Středa, 22.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Na dně

recenze knihy Na dně

 

“Gina se na tu garáž nikdy neptala. Tahle myšlenka ji i spoustu let poté každou noc palčivě budila ze spaní. Měla jsem se ptát. Měla jsem to vědět. Ale nezeptala se nikdy, nevěděla nic a nakonec ji právě tohle zničilo.”

Život Giny Royalové a jejích dětí, sedmiletého Bradyho a desetileté Lily, se během chvilky obrátí vzhůru nohama, když opilý řidič nabourá do garáže jejich domu a odkryje hrůzná tajemství Melvina Royala. Nyní o čtyři roky později už má s dětmi čtvrtou identitu. Teď je z ní Gwen Proctorová, je na útěku a udělá cokoliv, aby ochránila své děti, Atlantu a Connora, před lidmi, kteří jí slibují pomstu za všechno, co její manžel, sériový vrah, udělal. Před lidmi, kteří věří tomu, že byla Melvinovou malou pomocnicí. Gwen doufá, že u jezera Stillhouse se jí podaří, pro sebe a své děti, najít trochu klidu.

“Mami, pořád říkáš, jak chceš, abych zapadla. Účty na sociálních sítích mají všichni. Dokonce i Wilsonová má blbej profil na Facebooku plnej obrázků koček a divných memů. A má i twiter!”
“No tak to ber tak, že se vzpíráš systému. Buď jiná tím, že nebudeš součástí trendů.”
To mi neprošlo – Lanny se na mě zhnuseně podívala.”

Když se v jezeře, nedaleko jejich domu objeví tělo mladé ženy, které nese podobnosti se zločiny Melvina Royala, bleskne Gwen hlavou, že musí utéct. Ale mohla by to udělat svým dětem? Atlanta s Connorem už jsou unaveni z toho, jak se vzdávají svých životů, nemají přátele a sledují, jak se je matka snaží udržet v bezpečí. Ale kdo ženu zabil? Podaří se Gwen dokázat svojí nevinu? A co Sam Cade? Muž, který Gwen pomáhá? Je opravdu tím, za koho se vydává? A co se stane, až se provalí pravá totožnost Gwen a dětí, jak velké nebezpečí jim hrozí? Podaří se jejímu internetovému “příteli” Absalomovi zařídit jí novou identitu?

Na dně (MOBA)Musím říci, že autorka si s postavami opravdu pohrála. To jak je vykreslila, bylo úžasné. Gina působila jako slabá a submisivní žena. Naopak, když se z ní stala Gwen působila silně a dominantně. Pro záchranu svých dětí by byla schopna všeho. Byla opravdově paranoidní. Věřila jsem jí úplně všechno. Z Atlanty a Connora jsou typičtí teenageři s výkyvy nálad a chybami, které dělají. Mel byl opravdový psychopat. A přesně jako Gwen, ani já nevěděla komu důvěřovat.

“Vyschne mi v ústech. Napadne mě, jak blízko jsem byla tomu, abych spojitost odhalila. Pomyslím na všechno to pátrání, které k ničemu nevedlo. Nejspíš se ohromně snažil, aby se jeho jméno vůbec neobjevilo online. Anebo si najal někoho, kdo to udělal za něj.”

Kniha je rozdělena do pouhých patnácti kapitol, takže některé jsou delší, některé kratší, ale vůbec to nevadilo. Neregistrovala jsem, kde kapitola začíná a kde končí, měla jsem nutkání číst pořád dál a dál. A jako bonus na konci máme seznam hudebních skladeb, které při psaní knihy autorka poslouchala.

Knihu Na dně doporučím každému fanouškovi psychologických thrillerů. Rachel Caine je úžasná vypravěčka. Věřila jsem jí úplně všechno a vše prožívala s Gwen, a jak už jsem psala, byla jsem paranoidní stejně jako hlavní hrdinka, všude jsem cítila nebezpečí. A co rozhodně potřebuji, je další díl, protože ten konec… No musíte si knihu přečíst, pak pochopíte…

 

Hodnocení 5/5

 

Rachel Caine

je autorka mezinárodních bestsellerů a více než padesáti románů včetně young adult sérií Upíři z Morganville a Velká knihovna. Píše detektivky, thrillery, paranormální detektivky, městské fantasy, sci-fi a paranormální young adult knihy. Rachel Caine žije se svým manželem, oceňovaným umělcem, kreslířem a hercem R. Catem Conradem ve městě Fort Worth v Texasu.

 

 

Název knihy Na dně
AutorRachel Caine
ŽánrThriller, Psychologický thriller
  
Nakladatelství MOBA
Rok vydání2019
Počet stran328
ISBN978-80-243-8617-1
  
Nákup knihy www.mobaknihy.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MOBA

Nakladatelství Moravská Bastei MOBA sídlící v Brně vzniklo na podzim roku 1991. MOBA je jedním z nejvýznamnějších a nejstabilnějších nakladatelství na českém knižním trhu. Velký důraz klade na vydávání kvalitní tvorby českých spisovatelů (Vlastimil Vondruška, František Niedl, Roman Cílek, Hana Marie Körnerová, Jan Míka, Alena Jakoubková, Jan Bauer) a zahraničních autorů (Anthony Doerr, Håkan Nesser, Deon Meyer, Johan Theorin, Volker Kutscher, Donald Ray Pollock, Neil Cross, Leif G. W. Persson, Arnaldur Indriason, Tony Parsons, Benjamin Black, Linda Castillo, Michael Robotham a další).

www.mobaknihy.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jana Parýzková

Vášnivá knihomolka, milovnice literatury, máma dvou dětí a manželka. (osobní blog)