Středa, 29.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Smrt bývá nehezká

recenze knihy Smrt bývá nehezká

Románová prvotina Jiřího Sivoka s názvem Smrt bývá nehezká nepostrádá nic, co by měl mít správný horror.

Úspěšný spisovatel Daniel Hejtman prožívá rodinnou idylu, do níž vpadne zcela reálné zlo, které způsobí smrt jeho jediné dcery. Následuje rozpad rodiny a frustrace, které muž utápí v hektické práci a v neméně hektické konzumaci alkoholu. Reálná dějová linie se prolíná s tou fantastickou, která je spojena s jeho někdejším autem, zakoupeným kdysi z druhé ruky. To už je nyní v rukou jiného vlastníka, nicméně po jistých odhaleních ve starém fotoalbu s ním Hejtman spojuje naděje na navázání kontaktu se zemřelou dcerou. Jenže se nabízí otázka: je přízrak skrývající se uvnitř vozu přátelský?

Smrt bývá nehezkáPrávě onen démonický automobil je pomyslným uzlem, který spojuje několik temných lidských osudů a umožňuje proplétat tři působivé dějové linie románu, z nichž zejména ta o Jiřím Skálovi, mladíkovi, který při nehodě způsobil smrt batolete a poté zažívá nekonečný očistec, čtenáři jistě nadlouho utkví v paměti.

Do útlé knížky se Jiřímu Sivokovi podařilo vtěsnat neuvěřitelně množství děje, momentů ze života hrdinů i pasáží osvětlujících jejich charaktery. Jeho styl je úsporný, dialogy svižné. Kniha obsahuje prolog, čtyři pojmenované části členěné na číslované kapitoly, dále epilog a ještě jednu povídku, která je s příběhem tematicky spjata. Přitom všem působí celek homogenně a skrývá řadu poutavých zákoutí, což je, dle mého, jedna z vlastností dobrého románu (či rozsáhlejší novely, chcete-li).

Možná se někomu může zdát, že Smrt bývá nehezká není ničím novátorská. Já bych to viděl jako klad: obsahuje vše, co jsem od horrorového příběhu očekával, ba možná ještě něco navíc. Každý čtenář může pro sebe rozhodnout, co ho děsilo víc, zda démon sídlící v autě, či hrůzy reálného života. Jihočeši zase ocení umístění příběhu do reálných míst, která dobře znají, jak pro nás „nejihočechy“ v doslovu odhalila Veronika Mayerová. Knize též sluší působivé ilustrace od Josefa Pepeho Svobody.

Myslím, že Jiří Sivok je dalším příslibem českého horroru.   

 

Název knihy Smrt bývá nehezká
AutorJiří Sivok
ŽánrHorory, Literatura česká
  
Nakladatelství Golden Dog
Rok vydání2020
Počet stran208
ISBN978-80-88067-25-2
  
Nákup knihywww.goldendog.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Golden Dog

Nakladatelství Golden Dog se zaměřuje na horor, thriller, detektivku a další žánrovou literaturu. Jedním z cílů je podpořit české hororové autory a vydávat je pod jednotnou značkou a spojit je tak v soběstačnou a fungující skupinu.

www.goldendog.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Petr Boček

Archivář, horrorista a humorista.