Úterý, 5.12.2023
KnihyKultura

Vládce Čechů a tajný vyslanec krále Chlothara

recenze audioknihy Sámo

Audiokniha Sámo mě velmi mile překvapila. V současnosti se jeví jako zjevení mezi tituly, které právě frčí (severské detektivky, thrillery a fantasy). Nabízí inteligentní a poutavou zábavu z úsvitu našich dějin. Vysoce hodnotím kultivovaný a metaforický jazyk.

Autor posluchače přenese do 1. poloviny 7. století, zhruba půl století po skončení stěhování národů. Jedním z výsledků tohoto migračního procesu byl i příchod Slovanů do střední Evropy. Avšak jejich život ztrpčují nájezdy kočovných kmenů Avarů (loupí, vypalují vesnice, unášejí ženy a dívky…, šíří strach).

To jsou historické události tvořící kulisy dobrodružného životního příběhu franckého kupce Sáma, jehož král Chlothar pověřil, aby si získal důvěru Slovanů, obchodoval s nimi, aby slovanské kmeny tvořily nárazník francké říše před nájezdy Avarů. A tak sledujeme ve třech částech románu Sámův vývoj a přerod z kupce, jenž sledoval své zájmy, ve válečníka, který dokázal sjednotit kmeny Venetů (jak Slovany Frankové nazývali) k boji proti utlačovatelům, v prvního slovanského krále, jenž s moudrostí a citem vládl svému lidu. Dokázal věčně znesvářená knížata a vladyky sjednotit, takže se Slované dokázali ubránit všem, kdo ohrožovali jejich svobodu, nakonec si získali i respekt Franků.

Poutavý příběh, dobrodružné situace, důvtipné řešení zdánlivě neřešitelných situací, moudré úvahy např. o české národní povaze, chytré dialogy, smysl pro čest a opravdové přátelství, oddaná láska, to vše nás pobaví, poučí a pohladí po duši.

Prožitek poslechu umocňuje vynikající výkon interpreta textu Aleše Procházky. Střídá hlasové polohy a tempo řeči tak dovedně, že za každých okolností udrží posluchačovu pozornost. Hudební doprovod četby je jednoduchý. Dominují rytmické nástroje, což evokuje prostotu tehdejšího života.

Kladně hodnotím také přebal audioknihy. Stylizovaná figura jezdce evokuje předrománské umění a dovednosti slovanských řemeslníků.

Román mohu doporučit všem věkovým kategoriím posluchačů.

 

Sámo audiokniha Onehotbook

 

Josef Bernard Prokop 

Narodil se a studoval v Praze (varhany, klavír, hudební věda). Po krátké pedagogické praxi zakotvil roku 1992 v Českém rozhlase, kde je redaktorem a moderátorem. Kromě toho je také autorem více než dvou stovek rozhlasových pořadů, spoluautorem televizních pořadů (s režisérem A. Moskalykem) a autorem dvou divadelních her. Aktivně koncertuje na varhany, a to nejenom v Čechách, ale ve většině zemí Evropy. Je aktivní i v muzikologické práci, mj. je zakladatelem a předsedou České společnosti Jana Ladislava Dusíka. Vychovává mladé klavíristy v ZUŠ Jana Zacha v Čelákovicích. Ke Karlovi IV. má autor o to větší vztah, že někteří z jeho předků byli ve službách tohoto slavného panovníka a u jeho dvora.

 

Účinkující:

Aleš Procházka (* 1963)

Po Gymnáziu Jana Nerudy vystudoval DAMU. Poté působil tři roky v Činoherním studiu v Ústí nad Labem a během následujícího angažmá v Městském divadle Kolín v letech 1989–1990 hrál i v pražském Činoherním klubu. V letech 1990–2006 ztvárnil řadu významných rolí v pražském Divadle pod Palmovkou a v současnosti účinkuje v několika inscenacích Městských divadel pražských. Kromě divadla je známý z televizních seriálů (např. BambinotOrdinace v růžové zahradě), rád se věnuje práci v rozhlase a exceluje v dabingu – hlas propůjčil mnoha hvězdám, např. Tomu Hanksovi, Kevinu Spaceymu, a namluvil také profesora Severuse Snapea ve filmech o Harry Potterovi či agenta Coopera v kultovním seriálu Twin Peaks

 

 

Název audioknihy Sámo
AutorJosef Bernard Prokop
InterpretiAleš Procházka
  
Vydavatelství OneHotBook
Délka9 hodin 30 minut
EAN8594169481531
  
Nákup audioknihy www.audiolibrix.com

 

 

OneHotBook

Vydavatelství OneHotBook vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

www.onehotbook.cz

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.