Čtvrtek, 7.12.2023
KnihyKultura

My holku nechceme

Anne ze Zeleného domurecenze audioknihy Anne ze Zeleného domu

Audiokniha, o níž bude pojednávat celá tato recenze, je pohlazením po duši pro každou romantickou bytost s fantazií a chutí do života.

Jedná se o titul, do něhož autorka zapracovala problémy, jež mohou trápit každé dítě od 11 do 17 let. Ano, přesně toto je doba, po kterou budeme sledovat to, jak se původně nechtěný sirotek prokousává životem. To, s jakou citlivostí je celý příběh, ale i jeho interpretace, mile překvapí téměř každého posluchače. Silný příběh si užijí jak dětští, tak i dospělí posluchači. Titul se dočkal nejprve knižního vydání, poté byl zfilmován a teď si můžeme vyprávění užít i v audio podobě. Celá audiokniha má krásných 41 kapitol, jež ale díky své zábavnosti hodně rychle ubíhají. Jak se bude Anne žít s Marillou a Matthewem? Co všechno v okolí Zeleného domu zažije? To všechno se doslechnete právě v této audioknize.

Již dlouho jsem si toužila přečíst tento kouzelný román pro mládež, jenž má co říci také dospělému čtenáři. Slyšela jsem o tom, že se jedná o skvělé dílo plné témat jako jsou láska (ať už ta opětovaná, nebo neopětovaná), romantika, fantazie, život, smrt a spousty dalších. Když jsem pak viděla na přebalu nosiče sympatickou plavovlasou dívku, věděla jsem, že nesáhnu vedle. Celý příběh je totiž o ní a o jejích slastech a strastech. Říkáte si, že dětská postava v knihách nemůže strádat? Opak je pravdou a Anne je jedním ze zástupců, potom můžeme připočíst třeba i Dickensova Olivera Twista nebo Endeho Nekonečný příběh, avšak nutné je konstatovat, že každá z postav je outsiderem v jiném smyslu tohoto slova. Kromě krásné ilustrované obálky, o niž se postarala Léna Brauner, mě navnadila i poutavá anotace. Věřím tomu, že u vás tomu bude podobně. Popisek udává jistý rámec celého příběhu, jenž naťukne, ale neprozradí ani o píď více, než by prozrazeno být mohlo.

Když se zamyslíme, tak jádro vyprávění je na to, že originál byl napsán už v roce 1908, velmi moderní. Dílo tak má velký potenciál přirůst k srdci dnešních dětí, stejně jako tomu bylo u předchozích generací. Co se týče vyprávění samotného a jeho zpracování, musím říci, že se více než jen povedlo. Je naprosto dokonalé. Tým tvůrců rozhodně při výběru vypravěčky nesáhl vedle. Stala se jí totiž Klára Sedláčková Oltová, jejíž hlas je prostě nepřekonatelný a k hlavní postavě této audioknihy sedl. Nedokážu si představit nikoho jiného. Při poslechu jsem před sebou viděla tu malou pihovatou dívku se zrzavými vlasy. Je zřejmé, že si vypravěčka četbu titulu od Lucy Maud Montgomery opravdu užila plnými doušky. Tento zážitek pak dokázala perfektně zprostředkovat posluchačům. Klára Sedláčková Oltová si při četbě krásně hrála se svým hlasem, a proto dokázala geniálně ztvárnit a vdechnout život nejen Anne, ale také Matthewovi, Marille a spoustě dalších postav. Vše je uvěřitelné a připadala jsem si, jak kdybych seděla s kamarádkou u šálku čaje a ona mi povídala o svém ne zrovna hezkém útlém dětství a následném dospívání, kde se stávala stále šťastnější.

Vypravěčka text zpracovala naprosto bezchybně. Při poslechu jsem nezaznamenala jeden jediný přeřek, či další podobné potíže. Výslovnost byla precizní a já si tak mohla užít ničím nerušený poslech. Klára Sedláčková Oltová se s interpretací poprala skvěle, její četba byla pomalejší a plynulá, což přidalo hodně na srozumitelnosti. Dílo se mi velice dobře poslouchalo. Děj mi ubíhal rychle a odehrával se mi ve fantazii. Anne měla pravdu v tom, že fantazie je opravdu důležitá a měl by ji mít každý z nás.

Knižní předloha této audioknihy vyšla v roce 1982 v nakladatelství Albatros. V roce 2017 se dočkal titul i své audio podoby a vyšel u vydavatelství OneHotBook. Pokud vás recenze zaujala a rádi byste si příběh užili na vlastní uši, můžete si audio pořídit zde. Chcete-li se dozvědět více zajímavých informací o této audioknize, nahlédněte sem.

 

Anne ze Zeleného domu

 

Při poslechu audioknihy vás okouzlí zajímavý klavírní podkres, jenž rámuje jednotlivé kapitoly. Všechny znělky jsou melodické a svým způsobem v sobě odráží to, co se v dané kapitole stalo nebo se ještě stane. U některých kapitol znělku tvoří jen pár tónů, u jiných si tvůrci vyhráli a vy si je tak budete moci užívat delší dobu. Některé znělky vás ponoukají k tanci, jiné zase vženou slzy do očí. Dojemnost je tedy zakódována nejen do vyprávění, ale i do poutavého podkresu, jenž sám o sobě také tvoří jakýsi paralelní příběh.

Děj audioknihy je velice zajímavý tím, že je tvořen velkým množstvím monologů Anne. Avšak tyto dlouhé pasáže jsou zábavné a skvěle rámují situace, jež se odehrávají na jeho pozadí. Příběh dívky je plný bolesti, kterou se snaží maskovat právě za zeď vybudovanou z monologů, jež často nechápavé okolí odsuzuje. Pozorovat můžeme projevy dětské fantazie a následnou vyspělost dívky. Teď již mohu říci, že Anne se stala mou velkou kamarádkou, na niž hodně dlouho nezapomenu. Ač je imaginární, stále mám pocit, jako kdyby stála vedle mě a něco mi povídala. Poslech mě velice bavil. Líbilo se mi, že autorka nezabředla do klišé nažehlené dívenky. Vytvořila postavu, jež se stala předlohou pro mnohé další autory ať už její doby, nebo současnosti. Příběh je svým způsobem kultovním. Délka jednotlivých kapitol se pohybovala kolem 20 minut, avšak objevovaly se i stopy kratší, jež měly 5 až 7 minut. Některé kapitoly jsou ale tak dlouhé, že je bylo nutné rozdělit na dvě části.

Moje celkové hodnocení je nad míru pozitivní. Jak jsem již poznamenala výše, titul jsem si toužila přečíst již hodně dlouhou dobu. Musím konstatovat, že mě velice mile překvapila, potěšila a pohladila po duši. Její příběh je tak nějak reálný, přitom obsahuje spoustu romantických okamžiků, jež občas působily až naivním dojmem, ale to prostě k dětství patří. Autorka prostřednictvím své hlavní postavy aktivuje i posluchačovu fantazii a je jedno, jestli se jedná o dítě či dospělého. Když to vezmu komplexněji, zaujal mě brilantní klavírní hudební podkres. Výběr vypravěčky byl naprosto úžasný a já už se teď těším na další shledání s ní. Poslech mě neskutečně obohatil a odnesla jsem si z něj neskutečný zážitek. Nevěřila bych tomu, že mě dílo primárně určené dětem takto okouzlí, ale je tomu tak. Jsem velice potěšena tím, že jsem si audio mohla poslechnout. Za zprostředkování skvělého zážitku patří této audioknize a jejím tvůrcům vřelé díky. Titul hodnotím nádhernými a zaslouženými 100 % a budu jej doporučovat dále. Je to dle mého názoru dílo, jež má velký potenciál stát se bestsellerem na trhu s audioknihami.

Audioknihu bych ráda doporučila všem dětem, ale i dospělým, kteří se rádi vracejí do bezstarostného období. Tento titul nelze nemilovat, ať už je v jakékoliv formě. Aktivujte svou fantazii a užijte si nevšední jízdu. Stojí to za to. 

Hodnocení: 100 %

 

Autor:

Lucy Maud Montgomery (1874 – 1942)

Vyrůstala na farmě u svých prarodičů v kanadském městě Cavendish na Ostrově prince Edwarda a už v devíti letech si vedla deník a psala básně. Vystudovala Prince of Wales College a získala učitelskou licenci. Poté nějakou dobu vyučovala na různých školách, ale když v roce 1898 zemřel její dědeček, vrátila se na farmu, aby se starala o babičku. Během 13 let, které tu strávila, se věnovala psaní a kromě kratších povídek zde vznikla i její první kniha. Rukopis poslala do mnoha nakladatelství, ale všude ji odmítli. O dva roky později obeslala nakladatelství znovu a tentokrát byla úspěšnější ? Anna ze Zeleného domu (Anne of Green Gables) vyšla poprvé knižně v roce 1908 a okamžitě měla obrovský úspěch. Po smrti babičky se Lucy Maud Montgomeryová vdala a přestěhovala do Leaksdale v Ontariu, kde napsala většinu svých dalších knih (sedm pokračování životních osudů Anne, ale i další série s jiným hrdinkami jako třeba Emily of New Moon nebo Pat of Silver Bush). Anne ze Zeleného domu byla od té doby nesčetněkrát vydávána po celém světě i mnohokrát zfilmována a je považovaná za nadčasovou literární klasiku o dívčím dětství a dospívání na přelomu 19. a 20. století.

 

Anne ze Zeleného domu 


Účinkující:

Klára Sedláčková Oltová (* 1976)

Vystudovala JAMU v Brně, do Divadla v Dlouhé, v jehož souboru je stále činná, přišla na základě konkurzu. Jejím prvním hereckým partnerem v profesionálním angažmá byl Karel Roden, který ji provázel i v jejím debutu filmovém (hráli spolu v povídce Svatební košile ve filmu v Kytice). Za postavu Kristýny Fialové v Našich furiantech získala cenu za nejlepší ženský herecký výkon GRAND Festivalu smíchu v Pardubicích. Objevila se také ve filmech a inscenacích jako Román pro ženy (2004), Vřesový trůn (2006), Operace Silver A (2007) či v seriálech Hop nebo trop (2004), Poste Restante (2009), Všechny moje lásky (2015) nebo Ordinace v růžové zahradě (2017).

 


Název:              Anne ze Zeleného domu
Anne ze Zeleného domuAutor:               Lucy Maud Montgomery
Interpreti:        Klára Sedláčková Oltová

Délka:               10 hodin a 18 minut

Katalogové č.:  AK152
EAN:                  8594169481524

Vydavatel:        OneHotBook

E-shop:             stáhnout        koupit CD

  

 

 

OneHotBook

 

Vydavatelství OneHotBook
Vydavatelství OneHotBook
– vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.


 OneHotBook

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)