Recenze audioknihy – Nebezpečné známosti

Audiokniha Nebezpečné známostiAudiokniha obsahuje velice zamotaný, ale přesto smutný a dojemný příběh od francouzského autora Choderlos de Laclos psaný formou dopisů. Dopisy čtou Jiří Dvořák, Vilma Cibulková, Klára Issová, Kristýna Frejová, Jan Meduna a Igor Bareš – vypravěč.

 

Bývalí milenci Vikomt de Valmont a markýza de Merteuil jsou hlavními postavami, které se pomocí intrik snaží narušit všechny milostné vztahy. Valmont je vyhlášeným proutníkem zatímco markýza, čerstvá vdova, je ženou vysokých morálních kvalit. To vše ale skrývá fakt, že markýza je žena bez citů, která se chce pomstít Gercourtovi, jež ji opustil a má si brát Cecilii de Volanges, která právě vyšla z kláštera a svého budoucího muže nikdy neviděla, neboť sňatek je domluvený.

V knize jsou ještě další postavy, kromě těchto čtyř a to paní de Tourvel, do které je zamilovaný Vikomt de Valmont, paní de Volagnes, matka Cecilie, rytíř Danceny, Ceciliin učitel hudby, do něhož se Cecilie zamiluje a paní de Rosemond, teta Vikomta. Ač je počet postav nevelký, vztahy mezi postavami jsou naprosto zamotané.

Nebezpečné známosti ve formě audionahrávky se skládají z 24 kapitol, které jsou odděleny hudbou, která naznačuje konec kapitoly a celkem 174 dopisů, kdy v každé kapitole jsou minimálně 4 dopisy a délka jedné kapitoly se pohybuje od 15 minut do zhruba 28 min. Celková délka audioknihy je 7 hodin a 53 minut.

O knize ani o jejím autorovi jsem nikdy předtím neslyšela, ale zaujala mne anotace a osobnosti, které audioknihu předčítají, mne navnadili ještě více. Vilma Cibulková, Klára Issová, Jiří Dvořák a Igor Bareš jsou osobnosti známé a tak my bylo jasné, že se nemůže jednat o špatnou knihu. Kristýna Frejová a Jan Meduna jsou pro mne zatím cizí (tedy teď už ne, ale byli), nicméně své role v této audioknize se také zhostili na výbornou.

Z počátku jsem měla problém se zaposlouchat a vstřebat, který hlas patří jaké postavě v knize, nicméně s dalšími a dalšími dopisy jsem to postupně dokázala. Když jsem však dobojovala s hlasy postav, začala jsem se ztrácet v tom, kdo je s kým příbuzný, kdo je do koho zamilovaný, atd., ale svedla bych to na mé chvilky nepozornosti, kdy jsem od audioknihy odběhla a neslyšela důležitou část děje, neboť jsem si bláhově myslela, že za chvilku se nedá stihnout prozradit důležitá informace – nesmysl, dá se to stihnout a ani nevíte jak.

Tato audiokniha je mou první a domnívám se, že ani ne poslední. Proto pokud jste vůči audioknihám trochu skeptičtí, určitě se toho nebojte a zkuste to. Já věřím, že si tuto audioknihu ještě někdy pustím.

 

Choderlos de Laclos (* 1741, † 1803)
Choderlos de Laclos byl francouzský spisovatel a generál. Působil jako důstojník francouzské armády, díky čemuž se dostal do mnoha zemí a pronikl do různých společenských vrstev. Mohl tak čerpat inspiraci pro své nejznámější dílo Nebezpečné známosti – obraz šlechtických mravů na sklonku absolutismu, které ho v roce 1782 proslavilo. Podnícen nebývalým úspěchem pokračoval ve své literární činnosti spisem Úvahy o vlivu Vaubanova génia, jímž chtěl vzdát hold maršálu Vaubanovi, slavné postavě francouzského vojenství. Odměnou mu však byl hněv ministerstva války a odsun na posádku v Toulu. Po vypuknutí Velké francouzské revoluce opět zastával vysoké vojenské posty a roku 1792 dokonce získal funkci vrchního velitele indických držav. Zemřel při obléhání Tarentu v roce 1803.

Jiří Dvořák (* 1967)
Jiří DvořákNarodil se v Brně, kde také vystudoval herectví na JAMU a vzápětí získal angažmá v Městském divadle. Účinkoval rovněž v šumperském a brněnském Mahenově divadle. V roce 1999 dostal nabídku působit v pražském Divadle na Vinohradech, jehož předním členem je dodnes. Na jevišti úspěšně ztvárnil spoustu dramatických postav od Shakespearova Macbetha i Jindřicha IV., Šmerala v Adině až po šarmantního Arthura Goringa ve Wildeově Ideálním manželovi. Televizní a filmoví diváci jej znají z filmů Vůně vanilky, Anděl páně, Operace Silver A, Zemský ráj to napohled či Příběh kmotra a ze seriálů jako Pojišťovna štěstí, Světla pasáže, nebo Sanitka 2.

Vilma Cibulková (* 1963)Vilma Cibulková
V roce 1980 absolvovala Střední pedagogickou školu v Karlových Varech a začala studovat na pražské DAMU. Ještě během studií hostovala v Národním divadle v Praze, po absolutoriu roku 1985 hostovala též v Divadle na Zábradlí, od srpna 1985 byla elévkou ND. Od října roku 1985 do března roku 1991 působila jako členka činohry Národního divadla v Praze. V letech 2004 až 2006 vystupovala v souboru Divadla na Vinohradech, posléze byla členkou souboru Divadla pod Palmovkou, kde působí jako host dodnes. Řadu rolí vytvořila rovněž v televizních seriálech a ve filmu. Výrazné postavy ztvárnila např. ve snímcích Kuře melancholik, Pramen života, Pupendo, Mazaný Filip, Krev zmizelého, Zemský ráj to napohled… V roce 2003 obdržela ocenění Český lev za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli ve filmu Pupendo.

Klára Issová (* 1979)
Klára IssováVystudovala konzervatoř, ve filmech úspěšně hraje od roku 1995. V roce 1997 získala Českého lva za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli za ztvárnění Veroniky ve filmu Nejasná zpráva o konci světa, na Českého lva byla rovněž nominována roku 1995 v kategorii nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli za film Indiánské léto a roku 2000 ve stejné kategorii za snímek Anděl Exit.

 

 

Igor Bareš (* 1966)Igor Bareš
Studoval JAMU v Brně, přičemž občas hostoval v Divadle bratří Mrštíků. Později se stal postupně členem činohry
Mahenova divadla a souboru Národního divadla v Brně. Od roku 2002 je na volné noze. Filmoví diváci jej znají např. ze snímků Výlet, Sluneční stát, Hezké chvilky bez záruky, Muži v říji, Největší z Čechů, Hořící keř, Fair Play a dalších. Zahrál si též v množství televizních inscenací i seriálů: Četnické humoresky, Detektiv Martin Tomsa, Zdivočelá země, Krev zmizelého, Strážce duší, Hraběnky, Pojišťovna štěstí, Horákovi, Případy 1. oddělení, Život a doba soudce A. K., První republika… Vedle herectví se věnuje i dabingu.

Kristýna Frejová (* 1971)
Kristýna FrejováNarodila se v Praze, v herecké rodině (maminka herečka Věra Galatíková, tatínek herec Ladislav Frej). Studovala DAMU, jejími pedagogy byli Jiří Adamíra, Luboš Pistorius či Viktor Preiss. Po škole nastoupila do Divadla Labyrint, tedy dnešního Švandova divadla. Za Sonety a Tabákovou cestu byla nominována na Cenu Alfréda Radoka v sekci Talent roku. Zahrála si také ve filmech Chyťte doktora (2007), Věrní abonenti (2001) či Sjezd abituriantů (2000).

 

Jan Meduna (* 1982)Jan Meduna
Je absolventem DAMU, hostoval na mnoha scénách, vystupuje v Městských divadlech pražských, v Národním divadle, ve Studiu Dva a v Činoherním klubu; je členem souboru Divadla V Dlouhé i sdružení Veselé skoky. Filmoví a televizní diváci jej mohli vidět ve snímcích Tobruk (2008),Rytmus v patách (2008), Herbert v ringu (2008) i v seriáluPřípady 1. oddělení (2014).

 

 

Název:                  Nebezpečné známosti
Autor:                    Choderlos de Laclos
Interpret:               Jiří Dvořák, Vilma Cibulková, Klára Issová, Kristýna Frejová, Jan Meduna, Igor Bareš 

Délka:                   7 hodin a 53 minut

Katalogové č.:     AK029
EAN:                     8594169480299

Vydavatel:           OneHotBook

E-shop:                 stáhnout        koupit CD

  

{source} 

[[p]]
[[iframe width=“100%“ height=“166″ scrolling=“no“ frameborder=“no“ src=“https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/choderlos-de-laclos-nebezpecne-znamosti-audiokniha-demo-onehotbook-valmont&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true“]][[/iframe]]
[[/p]]

{/source}

 

 

OneHotBook

 

Vydavatelství OneHotBook
Vydavatelství OneHotBook
– vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

 OneHotBook

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.