Quiksilver Snowjam 2013 je za námi!

Snowjam 2013Sobota, 16. března 2013, zalitá sluncem přivítala jezdce i diváky téměř ideálním snowboardovým počasím na Svatém Petru ve Špindlerově Mlýně. Výborných podmínek nejlépe využili Enni Rukajarvi z Finska mezi ženami a Torstein Horgmo v kategorii mužů, kteří si tak kromě bodového ohodnocení odnesli i značnou část z prize money převyšujících magickou hranici 1.000.000 korun.

Kvalifikace měla jasná pravidla, z deseti žen se do finále probojovaly dvě nejlepší a doplnily tak na startovní listině čtveřici závodnic, které se kvalifikovaly do závodu přímo ze včerejších jízd. V mužské kategorii byl klíč stejný, z celkem dvaceti závodníků ze semifinále postoupila do finále čtveřice nejlepších, která doplnila osm jezdců přímo postupujících ze včerejších kvalifikačních jízd. V každé jízdě jezdci předvedli dvě jízdy, z nichž ta s lepším bodovým skóre se započítala do hodnocení. Mezi ženami postoupily Sina Candrian (SUI) a Kjersti Buaas (NOR), v kategorii mužů pak Sebastien Toutant (CAN), Roope Tonteri (FIN), Gjermund Braaten (NOR) a Cameron Staveley (AUS).

Snowjam 2013Finálové jízdy se jely pod přímým dohledem televizních kamer, Quiksilver Snowjam byl totiž poprvé ve své historii přenášen živě na televizním kanálu ČT4 Sport, na webu České televize i na kanále Eurosport 2, což ocenili zejména příznivci snowboardingu z domova i zahraničí, kteří neměli možnost přijet podpořit své favority přímo do Špindlerova Mlýna. Díky přenosu tak mohli být svědky špičkového snowboardingu v podání nejlepších světových jezdců a jezdkyň. 

Mužské finále ovládl Torstein Horgmo, který na závěrečném big airu skočil backside tripple cork 1440, tedy skok, se kterým před necelými dvěma měsíci vyhrál X- Games. Staale Sandbech na druhém místě si získal přízeň rozhodčích díky super vysokým poletům v rampě i svému elegantnímu Backside 1440 na závěrečném skoku, třetí Sven Thorgren pak rovněž na finálovém skoku roztočil Backside 1080 Double Cork Mute. Mezi ženami kralovala Enni Rukajarvi se svým vysokým Backside Air na corneru a s čistou jízdou v rampě i závěrečné stylové 720 Cab na big airu. Druhé místo putovalo díky podobně čisté jízdě i Frontside 720 na posledním big airu za Sinou Candrian do Švýcarska, třetí byla Kjersti Buaas z Norska. A právě třetí místo ji stačilo k tomu, aby se vyhoupla do čela průběžného hodnocení světového poháru.

Snowjam 2013Kromě závodu započítávaného do světového poháru je nedílnou součástí Quiksilver Snowjam i večerní session v disciplíně Big Air – Snickers Best Trick Contest, kterého se mohli zúčastnit závodníci i závodnice bez ohledu na jejich umístění v odpoledním závodě. Tuto divácky velmi atraktivní disciplínu, která se jede za umělého osvětlení a je efektním zakončením obou dvou soutěžních dnů, vyhráli Brandon Hart za best style, Eric Willet za best technical a Christy Prior za best women.

Po skončení sportovní části dne následuje tradiční závěrečná párty, pod širým nebem, kde zahraje kapela Portless. V párty stanu pak vystoupí skupina Sunshine a především Deadly Hunta, britský raper, který spolupracoval například s Wu Tang Clan, Daddy Freddy, Ice T či Buju Banton. O hudební doprovod do časných ranních hodin se postarají DJs Ladida, Friky, Robot a Jorgos.

Pořadí ženy:

1. Enni Rukajarvi /FIN/

2. Sina Candrian /SUI/

3. Kjersti Buaas /NOR/

Pořadí muži

1. Torstein Horgmo /NOR/

2. Staale Sandbech /NOR/

3. Sven Thorgren /SWE/

Snickers Best TrickBest style: Brandon Hart /USA/ Backside 540 Crail GrabBest

Technical: Eric Willet /USA/, Switch Backside Double Cork 1260

Best women: Christy Prior /NZ/ Frontside Rodeo 720

 

{morfeo 38}
foto: Ondřej Vrbovský   

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.