Cesta za snem

recenze knihy Sen o Zeleném domě

„Počátek Maudina života provázela radost, ale ta se brzy proměnila v zármutek. Obojí, radost i smutek, ji trvale poznamenaly.“

Patříte také k těm čtenářům, kteří v dětství, či v pozdějším věku narazili na knihu Anna ze Zeleného domu (recenze audioknihy) od spisovatelky L. M. Montgomeryové a hned si ji zamilovali? Pokud ano, neměla by vaší pozornosti uniknout novinka Sen o Zeleném domě, kterou sice nenapsala Lucy Maud Montgomeryová, ale je to kniha, věnovaná jejímu životu. Nečekejte suchá životopisná data, ale ucelený příběh jednoho života, který byl velmi odlišný od života hlavní hrdinky, jíž autorka vdechla život.

Autorka Liz Rosenbergová nás provede životem jedné z nejznámějších kanadských spisovatelek začátku 20. století. Maud neměla lehké dětství, jako velmi malá přišla o matku a poté ji vychovávali prarodiče z matčiny strany. Dívka měla velkou fantasii a brzy začala psát první příběhy. Psaní se věnovala celý svůj život, napsala velké množství povídek a několik románů, z nichž nejznámější je Anna ze Zeleného domu. Jak to tak bývá, autoři pro inspiraci nechodí většinou daleko, a tak i Maud se v případě Anny inspirovala svým dětstvím, osobami ze svého okolí, příběhy, které v dětství zaslechla, a děj zasadila do Městečka Avonlea, které se velmi podobalo místu, kde ona sama vyrůstala. Jaká cesta vedla k vydání první knihy? Jaký byl autorčin osobní život, její dětství, dospívání a dospělost? Pohodlně se usaďte a sledujte Maud, jak se vydává za svým snem.

„Maud se znovu ocitla sama, a vrátila se tak ke dvojici starých dobrých známých: ke světu přírody a knih. A držela se pevně svého snu, „jediného přání a ambice“ svého dětství: psát a zaujmout místo mezi světovými „básníky, umělci a vypravěči…, kteří nikdy nezapomněli cestu do pohádkové země“.“

Po přečtení této knihy se opět přesvědčíte, že za srdečnými, humornými a optimistickými knihami, může stát spisovatel, který si prošel těžkými obdobími, a pro kterého psaní, a to nejenom knih, byl balzám pro duši a smysl jeho života. Maud byla zvyklá psát každý den a vedla si i osobní deníky, a to již od dětství. Díky nim se o jejím životě dozvídáme téměř vše. Sama autorka musela bojovat se svými zdravotními problémy, a poté, co se provdala i se zdravotními problémy svého muže. Rozhodně neměla na růžích ustláno a potýkala se s řadou nejrůznějších překážek.

Sen o Zeleném doměMyslím si, že Maud byla ale velmi silná žena, protože již jako dívka si prosadila svoji, když se rozhodla pro dráhu učitelky, ačkoliv její dědeček byl proti a rozhodně ji cestu za jejím cílem neusnadňoval. Naštěstí tu byla babička, od níž se Maud několikrát dostalo pomoci. Poté se snažila prorazit v literární činnosti, nejprve přispíváním do novin a později svojí první knihou, která byla ze začátku několikrát odmítnuta. Maud byla velká bojovnice a milující matka, i když především její starší syn byl častokrát příčinou jejího trápení.

„Není pochyb o tom, že babička Maud milovala. Lucy Macneillová byla ústřední, zásadní postavou Maudina života. Babička Macneillová se kvůli Maud postavila i manželovi; pro dobro své vnučky porušila zvyklosti; investovala do ní své vlastní peníze a bojovala za to, aby děvče získalo dobré vzdělání. A všechno to dělala v době, kdy podobné chování bylo výjimečné, nikoli běžné.“

Životní příběh Maud je velmi zajímavý a přibližuje nám dobu přelomu 19. a 20. století. Dozvídáme se jaká byla pravidla, jak to ve společnosti fungovalo, sledujeme i významné události z historie, a především jejich dopad do Maudina života a života jejich blízkých. V současné době mě upoutala zmínka o španělské chřipce, ačkoliv ji autorka sama prodělala a přišla díky ní o svoji spřízněnou osobu v životě, není jí věnována víc než jedna stránka knihy.

Díky tomu, že jsem nyní poznala blíže život autorky Anny ze Zeleného domu, nahlížím na její knihu zas trochu jinak, a jelikož je to již snad dvě desetiletí, co jsem ji četla naposledy, rozhodla jsem se příběh Anny Shirleyové prožít znovu a konečně si přečíst i její pokračování. V předchozích dvou letech nakladatelství Albatros vydalo první i druhý díl, a to s nádhernými obálkami, jejichž autorkou, stejně jako u knihy Sen o Zeleném domě, je Ivona Knechtlová.

„Proměnila vlastní životní příběh opuštěné dívky v příběh o záchraně. Maud do své hrdinky Anny vložila samu sebe: svou vlastní bujnou představivost, vášnivou lásku k přírodě, zvyk pojmenovávat neživé předměty, imaginární přítelkyni z příborníku, láskyplný cit ke knihám, vlastní rozmařilost, pýchu, neústupnost i hluboký, trvalý vztah k těm, které milovala.“

Pokud máte rádi životopisná vyprávění, pak si tuto knihu nenechte ujít.

Moje hodnocení je 100 %.

Anna ze Zeleného domu je knihou o vytvoření trvalé rodiny. Je oslavou místa, příběhem o tom, že člověk někam patří. A nemohl ji stvořit nikdo jiný než Maud Montgomeryová se svou nelehkou minulostí a srdcem toužícím po lásce.“

 

Název knihy Sen o Zeleném domě
AutorLiz Rosenbergová
ŽánrBiografie a memoáry
  
Nakladatelství Albatros
Rok vydání2020
Počet stran240
ISBN978-80-00-05801-6
  
Nákup knihy www.albatros.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Albatros

Nakladatelství Albatros je nejstarší české nakladatelství, které se od svého vzniku specializuje na vydávání literatury pro děti a mládež (bylo založeno v roce 1949; do roku 1969 působilo pod původním názvem Státní nakladatelství dětské knihy). Dnes je součástí nakladatelského domu Albatros Media a. s.

Za dobu své existence vydalo přes 10 tisíc titulů. V současné době je to přibližně 110 knížek ročně a soustředí se na kvalitní původní i překladovou literaturu především pro děti od 2 do 12 let. Široké autorské i žánrové spektrum nabízí vedle zavedených autorů (např. Václav Čtvrtek, Hana Doskočilová, Josef Lada, Ondřej Sekora, Jan Werich, Jiří Žáček; Adolf Born, Zdeněk Burian, Zdeněk Miler, Helena Zmatlíková aj.) a evergreenů jako např. leporelo Polámal se mraveneček, příběhy s Krtkem, Mikeš, Malý princ, Děti z Bullerbynu atd. také současné autory české i zahraniční (Petra Braunová, Ivona Březinová, Alena Ježková, Radek Malý; Jindra Čapek, Renáta Fučíková, František Skála; Eoin Colfer, Jostein Gaarder, dvojice R. Goscinny – J-J. Sempé, Darren Shan, Jenny Nimmová, Hergé atd.).

Albatros je dlouhodobým exkluzivním vydavatelem knížek Astrid Lindgrenové a příběhů Harryho Pottera J. K. Rowlingové pro území České republiky. V poslední době vydává své nejlepší knihy pro nejmenší také ve slovenštině. U nás si vyberete od leporel pro nejmenší přes poezii, pohádky, knížky pro začínající čtenáře, literaturu populárně-naučnou a vzdělávací až po fantasy, detektivní příběhy i komiksy. Knížky bohatě barevně ilustrované i příběhy pro zdatnější a náročnější čtenáře.

www.albatros.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)