Sobota, 9.12.2023
ChrudimHistorie a současnostOstatní volný čas

Samhain v Zemi Keltů

sobotu 28. října proběhne v Keltském skanzenu v Nasavrkách akce pro děti a dospělé s názvem Samhain. Jde o událost, která si našla mezi návštěvníky již své příznivce. Dle dávných keltských tradic přichází temná část roku, o které lze říct, že je doslova zahalena tajemstvím dávných časů. Právě o této části roku bude svátek Samhain pojednávat.

Návštěvníci mohou přicházet již od 10 hodin a užít si prohlídku skanzenu. Prohlídky je možné absolvovat samostatně nebo s průvodcem včetně výkladu. V odpoledních hodinách zahrají Barbar Bards, což je folková kapela, která se zaměřuje na středověkou a irskou hudbu. Půjde o hudební zážitek, jež by si návštěvníci opravdu neměli nechat ujít. Kapela při svém vystoupení používá hudební nástroje typické pro tento žánr: Kytara, dudy, housle a bubny rozhodně dokážou rozpohybovat každou živou i neživou duši, jež bude u pódia přítomna. Během dne si na své přijdou i děti, které si mohou vyrábět strašidýlka z přírodních materiálů či strašidelné masky.

 

Samhain 2023

 

Rádi bychom upozornili, že předprodej vstupenek na strašení bude na skanzenu zahájen až v 15:30, dopředu to není možné.  V 17 hodin pak začne ta správná samhainová atmosféra, na kterou se už všichni těšíme. Začneme průvodem, jenž bude završen zapálením rituálního ohně. Jeho zapálením ukážeme cestu duším zemřelých na onen svět, aby nebloudily mezi živými,“ vysvětluje za organizátory Zuzana Nedbalová.

Po zapálení rituálního ohně začnou po osmnácté hodině proudit do skanzenu skupinky lidí dychtící po děsuplném zážitku. Každý, kdo se rozhodne pro večerní procházku skanzenem, zažije nefalšovanou atmosféru strachu a tajemna. Rodiny s velmi malými dětmi by měli být proto obezřetné a důkladně by si měly promyslet, zda jejich ratolesti jsou schopné takové strašení ustát. V každém případě půjde o dobrodružný zážitek.

Během celého dne včetně večera bude otevřen Hostinec u Dubového Kelta. V případě chladného počasí prostory restaurace poslouží nejen k občerstvení ale i k zahřátí.

 

Samhain 2023

 

Stručný program akce: 10:00 začátek Samhainu, 15:00 vystoupení kapely Barbar Bards, 15:30 začátek prodeje vstupenek na strašení, 16:00 prodej posledních vstupenek na denní prohlídku skanzenu, 17:00 uzavření brány do oppida a začátek průvodu za ohněm, 17:45 zapálení rituálního ohně, 18:00 skanzenové strašeni dle pořadníku (zapisování na místě při koupi vstupenky).

Při prokázání se vstupenkou na denní prohlídku skanzenu dostanete vstup na večerní strašení za zvýhodněnou cenu.

Více informací o místě konání najdete na www.zemekeltu.cz.

 

Kdy sobota 28. října 2023
Kde

 Keltský skanzen Nasavrky

 

Plakát Samhain 2023

 

Země keltů

 

FotoZajda.cz
Samhain 2021

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jaromír Zajíček

Tak trošku fotograf, tak trošku cestovatel a tak trošku ten, který si hraje a nezlobí! www.FotoZajda.cz