc se mi líbí autorčin styl psaní, její dlouhá souvětí jsou super, myšlenkové pochody zkrátka nejde vždy utnout tečkou, to se nedělá. Kniha je čtivá a bude vás bavit až do poslední strany. A pak si řeknete, chci vědět víc. Ale tak to zkrátka je, Radka Třeštíková má ráda otevřené konce, až budete mít přečtené všechny její knihy, zvyknete si a odpustíte jí to.

Nemůžu vynechat pochvalu obálky, moc se povedla. Černá postava na červeném podkladu a k tomu bílý název knihy, jehož první písmeno se obtáčí kolem ruky černé postavy, čtenáře jistě upoutá. Vystouplý název osm vás bude lákat po obalu přejíždět rukou vždy, když budete brát knihu do ruky.

Přála by si, aby ji Míša ještě jednou pohladila nebo nechala svou ruku na její noze jen tak ležet, ale o to ji nemůže žádat, to se nehodí, navíc by to vypadalo, že je v tom snad něco sexuálního, a to není, možná trochu, ne, vůbec, ale je to příjemné nebýt na všechno sama jako dřív, mít někoho, kdo jí se vším pomůže, o všechno se postará, kdo si na nic nestěžuje a pořád se směje a baví, ho žít tak moc, že vás to najednou baví taky.“

Doporučuji všem, co mají rádi detektivní zápletky na pozadí složitých lidských vztahů, těm, co si rádi přečtou o lásce, která ne vždy hledá přímé cesty. A pokud se vám líbilo To prší moře, bude se vám líbit i Osm anebo vlastně ležatá osmička?

Moje hodnocení je 100 %, škoda, že nejde dát nekonečno…

Hodnocení: 100 %

 

Název knihy:        OSM
Radka Třeštíková - OsmAutor:                   Radka Třeštíková

Žánr:                    román, psychologický román,
                            detektivka, čtení pro ženy, česká próza

Nakladatelstvi:     MOTTO
Datum vydání:     15. 6. 2017
Doporučeno od:   +15 let

EAN:                    9788026708834
Počet stran:         384
Formát:                125 x 205 mm
                            vázaná s pap. potahem s lam. přebalem

E-shop:               kniha – http://knihy.cpress.cz
                            
                           e-knihawww.palmknihy.cz

Databáze knih:   www.DatabazeKnih.cz

  

MottoMotto je nakladatelství s pozitivním nábojem. Vydává kvalitní českou, převážně humoristickou beletrii a romány předních českých spisovatelek (Halina Pawlowská, Ivanka Devátá , Irena Obermannová, Barbara Nesvadbová). Objevuje i nové autorky (Eva Rýznerová, Michaela Klevisová) a uvádí na trh knihy nových žánrů, například foodwritingové romány Říkal jsi, Ti amo a Oběd v Paříži, které kombinují příběhy o lásce s recepty. Významnou součástí portfolia tohoto nakladatelství jsou kvalitní detektivky severských, anglických a amerických autorů. Nejen ženám jsou pak určeny tituly z oboru populární psychologie.

  

Albatros média

Albatros Media a. s. je mediální společnost a největší knižní vydavatelství v ČR. V návaznosti na tradici sahající až k roku 1949 společnost vydává více než tisíc knižních titulů ročně. Skupina zastřešuje knižní nakladatelství Albatros, B4U Publishing, BizBooks, Computer Press, CooBoo, CPressPlus, Edika, Fragment, Management Press, Motto, XYZ, partnerský projekt Edice České televize a nakladatelství elektronických knih eReading. 

 


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)