Šetrné přírodní repelenty – vyzkoušejte odvar z hřebíčku či ze slupek vlašských ořechů

S příchodem letních měsíců přichází éra dotěrného hmyzu. Prevencí je polykání doplňku stravy B-komplex. Vitamín B se navíc nachází v kvasnicích a pivu ale účinky nejsou silné. Pojďme se hmyzu  zbavit přírodními šetrnými způsoby. 

Na přírodní domácí repelent z hřebíčku potřebujeme líh nebo Alpu (asi 100 ml) a 22 – 25 g čerstvě natlučeného hřebíčku. Stlučený hřebíček necháme v líhu vylouhovat za občasného protřepání zhruba tři hodiny. Scezený výluh přelijeme do rozprašovače a použijeme postřikem přímo na kůži.

Nejen před klíšťaty vás spolehlivě ochrání odvar z rozmarýnu. Stačí do sklenice napěchovat nakrájený citrus, pár snítek rozmarýnu lékařského a zalít teplým olejem. Pozor, citrony musí být těsně pod hladinou. Uskladníme na 3 – 4 týdny do chladu a tepla. Používáme potíráním přímo na kůži.

Octový repelent jednoduše připravíte z 10 – 15 g nasušených bylinek. Můžete použít šalvěj, levanduli, pelyněk, rozmarýn nebo tymián, které zalijete horkou vodou, necháte zchladit a několik hodin vylouhovat. Přecedíte a přidáte dvě polévkové lžíce jablečného nebo klasického octa.

Výborně funguje repelent ze zelených slupek vlašských ořechů. Na jeho přípravu potřebujeme půl kila zelených slupek, vodu, raději starý hrnec (slupky barví) a  Alpu. Ořechové slupky svaříme v 1 litru vody a v poměru 3:1 přidáme Alpu. Nakonec rozlijeme do předem připravených lahviček. Pro větší účinnost do nich můžeme přihodit pár kousků pokrájených zelených slupek. Hotovou tinkturu potíráme přímo na kůži.

A rada na závěr. Hmyzu ze zahrady nebo parapetu se zbavíte jednoduchým trikem. Půlku citronu či pomeranče napěchujte hřebíčkem či bazalkou a nechte na místě stát. Vonné aroma hmyz spolehlivě odpudí.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.