Šicí dílna ze Šance pro Tebe nabízí kurz šití pro ženy v těžké životní situaci

Šicí dílnu a obchůdek s názvem Ušito s šancí už obyvatelé města Chrudim znají, najdou je ve Fortenské ulici, kousek od náměstí. Šicí dílna s obchůdkem vznikla před čtyřmi lety jako sociální podnik organizace Šance proTebe. Své uplatnění v ní najdou ženy, kterým se nedaří najít stálé pracovní místo. Vytvořila se zde totiž tzv. tréninková pracovní místa, která umožňují vyzkoušet si pravidelné zaměstnání a naučit se novým dovednostem.
Kromě nabídky tréninkových pracovních míst, probíhá v šicí dílně od září letošního roku také kurz šití na stroji iručně. Je určen především pro mladé dospělé, dlouhodobě nezaměstnané ženy či maminky na rodičovské dovolené.

dilna-01Do kurzu šití mohou vstoupit kromě dlouhodobě nezaměstnaných žen také mladí či maminky, které před mateřstvím nedokončily vzdělání a bohužel tak nemají zkušenost s trvalým zaměstnáním. „Mladí lidé, převážně z vyloučených lokalit Chrudimska, jsou často v situaci, kdy mají dokončeno pouze základní vzdělání a díky prostředí, ve kterém vyrůstají, jim zcela chybí základní motivace pro další studium,“ vysvětluje důvod vzniku kurzu šití Sophia Dvořáková, ředitelka Šance pro Tebe. „Téměř všichni kurzisté se pak potýkají s tím, že raději zůstávají doma, jenže tak se jim vytrácejí i poslední zbytky pracovních návyků a zodpovědnosti,“ podotýká Sophia Dvořáková.

Zmíněné problémy vedou k tomu, že je velmi těžké podobné klienty zaměstnat a ještě těžší je pro ně samotné si práci udržet. „Kurz šití může pomoci ženám změnit negativní návyky a oprostit se od demotivujících postojů k hledání práce. Téměř všechny ženy, se kterými pracujeme (nejen v šicí dílně), řeší velké zadlužení. A z tak velkého existenčního problému se nedostanou jinak než tím, že změní své postoje a naučí se dobrým pracovním návykům a posléze si najdou a udrží práci,“ vysvětluje Marie Sixlová, projektová asistentka organizace Šance pro Tebe.

dilna-02Jednoduše řečeno, je potřeba, aby lidé z vyloučených lokalit měli možnost si vyzkoušet úspěch v práci a odnést si pozitivní zkušenost. „V základu nám jde o to, aby tito lidé změnili své zažité vzorce chování a postoje k zaměstnání. Ten postoj je bohužel velmi negativní a v rodinách žijících ve vyloučených lokalitách se mezigeneračně přenáší. To je velký problém, na který při naší sociální práci přímo v terénu stále narážíme. Nemá však smysl všechny lidi z vyloučených lokalit odsoudit. Potřebujeme jim dát pouze šanci a prostor, aby mohli své chování měnit. Jednou z možností je třeba tréninkové pracovní místo a nebo dotovaný kurz v šicí dílně,“ uzavírá ředitelka Dvořáková.

Kurz šití se koná každý čtvrtek v podvečer, vede jej zkušená lektorka a ženy doprovází také dobrovolnice. Kromě šicích dovedností si kurzistky odnáší i dovednosti, které pak mohou uplatnit třeba při jednání s budoucím zaměstnavatelem.

O sociálním podniku Ušito s šancí
– Šicí dílna Ušito s šancí funguje od roku 2013 jako sociální podnik organizace Šance pro Tebe.
– První úvahy nad tím, jak dát klientům možnost zažít úspěch v pracovním prostředí, přišly už v roce 2012.
– Velkou oporou pro vznik šicí dílny se stal pilotní projekt města Chrudim v rámci prevence kriminality s názvem Máme šanci na sobě pracovat.
– Cílem sociálního podniku bylo přimět sociálně vyloučené klienty z Chrudimi k pracovním aktivitám, vzdělávání, upevňování a znovunastavování pracovních návyků a zkušeností.
– Adresa obchodu: Fortenská 138, Chrudim.
– Otevřeno: od pondělí do pátku od 8,30 do 16 hodin, kromě oběda, a ve čtvrtek do 17 hodin.
– V létě 2017 jsme nabídku zboží z šicí dílny zveřejnili také online prostřednictvím prodejního portálu Flér.cz, kde máme otevřený obchůdek, najdete na odkazu zde.
– Šicí dílna Ušito s šancí má také facebookový profil, na odkazu zde.
– Nabídku sociálního podniku už od roku 2013 doplňujeme také zakázkami v oblasti úklidu kanceláří a domácností (čistíme koberce a čalounění mokrou metodou pomocí extraktačního vysavače) apod.

Pravidelným podporovatelem šicí dílny Ušito s šancí je Město Chrudim. Kurzy šití město podpořilo v rámci svého projektu Máme šanci na sobě pracovat. Děkujeme za důvěru.

Podpora města Chrudim z grantu v rámci programu Zdravé města a místní Agenda 21 na rok 2017

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.