Pondělí, 2.10.2023
ChrudimPříroda a ekologie

Vraťme ptačí zpěv do města!

Vraťme ptačí zpěv do města! – tak se jmenuje jeden z projektů, který v letošním roce soutěží o podporu z participativního rozpočtu Města Chrudim.

Jeho cílem je instalace ptačích budek na vhodných místech ve městě. V přírodě ptáci využívají k hnízdění starší stromy s dutinami nebo s trouchnivějícím dřevem, v kterém si hnízdní dutinu udělají. Takové stromy však ve městě nejsou, protože jsou nebezpečné pro návštěvníky parků a jsou proto zavčas odstraňovány. Přitom ptáci jsou velmi důležití pro biologickou ochranu dřevin, protože zkonzumují obrovské množství hmyzu. Uvádí se, že sýkora koňadra za jediný den uloví až 5 tisíc kusů hmyzu.

Ve městě Chrudim bylo vytipováno celkem 9 míst, kde by mohly být budky rozmístěny. Ta jsou rovnoměrně rozložena po celé ploše města. Čtyři se nachází v parcích, v Městském parku, parku Střelnice, Michalském parku a v Klášterních zahradách. Dalších pět je v sídlištích, v místech, kde je dostatek vzrostlé zeleně. Těmito sídlišti jsou sídliště U Stadionu, Leguma, Stromovka (ul. Topolská), Rozhledna a v Palackého ulici v blízkosti zastávky Kalábrie. Celkem by v nich mělo být umístěno 129 ptačích budek a 6 budek pro netopýry. Budky pro netopýry slouží v létě pro odpočinek během dne. Některé druhy netopýrů využívají dutiny ve starých stromech, takových je dnes ve městech minimum. Tyto budky budou umístěny do Městského parku, Michalského parku, parku Střelnice a po jedné na sídlišti Rozhledna a U Stadionu. Nejvíce ptačích budek bude umístěno do Městského parku, celkem 23 kusů a nejméně do Klášterních zahrad, kde mohou být pouze 4 ptačí budky.

 

 

Pokud se vám líbí tato myšlenka,
můžete podpořit tento projekt v hlasování
na www.tvorim.chrudim.eu.

Hlasuje se do 21. listopadu.

 

Ptačí budka (foto: Honza Švorc)

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.