Středa, 4.10.2023
KnihyKultura

Skrz hlínu tvůj křik nikdo neuslyší

recenze knihy Otevřený hrob

Dobrých thrillerů není nikdy dost, a proto vždy s radostí sáhnu po dalším. Lehké napětí pociťuji v případě, pokud je autorem knihy žena. Nebude se bát trošku víc přitlačit na pilu? Nezalekne se násilných scén a nebude se ve vykreslování všemožných brutalit držet stranou? Přeci jen jsou ženy považovány za to jemnější a křehčí stvoření oproti svému mužskému protějšku. Angela Marsonsová již několikrát ukázala, že na to koule rozhodně má.

Kim Stoneová není žádným nováčkem na vyšetřovatelské scéně fiktivního literárního světa a i tentokrát si pro ni její stvořitelka připravila zapeklitý případ.

Výzkumné zařízení ve Westerley má poněkud zvláštní poslání, které by spoustě lidí nemuselo zrovna vonět (a to někdy doslova) a proto se se svou činností nijak vehementně nechlubí. Malá skupinka vědců zde totiž zkoumá rozklad lidských těl.

 

Megaknihy

 

Mezi trvalými rezidenty pozemku se však nová nájemnice více než vyjímá. Nevidomý pohled směřující k nebi. Ústa po okraj naplněná hlínou, která zdusila poslední výkřik. Místo obličeje jen krvavá kaše. A všude kolem veselý roj hodujících much, jediných to stvoření, oslavujících pozůstatky toho, co dříve bývala lidská bytost. Kim Stoneová o svůj nový případ téměř zakopne na místě, kde se to mrtvolami jen hemží, ovšem na první pohled je zřejmé, že tato sem rozhodně nepatří.

Otevřený hrobA netrvá dlouho a na stejném místě je nalezena další žena. Z posledních sil bojuje o svůj život. Zda přežije není vůbec jisté. Vyšetřovatelům je ovšem více než jasné, že mají co do činění se sériovým vrahem. Kdy udeří příště? Podle jakého klíče vybírá své oběti? A byly tyto ženy první nebo země skrývá ještě další děsivá tajemství?

Otevřený hrob koketuje s duševně narušenou psychikou, jež si po letech vybírá svou daň za dřívější utrpení. Autorka se snaží čtenáři přiblížit, jak mohou staré křivdy vyvrcholit v jedno velké krvavé šílenství.

Angela Marsonsová se toho rozhodně nebojí a čtenářům servíruje pěkně drsné scény a správně psychopatického vraha, jehož identitu značně dlouho tají a pěkně si vás vodí z místa na místo a nutí vás sledovat několik dějových linií. Nenechá vás jen tak zamhouřit oka a stránky se vám v ruce otáčejí rychlostí blesku. Možná budete mít tušení, kdo je vrah. Možná s ním budete soucítit. Možná se budete ptát, zda je nějaká vražda ospravedlnitelná. A možná budete rádi za své dětství. Že jste jej přežili v duševním zdraví.

Je to napínavé, je to drsné, sviští to jak čerstvě naolejovaná horská dráha a snad jen ten konec je oproti tomu všemu lehce nedovařený. Ale co už. Severská škola to sice tak úplně není, ale Otevřený hrob si jde svou vlastní cestou, za což má ode mě plusové body. A navíc vám ukáže, jak to vypadá, když ženská odhodí rukavičky, nazuje kanady, vykasá rukávy a řekne si, že vás protentokrát sakra chytne pod krkem. Jo, tohle se mi líbí.

Hodnocení: 4/5

 

Název knihy Otevřený hrob
AutorAngela Marsons
Žánrthriller
  
Nakladatelství Knižní klub
Rok vydání2017
Počet stran368
ISBN978-80-242-5953-6
  
Nákup knihy www.megaknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Knižní klub

Knižní klub – na českém trhu již tradiční značka je také nejstarší nakladatelskou značku EMG. Nabízí především českou literaturu, detektivky, krimi, thrillery, militarie, historické romány a dětskou literaturu. Ke kmenovým autorům KK patří např. Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Ken Follett, Robin Cook či Philipp Vandenberg. V edici Záhady vychází např. Erich von Däniken.

www.knizniklub.cz

 

Megaknihy

MEGAKNIHY.cz je největší a nejlevnější online knihkupectví v ČR. Každý den pro Vás hledáme nové a zajímavé knihy. Samozřejmostí jsou také novinky skladem ihned po jejich vydání. Navíc máme pro naše zákazníky stálé akce, slevy a dárky. Stačí se podívat na náš portál a uvidíte sami.

www.megaknihy.cz

 

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Klára Stryalová

Rozený knihomol a čivavomil, který bez hrnku černého čaje nedokáže přežít den.