Neděle, 24.9.2023
KnihyKultura

A léta plynou…

recenze knihy Roky

Posledním románem, který Virginie Woolfová vydala, jsou Roky. V češtině se s nimi seznamujeme úplně poprvé a já vám můžu doporučit, abyste si na čtení hutného počinu vyhradili čas, který bude patřit pouze a jen této knize. Stephen King je mistrem v podrobném popisování zdánlivě banálních situací a Virginie mu úspěšně šlape na paty. A to si určitě chcete užít do posledního písmena.

V románu se seznamujeme s rodinou Pargiterových, jejichž osudy sledujeme od 80. let 19. století do poloviny 30. let století dvacátého. Rodina je patriarchálně založená, otec cílí pozornost především na syny, dcery jsou v podstatě jen na vdávání. Dlouhodobě nemocná matka rodu je upoutána na lůžko, vedení domácnosti je na dívkách. Před očima se odvíjí rodinný a společenský život, autorka popisuje běžné události u Pargiterových, vypichuje drobné detaily z každodenních rutin a hlavně poukazuje na rozdíly mezi muži a ženami, co se společenských konvencí týče.

RokyJe těžké popisovat tuto knihu příliš podrobně, i když autorčin styl takový je. Roky můžeme považovat za hutnou rodinnou ságu, v níž si všímá rolí žen a mužů i vzájemných vztahů a vazeb. Virginia Woolfová dokáže popsat londýnské počasí takovým způsobem, že i když samotný text zabere půl stránky, přesto je fascinující. Opět se jedná o dílo, které neřekne nic čtenářům, jenž potřebují pro svůj knižní prožitek adrenalin, ale zaručeně potěší milovníky „staré dobré Anglie“  a fanoušky poklidného čtení, k němuž se skvěle hodí deka, šálek horkého čaje a křehká máslová sušenka.

Virginie Woolfová s tímto románem příliš spokojená nebyla a chtěla, aby ho manžel zničil. Naštěstí tak neučinil, a tak si ho mohou vychutnat čtenáři dalších generací. Do češtiny ho přímo brilantně přeložila Zuzana Mayerová. Podařilo se jí zachovat typickou atmosféru anglické společnosti a zachytit i konec viktoriánské éry, která se pomalu ale jistě měnila v moderní dobu skýtající ženám nové možnosti. 

Kniha by určitě neměla minout příznivce tvorby Virginie Wolfové, stejně jako ty čtenáře, kteří v dnešní hektické době rádi zvolní prostřednictvím literatury.

 

Název knihy Roky
AutorVirginia Woolfová
Žánrliteratura světová, historické romány
  
Nakladatelství ODEON
Rok vydání2021
Počet stran464
ISBN978-80-207-2018-4
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

ODEON

Současný ODEON navazuje od roku 1999 na tradici někdejšího renomovaného nakladatelství a věnuje se překladovým i domácím autorům.

Knihy vycházejí v těchto edicích: Světová knihovna (190 svazků), Knihovna klasiků, Česká řada. Mezi kmenové autory Odeonu patří John Irving, Haruki Murakami, Chuck Palahniuk, Michel Houellebecq, Michael Cunningham či Sofi Oksanen. V České řadě vycházejí například díla Terezy Boučkové a Marka Šindelky.

www.odeon-knihy.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)