Úterý, 16.4.2024
DivadloKulturaOstatní kultura

Rusalka – Antonín Dvořák

kk_skutecPoslední představení festivalu Tomáškova a Novákova hudební Skuteč je na programu v neděli 11. dubna 2010 od 16 hodin. Diváci v něm uvidí Divadlo J. K. Tyla z Plzně s jejich ztvárněním lyrické pohádky Rusalka.

Z bohatého operního odkazu Antonína Dvořáka se na našich jevištích udržela do současnosti především tři díla – Jakobín a dvě pohádkové opery – veselá Čert a Káča a lyrická Rusalka.

Ta představuje vrchol operní tvorby Antonína Dvořáka. Libretista Jaroslav Kvapil zpracoval známý příběh o vodní víle, která se zamiluje do člověka, mnohokrát v činoherní, baletní i operní podobě před i po Dvořákovi ztvárněný. V českých operních divadlech Dvořákova opera nikdy nemůže delší dobu chybět na repertoáru. Je dostatečně známá, a proto ji není zapotřebí příliš představovat. V kontextu repertoáru plzeňské opery chce být Rusalka typicky rodinným představením pro všechny generace diváků. Dvořákova Rusalka patří do národního pokladu české operní tvorby a repertoárovou volbu tohoto geniálního díla v plzeňské opeře lze jen ocenit. Nová inscenace tvůrčím způsobem navazuje na bohatou tradici tohoto světově úspěšného díla a svou krásou a poezií jistě potěší každého diváka.

Divadlo J. K. Tyla tvoří čtyři umělecké soubory, které v průběhu sezóny nabízejí divákovi více než čtyři desítky divadelních titulů všech žánrů. Tituly tvořící páteř repertoáru světových divadelních scén jsou střídány původními novinkami a českými premiérami her zahraničních autorů. Divadlo J. K. Tyla každou sezónu pokračuje také v uvádění operních, symfonických, operetních i muzikálových koncertů a dále rozvíjí tradici nedělních koncertních matiné. Každým rokem bývá několik herců a zpěváků divadla nominováno na Cenu Thálie. Muzikálovou cenu Thálie 2008 si vyzpívala, vytančila a vyhrála Zuzana Kolářová díky výkonu v inscenaci Chicago.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.