Krvavá nevěsta aneb svatební hrátky s litry krve

Nepodceňujte blonďaté nevěsty, a už vůbec ne ty, které se pokoušíte zabít.

recenze filmu Krvavá nevěsta

Grace (Samara Weaving) právě prožívá nejkrásnější den svého života. Bere si za muže pohledného a bohatého Alexe Le Domase (Mark O’Brien), jehož rodina získala své jmění prodejem a vymýšlením deskových her. Jako sirotek tak po letech zase získá rodinu. Co na tom, že jsou její členové tak trochu podivíni, kteří se k ní nechovají příliš přátelsky. Aby byla do rodiny přijata, musí ještě projít zasvěcovacím rituálem. Ten se skládá ze hry, kterou si nevěsta vytáhne. V tu chvíli Grace ještě netuší, že její osudová karta se hrou na schovávanou může skončit jedině smrtí.

Krvavá nevěsta na první pohled vypadá jako typický slasher: pěkná nevinná dívka musí projít peklem a litry krve, aby přežila. Film je ale především černou komedií, která si dělá legraci ze žánrových klišé. Podobnou scénu, jako je ta, kdy se Grace před zrcadlem ozbrojí a poprvé tak získá pocit, že už není jen lovnou zvěří, ale i lovcem, jsme viděli už mnohokrát. Většinou pak následuje přestřelka, kdy si hrdinka prostřílí cestu ven. Ne tak Grace. Nejenže ji zprvu zbraň nejde nabít, ale pak i ve zcela nevhodnou chvíli zjistí, že se jedná o atrapy, pro jakýkoli boj naprosto nefunkční. Celý film tak představuje svěží kombinací zajetých klišé a nečekaných zvratů. Samotný závěr je pak hystericky krvavý a v mnohém překvapivý.

Snímek spojuje nádech viktoriánského období s vymoženostmi moderní techniky. Obrovské sídlo je protkané chodbami pro služebnictvo, Le Domasovi k pronásledování používají historické zbraně, zároveň jsou ale dveře i okna zabezpečeny centrálním systémem a bezpečnostními kamerami. Nechybí zde ani několik narážek na moderní popkulturu. Jeden z příbuzných se tak například učí ovládat přidělenou kuši pomocí návodu na Youtube.

Graciinu proměnu z usměvavé nevěsty na krvavou bojovnici, připravenou udělat pro přežití cokoliv, skvěle ztvárňuje Samara Weaving, na které stojí celý film. Ostatní postavy jsou spíše karikaturami, které pouze dokreslují bizarní situaci, ve které se Grace ocitla. Za zmínku určitě stojí kostýmy od Avery Plewes, skvěle dokreslující Graciinu transformaci, a kamera Bretta Jutkiewicze.

Krvavá nevěsta dává přesně to, co nabízí, dokonce o něco více. V kombinaci se skvělými kostýmy, herci a vtipem patří tento film k jednomu z nejlepších ve svém žánru a fanoušci tohoto by si ho rozhodně neměli nechat ujít.

Hodnocení: 80 %

 

Krvavá nevěsta

 

Krvavá nevěsta

USA Ready or Not

Horor / Thriller / Komedie
USA, 2019, 96 min

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.