Úterý, 28.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Ptáme se za vás – tentokrát skupiny LIWID

Ptáme se za vás - tentokrát skupiny LIWID21. prosince 2013 přijede do chrudimského R klubu oslavit první výročí jeho existence karlovarská kapela Liwid

A ještě než k nám přijedou, tak jsme se jich zeptali na pár otázek. 

 

 

 

1. Dokážete si vybavit ten úplně první impuls, který vedl až k založení kapely?

Nedávno jsem psal do Impulsu, rádia, ale řekli nám, že náš čas ještě přijde. Tak to jen k impulsu. Co ses to ptal, jo založení kapely. Náš kytarista, zakladatel kapely, měl už svojí první kapelu na gymplu. Paradoxně jsem já přišel do kapely jako manager. Nakonec se z toho vyklubalo, že budu i zpívat. Tehdejší zpěvák řekněme nezapadal do party. Psal se rok 2009 a začala se psát historie skupiny Liwid.

Amelie

2. Jak vznikl název vaší skupiny – LIWID?

Odpověděl jsem na tuto otázku už tisícšestsetsedmdesátdevětkrát, takže odpovím i tobě. Původně již se zmiňovaným zpěvákem, který nezapadal do party, se skupina jmenovala Livid. To našel Radek v nějakém slovníku a v překladu je to snad podlitina, modřina. Začali hádky o název kapely Livid, tak jsme mu to zpěvákovi, co se nehodil do party, nechali a pozměnili jednoduché V na dvojité W. tak vznikl název kapely Liwid.

3. Jak dlouho jste připravovali vaši novou desku AMÉLIE?

Dlouho. Pamatuji si, že jsme fanouškům slibovali desku už právě v roce 2009. Až o čtyři roky později jsme narazili na kamaráda, producenta Jakuba Johánka ze skupiny 100°C a dokopali se k desce. Chtěli jsme jí vydat ještě před jarním turné s Divokým Billem, ale to se nám bohužel z různých časových a finančních důvodů nepodařilo. Myslím, že jsme se tak připravili o slušný prodej nosičů. Ale my to dohoníme. Hlavně že jí už máme.

4. Co je, podle vás, na celém tvůrčím procesu vytváření desky to nejtěžší?

Já nemyslím, že je na desce něco nejtěžšího. Podle mého názoru, je to radost, odměna pro kapelu, dělat desku. Ale jasně že jsou prostě dny, kdy to každému z nás nesedne a nejraději bys rozmlátil kytaru.

5. Proč jste se rozhodli spolupracovat právě se sdružením pro nevidomé – SVĚTLUŠKA?

Nedávno jsem odpovídal na podobný dotaz. Je tam hudební propojení hlavní patronky nadace a tou jak jistě víš je zpěvačka Aneta Langerová. Ale to zajisté nebyl ten hlavní důvod. Představ si, že jdeš v metru a rozhoduješ se, komu by jsi věnoval část z prodeje tvojí desky a najednou narazíš na nevidomou dívku a pomůžeš jí z metra na ulici. Nevzal by si to jako znamení? A tak se i stalo.

6. Na křtu CD byl kmotrem Divokej Bill. Proč právě oni?

Stejně jako Divokej Bill i my jsme desku pokřtili několikrát. Jednou to bylo pro našich asi dvacet věrných fanoušků v rumunském Banátu, kde jsme letos měli již po čtvrté vystoupit, ale pro výpadek proudu na nás nedošlo. Tak jsme na přání udělali malý akustický set, no vlastně jsme zahráli celou desku a pokřtil nám jí náš dlouholetý kamarád, pracovník organizace Člověk v Tísni a člověk, který nás právě do Rumunska dostal Ivo Dokoupil. Křest s Billama proběhla na společném večírku v Úvalech, kam nás kluci po skončení tour pozvali. Bylo to spontánní. Ještě proběhne jeden křest CD a to s v Karlových Varech, odkud pocházíme. Bude to 16. Listopadu pro naše domácí publikum ke dni studentstva.

7. Co máte v plánu v nejbližší době?

Teď je pro nás priorita tour Amelie, která už začala a probíhá. Neradi něco slibujeme dopředu. Určitě s novým rokem něco přijde, ale bez překvapení by to nebylo ono. Já myslím, že ale pořád je na co se těšit. My se třeba těšíme na Ježíška.

Liwid

Více na http://liwid.cz

R klub Chrudim

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.