Úterý, 28.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Za sny až na Nový Zéland

recenze knihy Rok delfínů

Laura Brandnerová má pocit, že si v životě nic neužila, všechna svá přání musela podřídit rodině. V osmnácti se vdala, starala se o děti a domácnost a teď, v jedenatřiceti, chce začít novou etapu. Získala vysněnou práci na Novém Zélandu. Rok bez vcelku samostatných dětí a manžela, s kterým to už stejně moc neklape, to se přece dá zvládnout, nebo ne? Laura je rozhodnutá, že si od nikoho život řídit nenechá a odjede. Rok je někdy krátká, jindy nekonečná doba. Jak to v rodině Brandnerových dopadne

Na román Rok delfínů jsem se hodně těšila, mám ráda autorčinu tvorbu a nejvíc jsem si zamilovala třídílnou historickou ságu, která se taktéž odehrává na Novém Zélandu. Byla jsem zvědavá, jestli i tentokrát spisovatelka zaujme

Rok delfínů - obal knihyV první řadě musím ocenit atraktivní lokalitu, kam je děj knihy Rok delfínů zasazen. Nový Zéland láká vůní exotických dálek, je to destinace, jež vábí nádhernou a nedotčenou přírodou. Laura se ve své práci zabývá výzkumem velryb a delfínů, což je tématika, která se až tak často neobjevuje, o to víc si ji užijí milovníci zvířat a podmořského světa. Autorka se jí v rámci příběhu věnuje docela podrobně, popisuje život delfínů a velryb, jejich zvyky, stejně tak se věnuje i druhé stránce věci, a tou je turismus a jeho vliv na tato citlivá stvoření. Sarah Larková zakomponovala do děje aktuální ekologické aktivity týkající se Nového Zélandu, pro pochopení širších souvislostí doporučuji přečíst závěrečný doslov autorky.  

Stěžejní postavou je samozřejmě Laura. Opět je to hrdinka, s níž jsem se nedokázala ztotožnit. Její houževnatost a touha jít za svým cílem byla obdivuhodná, ona sama však příliš mnoho sympatií ve mně už nevzbuzovala. Líbilo se mi její zapálení pro věc, láska k delfínům a velrybám, pro které dokázala udělat všechno. Její soukromý život, to je jiná kapitola. Naivní a nevybouřená Laura skáče z jedné mužské náruče do druhé, než pozná toho pravého, takže romantické duše si přijdou na své. Ale asi jen málokdo pochopí hrdinčiny touhy a odvahu opustit děti, které matčinu náruč potřebují, ať jim jsou tři nebo dvacet.

Rok delfínů je knihou, kterou ocení zejména něžná polovina čtenářstva. Kromě toho, že Sarah Larková v ní přibližuje ekologické aktivity na  Novém Zélandu a svérázně pojímá milostnou linii hlavní hrdinky, je příběh také sondou do duše moderní ženy hledající samu sebe a bojující s předsudky společnosti vůči emancipaci a samostatnosti.

 

Název knihy Rok delfínů
AutorSarah Larková
Žánrromány pro ženy
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2019
Počet stran352
ISBN978-80-249-3850-9
  
Nákup knihy www.ikar.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)