Rebelkou, jeptiškou i milenkou v sedmapadesáti

Madonna, foto: Jaromír Zajda ZajíčekThe Rebel Heart Tour 2015
7. listopadu 2015 – O2 Arena Praha

Přiznám se, že jsem mířil na první ze dvou pražských koncertů Madonny bez větších očekávání. Nejsem totiž popíkář, ale přeci jen přijela světová královna popu, kterou díky velkému zájmu médií provází už řadu let kontroverzní pověst. Tomu ostatně odpovídaly i následující komentáře hlavních českých deníků, které z rádoby senzacechtivého stylu neslevily ani o píď a namísto seriózních recenzí čpěly jejich texty spíše povrchním bulvárem.

A tak jsem si stejně jako mnozí další návštěvníci O2 Areny připadal, že jsme byli každý na úplně jiném koncertu.

Ale hezky popořádku. Madonna je na vrcholu už celá desetiletí. Nelze se proto divit, že na sebe strhává pozornost a dává mnohým vydělat. Přirozeně že i překupníkům, kteří pobíhali neúnavně před halou a nabízeli hodně předražené vstupenky, které si mezi sebou rozebrali především zájemci ze zahraničí. Bylo dávno dopředu vyprodáno a tak jim ani nic jiného nezbývalo. Jen za první den totiž dorazilo asi 17 tisíc fanoušků Madonny.

Na její show se nicméně muselo chvíli čekat. Naštěstí šlo ale o jediný větší zádrhel celého koncertu. Tím menším byl irský raper Rejjie Snow, který Madonně předskakoval a jehož neustálé a vcelku nudné “yeah, yeah” mnozí přetrpěli, až jej v závěru musela většina diváků vypískat z pódia.

Ta pravá podívaná měla totiž teprve přijít. A nastala až těsně před 22. hodinou, kdy za ohlušujícího zvuku začaly reflektory metat kužely světel do zaplněné arény spolu s obrovskými obrazovými plochami, na nichž se objevili boxer Mike Tyson, raper Chance the Rapper a samotná zpěvačka. V tu chvíli odstartovala více než dvouhodinová show, které patřilo nejen rozlehlé pódium, ale i dlouhé molo ve tvaru kříže, jež bylo zakončeno hluboko mezi diváky tvarem srdce. Krátce na to jej celé zaplnili tanečníci, zatímco se Madonna zpívající úvodní písničku Iconic snesla v obří kleci z výšky na hlavní scénu. Nadšení diváků nebralo konce. Jejich idol byl konečně tady! A spolu s ním i kolekce dvaadvaceti písní převážně z letošního alba Rebel Heart. Došlo ale i na osvědčené hity, z nichž některé nezazněly naživo dvacet a více let. Koncert samotný byl dramaturgicky rozdělen do několika částí a každá z nich si vyžadovala spousty převleků, účesů a kostýmů, které pro turné připravili světoví módní návrháři jako Jeremy Scott, Alexander Wang nebo Miuccia Prada.

Madonna, foto: Jaromír Zajda Zajíček

 

Zkrátka nic nebylo ponecháno náhodě a vše bylo po této stránce prvotřídní. Podoba turné byla přitom z větší části inspirována vystoupením Cirque du Soleil, vítáním nového roku v Číně, filmem Pomáda nebo prostředím Moulin Rouge a zpěvačkou Edith Piaf, od níž Madonna zazpívala skladbu La vie en rose, při níž se sama doprovázela hrou na ukulele. Madonna však ukázala, že umí i na akustickou a elektrickou kytaru a ještě lépe zpívat, tančit a provokovat. Například scéna ze slavného obrazu Poslední večeře od Leonarda Da Vinciho končila lascivní polohou Madonny na stole, kdy jí jeden z tanečníků roztáhl kolena široce od sebe a hleděl jí zblízka do rozkroku, až to v hale zašumělo. Jenže tím to nekončilo. Madonna sváděla polonahé tanečníky i tanečnice, ať už jako jeptiška, cudná dívka, milenka nebo rebelka a dělala si s nimi prakticky, co chtěla. Jednoho z tanečníků dokonce shodila z točitých kovových schodů přímo do propadliště.

Takřka celý program přitom provázely výrazné sexuální evokace, a nebylo tak divu, že měla výrazné zastoupení v hledišti čtyřprocentní menšina gayů a lesbiček, kteří se upřímně a od srdce bavili. A o to také šlo. Madonna se sice nepředvedla co by výrazná zpěvačka, ale o to více jako skvěla bavička a ještě skvělejší tanečnice, jejíž pružné a vypracované tělo by jí v sedmapadesáti letech mohly závidět i leckteré náctileté teenagerky.

Madonna je přímo ukázkovým příkladem poctivé dřiny a profesionality, s jakou přistupuje ke svým koncertním turné. Ne jinak tomu bylo v Praze, kde se svým početným doprovodem předvedla strhující show, nákladnou vizuální i zvukovou techniku a také i něco z hudby, díky níž se z ní stala královna popu.

Madonna, foto: Jaromír Zajda Zajíček

 

Playlist:

Iconic
Bitch I’m Madonna
Burning Up
Holy Water
Devil Pray
Messiah
Body Shop
True Blue
Deeper and Deeper
HeartBreakCity
Like a Virgin
S.E.X.
Living for Love
La Isla Bonita
Dress You Up
Secret
Ghosttown
Rebel Heart
Illuminati
Music
Candy Shop
Material Girl
La vie en rose
Unapologetic Bitch

Přídavek
Holiday

 

{source}[[iframe src=”https://www.zonerama.com/Embed/Album/1016685?color=blue&autoplay=true&vertical=false” style=”width: 610px; height: 330px;” scrolling=”no” frameborder=”0″ allowTransparency=”true”]][[/iframe]]{/source}

 

Kompletní fotogalerii z koncertu Madonny naleznete na 
https://www.zonerama.com/fotozajda/Album/1016685

 

Madonna

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.