Pondělí, 20.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Šifra Marcela Duchampa

recenze knihy Hotová zlodějka

Lidstvo vždy prahlo po záhadách, konspiračních teoriích, po rozkrytí dávných tajemství. Mnohdy hledáme šifry a tajemství tam, kde není nic. A někdy, někdy se rozřešení hádanky skrývá na těch nejméně pravděpodobných místech. Třeba všem na očích.

Sedmnáctiletá Lee je vše, jen ne vzornou školačkou a dcerou. Sama si poměrně brzy zkomplikuje život krádežemi, prodejem drog a než se naděje, skončí v nápravném zařízení pro nezletilé. Na holku v jejím věku poměrně slušné skóre. Souhrou okolností si to zavaří i ve vězení a tak Lee nezbyde nic jiného, než zabezpečovací ústav opustit. Tou nelegální cestou. Naše milá Lee prostě zdrhne. Takže naše hlavní hrdinka je navrch ke své poměrně komplikované osobnosti ještě uprchlicí na útěku.

A jelikož tohle všechno očividně ještě nestačí, vrhneme adolescentní dívku doprostřed mystérií točících se kolem slavného umělce Marcela Duchampa. Lee se bez vlastního přičinění a zpočátku bez jakékoli zjevné příčiny ocitá v hledáčku prapodivné a záhadné Société Anonyme. Tato společnost se neštítí využít žádných prostředků, vraždu nevyjímaje, aby dosáhla svých cílů.

Hotová zlodějkaRoku 1923 prohlásil Marcel Duchamp své dílo Nevěsta svlékaná svými mládenci, dokonce, za definitivně nedokončené. Jedná se konstrukci, jež umělci zabrala několik let a ve známost vešla také jako Velké sklo. Société Anonyme právě v tomto uměleckém předmětu spatřuje něco více než běžný člověk. Pevně věří, že celá konstrukce může být uvedena do pohybu, pokud se naleznou chybějící součásti, které Duchamp ze svého díla záměrně vynechal. Po zasazení všech potřebných komponent na patřičná místa se jeho následovníkům zjeví odhalí tajemství. Odpovědi na palčivé otázky celého vesmíru. A proto už přeci stojí za to obětovat nějaký ten nicotný život, ne? Koneckonců, co znamená jeden člověk proti velikosti všehomíra?

Augustus Rose se směle vrhá na bojiště, kde již několik let dominuje Dan Brown. Kolbiště je nemilosrdné a stejně tak je dravé i publikum, lačnící po senzačních odhaleních. Na rozdíl od matadora konspiračních teorií však na to jde pan Rose poněkud jinak. Jeho hrdinka není žádná učená profesorka, navíc je značně na štíru se zákonem, přespává ve squatech a problémy se na ní chytají jako žvýkačka na podrážku boty. A stejně jako neseškrábnete tu žvýkačku, i Lee na sebe akorát nabaluje jednu potíž za druhou. Nemůže nikomu věřit. Nikde není v bezpečí. A nemá absolutně žádné tušení, proč se jí za patami drží banda podivných šílenců, jež má očividný zájem na její osobě a postupně ji nahání do pasti jako lovnou zvěř.

Co se týče akce, drží se autor poměrně uvěřitelných scén, takže pokud lačníte po zběsilých skocích z vrtulníku, máte smůlu. Oproti tomu staví na zajímavém prostředí opuštěných budov a odvrácené strany měst, kam většina z nás nikdy nezabloudí. Prakticky celá kniha je jedno příjemné napětí se správnou dávkou tajemna a naznačených otázek bez odpovědí. Budete spolu s Lee tápat v temnotách bývalého akvária, stejně jako v šeru lidské mysli. Budete se snažit přežít a hledat důvod k životu ve chvílích, kdy se vše kolem vás zdá beznadějné. Váš život se redukuje na jednotlivé dny. A každý z těch dnů může být tím posledním.

Po dlouhé době se mi do rukou dostala knížka, kterou jsem doslova hltala a jednotlivé stránky se mi před očima míhaly rychlostí blesku. Bylo to čtivé, napínavé, záhadné, poučné, lehce mysteriózní a prakticky bez nelogických scén nebo přehnaně heroických výkonů hlavních hrdinů. Závěr byl nečekaný a překvapivý, téměř nutící k lehce udivenému úsměvu.

Je vůbec možné pochopit dílo geniálního mozku? A co když je to všechno jen jeden velký vtip?

Hodnocení: 5/5

Název knihy Hotová zlodějka
AutorAugustus Rose
ŽánrRomán
  
Nakladatelství Beta
Rok vydání2017
Počet stran392
ISBN9788073069315
  
Nákup knihy www.knihybeta.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Beta

Nakladatelství Beta bylo založeno v roce 1993. Za dobu svého působení uvedlo na český trh na 800 titulů různých žánrů a řadí se tak mezi přední české nakladatelské domy.

Věnujeme se především knihám zaměřeným na rozvoj osobnosti, dále vydáváme ezoteriku a nově také náročnější beletrii. V portfoliu nechybí témata historická nebo militaria a opomenout nelze ani bohatě vypravené, obsahově poutavé obrazové publikace, s nimiž se nakladatelství Beta úspěšně prezentuje laické i odborné veřejnosti.

Mezi světoznámé osobnosti, které vydáváme, patří autor hororů a detektivních románů Stephen King, duchovní učitel Osho, Deepak Chopra nebo Alexander Loyd.

Při přípravě titulů dbáme na úzkou spolupráci překladatelů s redaktory, grafiky a ilustrátory, abychom čtenářům přinášeli pouze kvalitní knihy.

www.knihybeta.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Klára Stryalová

Rozený knihomol a čivavomil, který bez hrnku černého čaje nedokáže přežít den.