Recenze hry: NEXT! – když kostky burácí

NEXT!Kutálet se dá leccos – míč, jablko, svazek slámy nebo kruh. Kulatý tvar je zde prostě předpokladem úspěchu. A přesto se často snažíme uvést do horizontálního pohybu i nějaké hranatější věci. Vezměte si třeba takové kostky. Přestože jsou hranaté, když je hodíte, provedou několik elegantních poskoků, až dopadnou na některou ze svých stran. Ale můžete je klidně pustit i z výšky. Jejich stavba těla je tomu uzpůsobená. Jenže co se stane, když se tyto dva pohyby zkombinují? To nám prozradí dnešní článek.

Jeho hlavním a jediným tématem je nová kostková hra od francouzské společnosti Gigamic s názvem Next!. Jejími autory jsou Gil Druckman a Danny Hershkovits. Vzhledem k neustále se obměňujícím jménům je jasné, že se firmě začíná vyplácet její politika s žádostí o návrhy. Pokud i vy máte nápad na jednoduchou karetní hru, můžete poslat společnosti Gigamic svůj nápad a ona jej možná realizuje!

Ale zpět ke hře Next!, která byla jednou z novinek roku 2012. Tentokrát ji ale nenajdete v kovové krabičce, jako její sestřičky Tea Time, Panic Lab nebo Yamy. Místo toho se vrací ke konceptu neméně pěkných a elegantních boxů hranatých, ve kterých jsme už dříve recenzovali třeba dětskou Regattu nebo Wazabi.

NEXT!

Samozřejmě i Next!, stejně jako ostatní hry od této firmy, přináší do Čech včetně českých pravidel společnost Billard Centrum. Tentokrát se naštěstí vyhnuly pravidlům drobné nedostatky a informační šum na trase Praha-Paříž, takže když vezmete brožurku do ruky, hru se rychle naučíte. Navíc v její zadní části najdete klasicky ilustrace, které vás navedou vizuálně.

A pod čepičkou tvořenou pravidly najdete spoustu zajímavých součástí, které dohromady tvoří tuto kostkovou hru. Hlavní a nejdůležitější komponenta je současně ta nejmenší – jedná se o šestici hranatých kostek, které jsou hlavními aktéry celé partie. Čtyři jsou bílé a dvě černé, ale všechny bez rozdílu na sobě mají stejné symboly – kolečko, čtvereček, trojúhelník, šipku, znaménko plus a hvězdičku. Každý znak je navíc pro přehlednost odlišený i barvou.

Spolu s kostkami je uvnitř hlubokého dna krabice ukrytý důvod, proč je vlastně balení Next! tak velké. Jedná se o kostkovou věž – plastový hranol, který má svoji horní i spodní stranu otevřenou. Když nahlédnete dovnitř, uvidíte jakési schody, na kterých se budou míchat kostky. Kromě něj je zde ještě velká plastová mistička a tři menší přihrádky pro karty.

NEXT!

Právě papírové čtvercové karty (všimli jste si už, že v Gigamicu mají pravidelné tvary opravdu rádi a vyloženě je vyhledávají?) jsou posledními kolegy, kteří budou ležet na stole, když budete tuto hru prožívat. Je jich 45 a mají na sobě různé sestavy symbolů a barev, a také svoji hodnotu vypsanou v rohu.

Příprava partie Next! je jednoduchá. Vezmete věž a výřezem ve spodní straně ji zasadíte do misky tak, aby do ní ústil otvor, kterým budou vypadávat kostky. Nyní připravte trojici malých misek a zasaďte je do sebe za pomoci oušek. Vezměte karty, pořádně je zamíchejte a rozdělte na tři hromádky po patnácti kartách. Tím máte připravenou celou hru a první z hráčů se může pustit do házení.

Vezme do ruky celou šestici kostek a hodí je horním otvorem do věže. Po troše rachtání a poskakování kostky vypadnou do plastové misky a ukáží vám nějaké hodnoty. Teď je tu před hráčem rozhodování, které známe třeba z vynikajícího Vládce Tokia (recenze) – nechat si hodnoty, které na kostkách padly, nebo některé z nich přehodit? A které?

NEXT!

Hodně vám při rozhodování pomohou symboly, které jsou nakreslené na odhalených třech kartách. Právě některou z nich můžete pomocí kostek získat, pokud splníte přesně požadavky. Musíte na kostkách objevit stejné symboly nebo barvy, které naznačují karty.

Karty mají na sobě většinou konkrétní barvy. Pokud ale čtvereček obsahuje všech šest barev, znamená to libovolný znak, ale jednoho druhu. Ve hře se tedy snažíte sbírat páry, trojičky (jedna nebo dvě), různé fullhousy, nebo dokonce všech pět či šest stejných znaků, pro které už neexistuje karetní ekvivalent. Každá karta je prostě trochu jiná a vy tomu musíte uzpůsobit volbu kostek.

V každém svém tahu máte k dispozici maximálně tři hody. V každém z nich můžete dát stranou libovolný počet kostek, které už nechcete přehazovat, ale po druhém hodu je klidně můžete zase vrátit, pokud se vám mezitím objevila lepší cesta, jak získat jinou kartu.

NEXT!

Ve chvíli, kdy dosáhne některou z nabízených kombinací, může si vzít kartu nebo se pokoušet splnit nějakou obtížnější následujícím hodem. Toto rozhodnutí je čistě na hráči, ale pokud už jednou některou kartu odmítne, nemůže ji získat po následujícím hodu jako záchranu. Riskoval a nevyšlo to.

Zajímavá strategická možnost se ale naskýtá hráči, který je na řadě jako další v případě, že se jeho soupeři nepodařilo splnit požadavek žádné z karet. Může totiž kromě hodu všemi kostkami rozhodnout, že si za cenu ztráty jednoho pokusu ponechá některé hozené symboly od svého soupeře.
Další specialitu do hry přináší dvojice černých kostek. Ty jsou magické, a pokud na nich na obou padne stejná barva, může hráč otočit jednu kostku na libovolnou stranu, aniž by s ní musel házet.

Na některých kartách je kromě kombinace barev zobrazen také jeden ze čtveřice akčních symbolů. Za získání takové karty dostanete odměnu – můžete hrát ještě jednou, ukrást jednu kartu soupeři, nebo si vyměnit s protivníkem jednu svoji získanou kartu.

NEXT!

Hra končí ve chvíli, kdy některý ze soupeřů získá předem stanovený počet karet. Ten se liší podle počtu hráčů účastnících se partie. Nejvyšší hodnota je stanovena při souboji dvou protivníků, kdy potřebujete ke konci hry celých deset karet. To ovšem ještě neznamená, že hráč s deseti kartami je vítězem. Nejdříve si musí sečíst počet získaných bodů a teprve tato hodnota určí opravdového šampiona.

Next! nabízí pěknou kostkovou zábavu s mírným nádechem strategie. Kostky k přehazování si volíte sami a je pouze na vás, jestli si vyberete správně. Samozřejmě samy kostky rozhodnou, jestli jste uspěli nebo ne. Ale to ke kostkovým hrám prostě patří, takže pokud je nemáte rádi, ani tato hra nebude pro vás.

Ovšem pro hráče, kteří mají rádi odpočinkovou zábavu, ve které se snažíte sbírat různé kombinace symbolů, je Next! příjemnou relaxací. Lze ji snadno hrát i s dětmi, kterým se budou krásně barevné kostky líbit.

NEXT!

Akční karty přináší do hry poměrně zásadní vliv taktiky a konfliktů. Můžete soupeři nabídnout kartu o nízké hodnotě a zkusit si z jeho získaných odměn vylosovat nějakou mnohem hodnotnější. Musíte k tomu ale nejdříve dokázat získat tuto akční kartu do svého vlastnictví. A akční karty jsou většinou ty složitější a náročnější.

Na výběr vždy máte ze tří karet, což je dostačující množství, abyste mohli vždy z hodu kostkami vytáhnout maximum. V každém kole máte opravdu šanci získat některou z nabídnutých karet.

Zpracování budí velice dobrý dojem díky házecí věži, kastlíkům na karty i pěkně zpracovaným kostkám. Krabice ve tvaru krychle je naplněná po okraj. Jen je škoda, že si dali tvůrci práci s vyrobením věže, která za vás míchá kostky, ale nevystlali ji žádnou látkou. Kostky tak dělají při každém hodu opravdu velký rachot.

NEXT!

Next! je příjemná a jednoduchá kostková hra, která zabaví, nezklame a zaujme svým pěkným zpracováním. Přitom ale nabízí i nějakou tu taktiku a možnost škodit soupeřům. Pokud tedy máte rádi házení nevyzpytatelnými šestistěnnými potvůrkami, pak v ní určitě najdete spoustu zábavy a relaxace.

 

SLOVNÍ HODNOCENÍ

Next!
sází na jednoduché házení kostkami. Rozsypejte šestici a pokuste se za tři hody nasbírat nějakou ze sad barev, která se nachází na odkrytých kartách s úkoly. Veškeré házení se děje prostřednictvím kostkové věže, ze které se kostky vysypou do zásobníku. Stěny věže ale nejsou vystlané, takže šestistěny dělají velký rachot. Navíc i přes trojnásobné přehazování a výběr ze tří karet je ve hře stále velký vliv náhody. Ale to u odlehčených relaxačních her nevadí. A do této kategorie patří i Next! Takže pokud chcete lehkou zábavu s kostkami, u které během čtvrthodinky znáte vítěze, pak je Next! opravdu pěkným adeptem.

 

Klady:

Klady+ pěkné zpracování
+ krabice jako kostka
+ věž na kostky
+ symboly kombinujete do sestav na kartách
+ tři možnosti na výběr
+ přehazování kostek
+ interakce pomocí některých karet
 

 

Zápory:

Zápory

– věž dělá rachot
– hodně náhody

 

  

Název hry:                     NEXT!
Autoři:                             Gil Druckman, Danny Hershkovits

AlbiVýrobce:                         Gigamic
Distributor:                     Albi
Rok vydání:                   2012 

Počet hráčů:                   2 – 6
Doporučený věk:           od 8 let
Hrací doba:                    15 minut

E-shop:                           http://www.modernihry.cz/next-p-1135.html
BGG:                               https://boardgamegeek.com/boardgame/125013/next

NEXT! 

 

ALBIStejně jako praotec Čech zavětřil na Řípu mléko a strdí, tak i Antonín Kokeš, spoluzakladatel a majitel Albi, před více než 20 lety vycítil, že práce může být zábava. Český národ, mlékem a strdím už tak trochu unaven, potřeboval tehdy nějakou vzpruhu.

Schopnost bavit se, hrát si a umět vyjádřit hluboké city je nám sice vlastní, nebývá ovšem na škodu ji trochu podpořit! Věříme, že i produkty Albi k tomu pomáhají a že naše hry, dárky a přání utužují v Češích humor a hravost. Ať už se jedná o trochu té soutěživosti (kdo uspěje ve vědomostní hře?), nebo o romantické chvíle ve dvou, vždy pomáháme lidem více si užívat radost a lépe vyjadřovat, co k ostatním cítíme.

                                            Zkrátka – děláme, co nás baví, a doufáme, že to zase baví vás!

Deskové hryDeskoveHry.com je nezávislý recenzní portál, který vám každý den přináší jednu recenzi na novou deskovou hru a to včetně her pro nejmenší. Představujeme také hry ze zahraničí, které se nedostanou do České republiky lokalizované, ale je možné je zde pořídit. Často takové hry nemívají kromě pravidel žádný cizojazyčný text, takže jsou bez problémů hratelné. Hry pečlivě testujeme a nabízíme hodnocení včetně silných a slabých stránek. Mezi našimi články najdete často také novinky ze světa deskových her nebo soutěže. Naše databáze čítá již více než 1400 českých recenzí, ze kterých si vybere úplně každý.

Hrajeme si s ChrudimkouKlub deskových her – Hrajeme si s Chrudimkou

Otevřená herna deskových a karetních her je určena všem, kteří si umí a chtějí hrát!
Otevřeno pro veřejnost je vždy jednou měsíčně, a to v pátek od 15 do 18 hodin na ZŠ Dr. J. Malíka Chrudim.

Bližší informace a termíny konání pro veřejnost se dočtete na www.Chrudimka.cz/Herna či na FB profilu klubu.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.