Pátek, 24.5.2024
KnihyKultura

Proti proudu

recenze knihy Proti proudu

“Pořád mi říká takhle, mým novým jménem, a toho si cením. Žena, kterou všichni znali jako Ginu Royalovou, manželku obzvlášť odporného sériového vraha, je pryč. Další mrtvola, která po Melvinovi zůstala. Je dobře, že už je po ní. Já jsem Gwen. Gwen si dál srát na hlavu nenechá.”

Gwen Proctorová, matka dvou dětí a žena, která se skrývá před manželem, který jak se ukázalo, byl sériovým vrahem. V prvním díle Na dně se Gwen schovávala a utíkala před internetovými trolly a lidmi, kteří si mysleli, že byla Melvinovou pomocnicí. Ale ještě není všemu konec. Melvin uprchl z vězení a Gwen dostane zprávu, že už není nikde v bezpečí.

Gwen se rozhodne svěřit své děti sousedovi Javierovi Esparzovi, bývalému mariňákovi, který vede místní střelnici a vydat se spolu se Samem Cadem dopadnout Melvina, protože ví, že dokud bude on na svobodě, ona nebude mít chvilku klidu. Gwen už se nechce skrývat, hodlá bojovat.

“Vím, že Sam by chtěl tátovi prohnat kulku hlavou. A úplně to chápu. Je mi jasný, že táta je pro něj obluda, kterou je potřeba zabít. 
Ale pro mě je táta taky vzpomínka. Silnej chlap, co hřeje a uspává mě a dává mi pusu na čelo. Co se směje a točí se mnou v paprscích slunce. Táta, co mi fouká na bebíčko, aby to tolik nebolelo.”

První díl, Na dně (recenze) byl vyprávěn z pohledu Gwen, ale v této knize to máme taky z pohledu bratra poslední oběti Melvina Royala, Sama Cadea, ale také z pohledu Gweniných dětí, Lanny a Connora. Co všechno běží hlavou jim? Jaký dopad na ně má to, že jejich otec je sériový vrah? Lanny chtěla být normální teenager a stýkat se svými přáteli a Connor? Chlapec, kterému chybí otec? Přeci jen si pamatuje jen ty hezké chvilky, jemu by otec neublížil, nebo ano?

Proti proudu (MOBA)Prvním dílem nastavila autorka laťku velmi vysoko, ale musím říct, že druhým, ten první absolutně pokořila. Proti proudu je více nabitý akcemi, je emotivnější (asi proto, že to máme i z pohledu Lanny a Connora). Rachel Caine ví přesně, kdy má ukončit kapitolu, aby vás dostala do varu. Vše je opět psáno svižně a já se při čtení nedokázala odtrhnout. Opět skvěle vykreslené postavy a prostředí. A tak jako v první knize, i tady je na konci seznam skladeb, které autorka při psaní poslouchala. 

“Můžete si smazat profily z Facebooku, Twitteru, z Instagramu, můžete si změnit telefonní číslo i e-mailovou adresu. Můžete se odstěhovat. Ale pro dostatečně zanícené trýznitele to není  žádná překážka. Je to výzva. Baví je dávat rány. A je jim celkem jedno, jestli padnou na úrodnou půdu. Pro ně je to soutěž o to, kdo dokáže zveřejnit víc šokující a ponižující příspěvek. Ten příval přichází odnikud a odevšad a jejich nenávist… je jako jed, který vám z obrazovky prosakuje až do mozku.”

Kniha Proti proudu začíná tam, kde první díl končí. A i když by se dal číst samostatně, tak já určitě doporučuji začít prvním dílem. Myslím, že kdybyste ho vynechali, tak se o hodně připravíte. Je to thriller, který je nabitý akcemi a napětím. Já jsem i z tohoto dílu nadšena a určitě se chystám i na třetí díl.

Hodnocení: 5/5

Rachel Caine

je autorka mezinárodních bestsellerů a více než padesáti románů včetně série Na dně a young adult sérií Upíři z Morganville a Velká knihovna. Píše detektivky, thrillery, paranormální detektivky, městské fantasy, sci-fi a paranormální young adult knihy. Rachel žije a pracuje se svým manželem, oceňovaným umělcem, kreslířem a hercem R. Catem Conradem, ve městě Fort Worth v Texasu v příjemně strašidelném domě plném knih.

 

Název knihy Proti proudu
AutorRachel Caine
ŽánrLiteratura světová, Thrillery
  
Nakladatelství MOBA
Rok vydání2019
Počet stran408
ISBN978-80-243-8617-1
  
Nákup knihy www.mobaknihy.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MOBA

Nakladatelství Moravská Bastei MOBA sídlící v Brně vzniklo na podzim roku 1991. MOBA je jedním z nejvýznamnějších a nejstabilnějších nakladatelství na českém knižním trhu. Velký důraz klade na vydávání kvalitní tvorby českých spisovatelů (Vlastimil Vondruška, František Niedl, Roman Cílek, Hana Marie Körnerová, Jan Míka, Alena Jakoubková, Jan Bauer) a zahraničních autorů (Anthony Doerr, Håkan Nesser, Deon Meyer, Johan Theorin, Volker Kutscher, Donald Ray Pollock, Neil Cross, Leif G. W. Persson, Arnaldur Indriason, Tony Parsons, Benjamin Black, Linda Castillo, Michael Robotham a další).

www.mobaknihy.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jana Parýzková

Vášnivá knihomolka, milovnice literatury, máma dvou dětí a manželka. (osobní blog)