Recenze knihy Chudák Manolito

Chudák Manolito - Elvira LindoBrejlatý Manolito právě přichází s dalším pokračováním z Encyklopedie jeho života plného příběhů, při jejichž čtení se určitě nebudete nudit a pro úsměv na tváři nebudete muset chodit daleko.

Máme tu druhý díl od španělské spisovatelky Elviry Lindo s názvem Chudák Manolito vydané nakladatelstvím Omega.

Desetiletý chlapec, mnohdy nazývaný Brejloun pro jeho brýle s tlustými skly tentokrát přináší sedmnáct příběhů, kdy první je pouze takový úvodní, na představení pro ty, kteří nečetli první díl a do rukou se jim dostal až tento, druhý díl.

Všechny příběhy jsou psány lehkou, ale přesto popisnou formou. Tak akorát pro děti, aby je neodradil zdlouhavý popis prostředí či postav. To ale neznamená, že v knize popis nenalezneme. Je ho tam tak akorát – ani málo, ani moc.

Jednotlivé kapitoly na sebe volně navazují, a tak je kniha vhodná pro děti, kteří se právě naučily číst a mohou si číst jednotlivé kapitoly před spaním nebo pro starší sourozence, kteří hlídají ty mladší.

Chudák ManolitoVelikost písma je tak akorát, že nestihne děti odradit velké množství textu na stránce. Možná bych jen vytkla velké množství hovorové češtiny, kterou by děti mohli začít používat ve školách.

Jak jsem v recenzi na první díl zmiňovala Manolitův naivní dětský zkreslený pohled na svět, musím ho zmínit i tentokrát, protože tento pohled mu nechyběl ani v druhém díle. No uznejte sami, není dětské a naivní mít partu s názvem “Špinavý nohy”, chodit po parku bez bot a k tomu pouze o víkendu, protože v týdnu by jim “pančelka” nadávala, že jsou špinaví?

Knihu si mohou přečíst i dospělí a to nejen na odreagování se, ale aby také pochopili dětské myšlení a chovali se k nim přiměřeně. Jako ukázka je v knize Manolitova maminka, která je po každé jeho hlouposti připravená mu vrazit “vořecha” za krk, což mi občas přijde nemístné. Naštěstí má ale dědu, který se ho snaží vždy zastat. To pro změnu poukazuje na často kritizované rozmazlování dětí.

Při čtení této knihy určitě neztratíte již zmíněný úsměv a určitě naleznete i chvilky napětí. Například když si jde Manolito s dědou pro vysvědčení a vy netušíte, jak dopadne, zatímco jeho nejlepší přátelé propadají.

Knihu bych doporučila všem, kteří se rádi smějí a mají rádi dětské vyprávění.

 

Název knihy:            Chudák Manolito
Autor:                         Elvira Lindo
Rok vydání:              2015
Počet stran:              168
Vazba:                       vázaná
Jazyk:                        čeština
Formát:                     130×200 mm
EAN:                         9788073901189
ISBN:                        978-80-7390-118-9

E-shop:                    http://www.knihyomega.cz/eshop-chudak-manolito.html

Oficiální stránky Manolita Brejlouna ve Španělsku – 
www.elviralindo.com

elvira-lindo

Elvira Lindo vystudovala v Madridu žurnalistiku. Později pracovala v rozhlase i televizi jako hlasatelka, herečka a také jako autorka scénářů. Dnes z New Yorku pravidelně spolupracuje s nejvýznamnějším španělským deníkem El País. Svět ji zná hlavně jako autorku dětských příběhů o Manolito Brejlounovi, které byly vydány již ve více než dvaceti zemích a dočkaly se i seriálového a filmového zpracování. Kromě Manolita, dětské série o velmi zlobivé holčičce Olivii a několika dalších příběhů pro malé čtenáře, napsala i pět románů pro dospělé.

  

 

 

 

OmegaNakladatelství Omega se zabývá především vydáváním klasické české a světové literatury s novými obálkami. Chce vyjít vstříc hlavně čtenářům, kteří marně shání svého oblíbeného spisovatele a nedaří se jim ho nikde sehnat. Také vychází vstříc zejména studentům, kteří potřebují klasickou četbu do školy za velmi příjemné ceny. Spektrum titulů postupně rozšiřuje o další témata, a také se věnuje i novým autorům a knihám, které dosud u nás nevyšli. V budoucnu plánuje publikovat i překlady z angličtiny, francouzštiny, ruštiny, němčiny či španělštiny.

Nakladatelství spolupracujeme s renomovanými autory, překladateli, výtvarníky a mnoha externisty různého zaměření. Mezi jeho knihami si vybere každý čtenář podle svého gusta — vydává publikace v pestré škále edičních řad.

V edici Beletrie vycházejí knihy českých i světových autorů, mezi nimiž najdete napínavé historické příběhy, ale také díla se společensky závažnou tematikou.

Specialitou mezi edicemi je regionální literatura — zde se věnuje legendám k daným městům z celé České republiky. Speciálně se zabývá vydáváním knih o Brně, hradu Špilberku, legendám brněnského podzemí nebo slavné brněnské hantýrce ,,Hantec”.

Se známými osobnostmi se seznámíte také, ať už je to eroticko-psychologický román TROJKA známého moderátora, novináře a zpívajícího spisovatele Richarda Sachera. Tak jsou v přípravě další knihy se známými osobnostmi českého showbyznysu.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.