Znáte 3D origami?

3D origami - sovaKlasické origami postavičky vytvořené z jediného kusu papíru zná skoro každý. Málokdo se však setkal se sesterskou verzí tohoto umění jménem 3D origami. Zde se využívá naprosto odlišná technika od běžných skládanek. Ze stovek malých složených dílků zasazených do sebe vznikne prostorový útvar.

 

 

 

 

 

Překrásný papírový drakVe 3D origami nejde ani tak o přesnost jako o trpělivost. I když trojúhelníkové dílky jsou vžechny stejné a není těžké je složit, potřebujete jich velký počet – od sta až po několik tisíc kusů. Nicméně po téhle fázi máte to nejtěžší za sebou. Zasazování trojúhelníčků do sebe je poměrně zábavná část, při které sledujete, jak se vám před očima kousky papíru mění v pevnou figurku o překvapivé hmotnosti. To vše samozřejmě bez pomoci lepidla.

 

 

 

Oblíbená verze labutě

Meganium - jeden z oblíbených pokémonů

Nejčastěji najdete 3D origami v podobě baculatých zmenšenin zvířat a filmových postaviček, na které není potřeba příliš mnoho dílků. Stále větší oblíbenosti se však těší labutě v podobě vázy nebo dokonce velcí draci a pokémoni. Tělo postavy má většinou kulovitý či válcovitý tvar a je pochopitelně duté. Dalším rozdílem oproti klasickému origami je možnost střídání různých barev a tvrdostí papíru.

 

 

Pavouk - neobvyklá konstrukce
Na internetu najdete spoustu nápadů a návodů na 3D origami tvorbu. Osobně doporučuji se ze začátku držet videonávodů a teprve po několika úspěšných pokusech přejít k načrtnutému postavení dílků či vlastní tvorbě. Pokud trojúhelníčky budete na sobe průběžně s citem přimačkávat, bude tělo poměrně pevné. Pro ještě větší stabilnost můžete skládat z dvojitého papíru. Jako materiál vám stačí obyčejný barevný či kancelářský papír.

Postavičkám můžete dolepit oči a podobné drobnosti, ale nic víc!

 

Přeji příjemnou zábavu při skládání a hlavně radost z výsledku…

Návod na složení jednotlivých dílků

Zdroj obrázků: www.deviantart.com

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.