Rady a zajímavosti ze světa tříděného odpadu

Rady a zajímavosti ze světa tříděného odpaduA. Víte, že alespoň jednu zářivku používá až 60 % Českých domácností, z nichž ovšem jen polovina jí, když doslouží, odevzdá do zpětného odběru? Vysloužilá zářivka přitom na skládku nepatří, protože obsahuje malé množství rtuti, které je schopno zničit až 10 000 litrů vody.

B. Víte že správnou recyklací lze dosáhnou až 96% míry materiálového využití vysloužilé zářivky? Nejen rtuť, ale také drahé kovy a sklo se tím vrátí zpět do života.

C. Víte, že sice až 60 % z vás se zajímá, jak správně recyklovat, ale s vysloužilou zářivkou ke sběrnému místu nezajdete dále než 984 metrů?

D. Víte, že při nákupu nové zářivky vám v obchodě přímou k recyklaci tu vysloužilou?

E. Víte, že zpětný odběr vysloužilých světelných zdrojů je pro všechny zcela zdarma? Spotřebitel za sběr a recyklaci totiž již jednou zaplatil, a to tzv. recyklační poplatek při jejich nákupu.

F. Každý Čech ročně vyhodí 150 až 200 kilogramů odpadu! Tomu se snad ani nechce věřit, že?

G. Kompaktní zářivka ušetří ve srovnání s obyčejnou žárovkou až 80 % elektřiny a poskytuje přitom stejné světlo jako obyčejná žárovka.

H. Obyčejná žárovka na výrobu světla přemění pouze 3 % vložené energie! Zbytek ztratí výrobou tepla.

I. Věděli jste, že jednoduchým zakrytím hrnce pokličkou při vaření ušetříte až polovinu spotřeby plynu nebo elektrické energie.

J. Obchodníci ročně rozdají či prodají desítky milionů plastových tašek! Proč radši nepoužijete ekologickou znovupoužitelnou tašku vyrobenou z přírodních materiálů?

K. Víte, že při výrobě nové hliníkové plechovky se spotřebuje dvacetkrát více energie než při její recyklaci?

L. Papír tvoří až čtvrtinu odpadu produkovaného domácnostmi. Pokud papír vytřídíte do speciálního kontejneru, může být ještě 5x až 7x znovu použit na výrobu papíru, krabic nebo třeba obalů na vajíčka!

M. Věděli jste, že z plastových lahví se dají odlít nejen lahve nové, ale že z nich lze také vyrábět například vlákna pro výrobu koberců, oblečení či spacáků?

Zdroj: www.ekolamp.cz

logolink

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.