Pátek, 24.5.2024
Ostatní volný časVolný čas

Povlečení jako dárek: jaké vybrat?

Téměř polovinu našeho života trávíme v posteli. Postarejme se tedy o pohodlné a zároveň příjemné místo k odpočinku. Základem je velká postel a pohodlná matrace, ale důležitou roli hraje také ložní povlečení. To můžete zakoupit pro sebe nebo jako dárek. Jaké vybrat?

Jakou velikost povlečení byste si měli vybrat?

Velikost je klíčem při výběru vhodného povlečení. Záleží na ní to, jakou sadu zvolíme. Klasická velikost povlaku na přikrývku je 140 x 200 cm, prodloužená 140 x 220 cm. Někdo miluje francouzské přikrývky pro dva, které se vyrábí ve velikostech 200 x 200, 200×220 nebo obrovský rozměr, 220×240 cm.

Co bude vhodné řešení? Velikost by měla být přizpůsobena rozměrům postele, peřiny a polštáře. Různé velikosti budou fungovat na jedné posteli a další na manželské posteli. V mnoha případech jde také o zvyk. Velikosti polštářů se také liší. Polštáře s rozměry 70 x 90 cm, 50 x 70 cm, 45 x 50 cm a 40 x 40 cm jsou nejčastěji vybíranými modely povlečení.

Bavlněné povlečení

Bavlněné povlečení má celou řadu výhod.  Za prvé, je to velmi odolný materiál. Bavlna se velmi snadno udržuje v čistotě, stačí ji prát v pračce. Není potřeba používat speciální prací prostředky nebo škrob. Bavlněné modely jsou vzdušné, přesto teplé. Jsou skvělé jak v zimě, tak v létě. V létě bude bavlněné povlečení díky cirkulaci vzduchu zajišťovat odpovídající chlazení a v zimě vás zahřeje. Výhodou bavlněného ložního prádla je navíc hygroskopičnost. Chcete-li povlečení věnovat jako dárek, doporučujeme zvolit osmidílné povlečení s polštářky, které je zabaleno v dárkové taštičce s praktickým zipem.

U nás najdete několik variant tkanin tkaných z bavlněných vláken:

  • flanel
  • satén
  • damašek

Saténové povlečení

Saténové povlečení je světlé a vzdušné. Je to vynikající volba pro alergiky, protože nenahromadí tolik roztočů jako jiné materiály. Sady saténového povlečení jsou velmi populární. Jsou odolné a zároveň elegantní. Vysoce kvalitní tkaniny zaručují, že vydrží roky. V nabídce najdete velké množství modelů z bavlněného saténu, který se snadno udržuje. Ozdobné potisky oživí výzdobu ložnice. Saténové povlečení z jiných typů vláken obvykle nemá žádné vzory – samotný materiál je jednobarevný a jednoduchý. I zde lze pořídit osmidílné sady v dárkovém balení. Protože satén je technika spřádání, ne materiál, všechno může být opravdu „saténové“. To může znamenat, že „saténové“ textilie mohou být vyrobeny jak z polyesteru, tak z vysoce kvalitní bavlny. Pokud tedy na etiketě vidíte, že např. Ložní prádlo je vyrobeno ze 100% saténu, zkontrolujte, zda se jedná o skutečně polyester nebo bavlnu.

Flanelové povlečení

Tento typ má charakteristickou strukturu, díky které je látka na dotek velmi příjemná. Jedná se o teplé a lehké povlečení. Je odolné a trvanlivé, ale je třeba dodržovat pokyny pro jeho praní a údržbu. Ideální pro zimní večery. Může být vyrobeno z bavlny nebo vlny. Flanel je bavlněná tkanina, ale má jinou techniku tkaní než běžná bavlna. Je vyroben z volně spředeného vlákna, tkaného do přírodní, svisle-vodorovné nebo keprové vazby. Kvalita hotového materiálu, jako vždy, závisí na jeho hustotě tkaní: čím více je příze tkaná, tím měkčí a jemnější je.

Krepové povlečení

Je velmi oblíbené především díky své velmi snadné údržbě (nemusíte jej žehlit). Jedná se o vysoce kvalitní látku s vynikající absorpcí a tepelnou izolací. Ale tento materiál (vyrobený s tepelným zpracováním bavlny) není pro každého příjemný. Pro ty, kdo krepové povlečení mají rádi, můžete pořídit osmidílnou sadu povlečení s polštářky v dárkové tašce.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.