Sobota, 1.4.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Sestry z vinice

Existují romány, od kterých očekáváte mnoho a dostanete málo. A pak jsou romány, od kterých si nic neslibujete a ve výsledku jste z příběhu nadšeni – přesně takto dopadl titul Sestry z vinice od americké spisovatelky JoAnn Ross, který v loňském roce vydalo nakladatelství Metafora.

Jack Swann byl válečný fotograf. Zatímco jeho fotografie sklízely jednu cenu za druhou a ve svém oboru byl mistrem, jako otec pohořel na celé čáře. Jeho tři dcery, které měl s každou jinou ženou, o něm věděly jen málo. Jeho smrt proběhla v tichosti, ale všem svým dcerám zanechal část svého dědictví, které se ukrývá na Maison de Madeleine v Oregonu. Maison de Madeleine není jen obrovské sídlo, ale je také uznávanou značka kvalitních vín, jež se tady vyrábí. 

Sestry z vinice - recenzeKaždá ze sester je úplně jiná. Nejstarší Tess byla známou dětskou herečkou, později zpěvačkou a nakonec se uchytila jako úspěšná spisovatelka píšící knižní sérii o dospívajících středoškolácích. Jako jediná na otce nemá žádné vzpomínky. Charlotte měla přesně nalinkovaný život. Než se provdala, měla úspěšně rozjetou kariéru interiérové designérky. Provdáním se za úspěšného politika její vlastní práce ustoupila do pozadí. Otce čas od času vídala a byl pro ni velkým vzorem. Ovšem nejmladší Natalie na tom byla nejlépe. Každé léto trávila u otce a babičky na Maison de Madeleine. Stejně jako otec se věnuje fotografiím, ale ne z válečné fronty – Natalie fotografuje úplně obyčejné lidi. Tyto tři ženy se poprvé setkají v domě, kde jejich otec vyrůstal. Jaké bude jejich setkání? Bude mezi sestrami panovat nevraživost či žárlivost? Důvodů by bylo více než dost.

Další důležitou postavou v příběhu je babička Madeleine. Autorka jí věnovala velkou část vyprávění, kdy Madeleine svým vnučkám vyprávěla příběh ze svého mládí, z doby, kdy v Evropě řádila druhá světová válka. Zaměřila se na nebezpečnou špionážní činnost a na život u Makistů. Babiččin příběh byl opravdu zajímavý a napínavý, ale v knize, který měl být o sestrách, působil spíše jako vsuvka. Nicméně se autorce povedl. Čtenář se dozvěděl informace o válce trochu jiným pohledem.

Babiččin příběh měl své kouzlo, ale pro samotnou knihu měl větší důraz příběh sester. Každá z nich měla rozdílné dětství i dospívání, vyrůstaly v různých poměrových podmínkách a přítomnost/nepřítomnost otce je silně ovlivnila.

Děj byl vyprávěn v er-formě a střídaly se jak všechny sestry, tak i jejich babička. A i když byl text velmi čtivý, přece jen mám výhradu. Očekávala bych, že se autorka zaměří také na práci na vinici, na to, jak je to náročná práce, která nikdy nekončí. V tomto případě se autorka zaobírala pouze mezilidskými vztahy a vinice jako taková nebyla hlavním tématem.

Nicméně Sestry z vinice je knihou, která vás zaujme již od prvních vět. Autorka to se slovy umí, dává vyprávění směsici humoru i romantiky. Čtenářky, které vyhledávají odpočinkově pohodové knihy, budou spokojeny, protože tu najdou vše, co k tomuto druhu literatury patří – rodinné vztahy, lásku, moudrost i nové začátky.

 

Název knihy Sestry z vinice
AutorJoAnn Ross
ŽánrLiteratura světová, Romány, Pro ženy
  
Nakladatelství Metafora
Rok vydání2022
Počet stran376
ISBN978-80-7625-208-0
  
Nákup knihy www.grada.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz

 

Metafora

Nakladatelství METAFORA bylo založeno v roce 2001 a od té doby vydalo několik set titulů všech žánrů. K vydaným beletristickým titulům patří mimo jiné knihy Dana Browna, bestseller Jíst, meditovat, milovat či knihy islandské autorky Yrsy Sigurdardóttir. V oblasti poznání je METAFORA vydavatelem knih takových autorů, jako je Elizabeth Haichová, Judy Hallová či Anthony Wiliam.

V lednu 2019 spojila METAFORA síly s Nakladatelským domem GRADA a společně budou dále pokračovat ve vydávání krásných i poučných knih pod značkou METAFORA. S knihami z METAFORY je čas číst, snít a žít.

www.metafora.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Martina Flasarová

Svět knih je pro mě místem, ve kterém můžu prožít miliony životů. (osobní blog)