Recenze kostkové hry: Wazabi vás zabaví

WazabiZahrajte si kostky trochu netradičně. Snažte se jich všech co nejrychleji zbavit, abyste vyhráli! Můžete si k tomu pomoci lstivým hraním akčních karet. Při téhle hře si neuděláte kamarády, protože je bratrovražedná…

Ve světě kuliček bylo všechno kulaté. Kuličkoví lidé chodili na procházky se svými kuličkovými psy a kočkami. Domy byly stavěny jako podivné ovály a auta se jakýmsi zvláštním fyzikálním zákonem převalovaly sem tam, a tak postupovaly vpřed.

V tomto kulatém světě žila v jednom kulatém rodinném domku kulička jménem Kuul. Jenže protože ho rodiče nebrali ven, netušil nic o kulatosti svého světa a jednou vymyslel něco, co popíralo všechna pravidla. Kostku.

Když jeho rodiče přišli domů ze své kulaté práce, nevěřícně koukali na hranaté neštěstí, které stálo na jejich kulatém stole. Nevěděli, co si počít, ale nakonec se rozhodli, že takovou věc prostě musí ukázat někomu důležitějšímu. A tak se kostka dostala do rukou starosty, premiéra a nakonec i samotného prezidenta Kulaté země. Byl to pro Kuula velký úspěch, protože nikdo před ním neviděl přímku ani na papíře.

Protože však ve svých kulatých myšlenkách nedokázali stvořit kulatí lidé nic jiného, nakonec pouze kopírovali Kuulovy kostky. Ale i to stačilo k tomu, aby všichni už za rok od tohoto památného dne hráli s kulatými kartami kostky…

 

Wazabi

 

Francouzská firma Gigamic je známá především výrobou dřevěných logických hlavolamů a her, přesto ve své nabídce skýtá i mnoho jiných, netradičních a originálních zajímavostí. V České republice je oficiálním distributorem značky Gigamic společnost ALBI. 

Hra Wazabi, o které si dnes budeme povídat, se na vašem stole začne předvádět už od chvíle, kdy ji vysvobodíte z balicího papíru. Je totiž schovaná v černé zdobené krychli z velmi silného kartonového materiálu a záhadně se leskne. Jediným problémem tohoto zpracování je otevírání krabičky, protože vnitřní část krabice, které se vysouvá, nechce snadno vyklouznout ven. 

Poté, co se vám konečně povede víko odstranit, objevíte krásný zelený interiér, který ukrývá igelitový balíček narovnaný dvěma tucty černých kostek. Jejich materiál je nám záhadou, ale na držení je velmi příjemný. Druhou hlavní komponentou je balíček karet, které na svém tmavém podkladu nesou velké množství kreseb ve veselých barvách.

 

Wazabi

 

Mezi kartičkami najdete i šestici pomocných, které vysvětlují funkci jednotlivých karet. Každá z kartiček odpovídá jednomu jazyku, ovšem čeština mezi nimi není. Škoda, ale dá se bez nich poměrně snadno obejít. Kromě originálního černého návodu dostanete totiž od distributora také vytisknutou černobílou A4 s českými pravidly. Samotná pravidla vlastně zabírají pouze půl jedné stránky, zbytek pak je věnován právě popisu akčních kartiček a tipům pro další zvariabilnění hry. V balení narazíte také na pěkný a kvalitní textilový pytlíček, který vám umožní hru snadno přenášet, aniž byste s sebou museli brát celou neskladnou krabici, což je velkým plusem. 

Wazabi je hra od francouzského designéra Guilhelma Debricona a je určená pro dva až šest hráčů. Cílem jedné opravdu rychlé partie je zbavit se všech kostek, které hráči dostanou na začátku hry. Na úvod před nimi budou ležet celkem čtyři, ale v průběhu partie se tento počet může velmi rychle změnit. Kromě kostek dostanou hráči do začátku ještě tři náhodné akční karty, kterými budou mít možnost ovlivňovat jinak náhodný průběh hry. Pak už může samotný souboj začít.

 

Wazabi

 

Každý tah začíná hozením všemi kostkami. Na základě symbolů, které padnou, se musí hráč rozhodnout, co může a bude chtít dělat. Černé kostky na svém těle obsahují vytetované dva kusy od tří znaků: dvojité W, kostka se šipkou a karta se šipkou. Zatímco smysl prvně řečené nám na počátku připadá tajemný, princip dalších dvou symbolů je zřejmý. Za každý padnutý obrázek karty si účastník vezme jednu kartu z dobíracího balíčku, zatímco symbol kostky mu umožňuje předat jednu svoji kostku libovolnému protihráči. Obě tyto akce musí vždy provést. 

Třetí, a v časovém sledu také poslední možností je hraní karet, které hráč drží v ruce. Zde se dostáváme ke zmíněným symbolům W. K zahrání jednotlivých karet totiž potřebuje hráč určitý počet těchto magických písmenek v kroužku. Ve hře naleznete celkem deset různých druhů karet a náročnost karty na zahrání snadno vyčtete z jejího levého horního rohu (počet nakreslených W). 

Wazabi je hra založená na interakci mezi hráči. Bez napadání a škodění mezi hráči v podstatě postrádá smysl a právě k tomu také slouží většina akčních kartiček. Mezi nejvíce používané patří určitě možnost zbavit protivníky karet, otočení směru hry nebo předávání kostiček jiným. Některé pak umožňují osobní prospěch, tedy dobrání další karty nebo zbavení se kostky.

 

Wazabi

 

Počet W nutných k zahrání karet je různý od těch, které můžete zahrát zdarma (tedy bez nutnosti hozeného W a v podstatě v každém kole), až po takové, které můžete zahrát jedině za cenu tří W. Hra končí, jakmile se jednomu z hráčů podaří zbavit poslední kostky. 

Hra je opravdový rychlík, protože jednu partii máte ve většině případů odehranou do deseti minut. Dobu trvání souboje můžete ovlivnit počtem kostek, které hráči dostanou do vínku na začátku. Samozřejmě stále existuje varianta utkat se v turnaji několika her, kdy o celkovém vítězi rozhoduje součet bodů tvořených vždy počtem kostek, které zbyly soupeřům po každé partii. 

V každé partii je velké množství náhody zastoupené hody kostkou i náhodným dobíráním karet, přesto hráči mohou průběh partie výrazně ovlivňovat hraním akcí a škoděním soupeřům. Velký podíl štěstí bude také hlavním záporem pro mnohé zájemce, ale to je zřejmé již ze samotné přítomnosti kostek (ačkoliv třeba takový Yspahan nebo Řím využívá kostky velmi rafinovaně). Souboj je i v pokročilejší fázi vyrovnaný, protože prohrávající mají výhodu vice kostek a tedy také možnost hrát pokročilejší akční karty a oddalovat nebo zcela zvrátit nepříznivě se vyvíjející partii.

 

Wazabi

 

Po více utkáních vám může připadat hra trochu stereotypní, protože akčních karet je pouze deset a v podstatě se neděje nic nového. Na druhou stranu herní situace budou vždy jiné, protože vaše rozhodnutí jsou zcela závislá na vůli neposedných kostek. 

Vzhledem k poměrně nízké ceně hry považujeme za obrovský klad opravdu luxusní zpracování od materiálu kostek a karet, přes netradiční formát krabice i doprovodné kresby. Velmi kladně oceňujeme také plátěný pytlík k přenášení. 

Wazabi je hra, kterou si rádi zahrajete jako oddychovku ve dvou hráčích, ale ještě lépe zabaví větší množství lidí, protože pak vynikne kouzlo vzájemné interakce. Sice nepřináší do oboru žádná velká překvapení a novinky, ale díky své stylizaci a především napínavému průběhu až do posledního hodu kostkou, by si zajisté mohla najít mnoho spokojených fanoušků.

Wazabi

 

Klady:

Klady+ luxusní krabička
+ krásné kostky a karty
+ velký důraz na interakci
+ rychlá hrací doba
+ cena

 

 

Zápory:

Zápory

– velký podíl náhody
– může se stát sterotypní
– pomocné kartičky nejsou přeložené

 

  

Název hry:                     Wazabi
Autor:                              Guilhelm Debricon
Grafik:                             Vincent Joubert

AlbiVýrobce:                         Gigamic
Distributor:                     Albi
Rok vydání:                   2008 

Počet hráčů:                  2 – 6
Doporučený věk:          od 8 let
Hrací doba:                    10 – 20 minut

E-shop:                           http://www.modernihry.cz/wazabi-p-1133.html
BGG:                               http://boardgamegeek.com/boardgame/48979/wazabi

Wazabi 

 

ALBIStejně jako praotec Čech zavětřil na Řípu mléko a strdí, tak i Antonín Kokeš, spoluzakladatel a majitel Albi, před více než 20 lety vycítil, že práce může být zábava. Český národ, mlékem a strdím už tak trochu unaven, potřeboval tehdy nějakou vzpruhu.

Schopnost bavit se, hrát si a umět vyjádřit hluboké city je nám sice vlastní, nebývá ovšem na škodu ji trochu podpořit! Věříme, že i produkty Albi k tomu pomáhají a že naše hry, dárky a přání utužují v Češích humor a hravost. Ať už se jedná o trochu té soutěživosti (kdo uspěje ve vědomostní hře?), nebo o romantické chvíle ve dvou, vždy pomáháme lidem více si užívat radost a lépe vyjadřovat, co k ostatním cítíme.

                                            Zkrátka – děláme, co nás baví, a doufáme, že to zase baví vás!

Deskové hryDeskoveHry.com je nezávislý recenzní portál, který vám každý den přináší jednu recenzi na novou deskovou hru a to včetně her pro nejmenší. Představujeme také hry ze zahraničí, které se nedostanou do České republiky lokalizované, ale je možné je zde pořídit. Často takové hry nemívají kromě pravidel žádný cizojazyčný text, takže jsou bez problémů hratelné. Hry pečlivě testujeme a nabízíme hodnocení včetně silných a slabých stránek. Mezi našimi články najdete často také novinky ze světa deskových her nebo soutěže. Naše databáze čítá již více než 1400 českých recenzí, ze kterých si vybere úplně každý.

Hrajeme si s ChrudimkouKlub deskových her – Hrajeme si s Chrudimkou

Otevřená herna deskových a karetních her je určena všem, kteří si umí a chtějí hrát!
Otevřeno pro veřejnost je vždy jednou měsíčně, a to v pátek od 15 do 18 hodin na ZŠ Dr. J. Malíka Chrudim.

Bližší informace a termíny konání pro veřejnost se dočtete na www.Chrudimka.cz/Herna či na FB profilu klubu.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.