Neděle, 19.5.2024
KnihyKultura

Smrt v temnotách

Vesnická pouť, pomyslel si, jak pitoreskní. Nebyla to zrovna jeho parketa. Podobné akce se zúčastnil jen jednou, když ho pár kamarádů vzalo do nějaké vesnice v  hrabství Surrey, kde se konal pivní festival. Vzpomínal si jen na obrovský stan čpící pivem a na to, jak do sebe obracel půllitry silného moku s názvy jako Dračí zvratky a ďáblova moč, pak se vypotácel ven a padl na louku jako podťatý.“ 

Jak prosté, milý Watsone… Tohle mě napadlo, když jsem dočetla poslední slovo v knize Smrt v temnotách. Ale přitom v průběhu čtení mi nic prostého a jasného nepřišlo. Autor perfektně vystihl jak atmosféru, tak popsal prostředí a místa, kde se děj odehrává a díky tomu všemu je tato kniha fakt bezvadná. 

Smrt v temnotáchV jeskyni, v jedné malé anglické vesničce je objeveno tělo. Jde o muže, kterého znal každý a každý na něj měl pifku. Takže vyšetřovatelé mají hromadu podezřelých a jelikož mrtvý byl objeven v jeskyni, žádné další indicie.  
Vyšetřoval Oldroyd a Carter, se společně se Steph pustí do zdánlivě neřešitelného případu. Jenže ono pomalu vyplouvá na povrch, že zavražděný měl více či méně dočinění s konkrétními lidmi… A tak se pomalu, krůček po krůčku, vyšetřovatelé dostávají k tomu, jak se tělo dostalo do jeskyně, která není normálně přístupná a kdo za to může… 

„Půjdem ještě někdy dolů? 
To ukáže enem čas. 
V temnejch hlubinách 
dřímá peklo, co pohlitiť  
může nás. 
Ale kouzlo, tajemství i  
posuátná bázeň 
nás jennou zasejc přitáhnou pod zem.“ 

Na titulce knihy Smrt v temnotách je napsáno, že jde o čtení pro fanoušky Vražd v Midsomeru. No, já tyhle vraždy neznám,  takže já to spíše přiřadím k sérii Vraždy v Cherringhamu, které můžete znát minimálně z mých recenzí. 
Autor perfektně ukázal, že detektivka se dá napsat tím klasickým způsobem na styl Agathy Christie, kdy se pomalu rozplétají vztahy a nenávist mezi hlavními hrdiny, jde to i bez potoků krve, sprostých slov a zbytečných akčních činů. 

Jsem ráda, že se mi kniha J. R. Ellise dostala do rukou, protože tento příběh za to stál. Bylo to čtivé, kdybych měla více času, věřím tomu, že to dám na jeden zátah, vůbec jsem se nenudila a hlavně, perfektně popsal prostředí jeskyní, speleologů, a ač nešel nikterak do hloubky, bylo to fakt super. Smrt v temnotách ode mě dostává stoprocentní hodnocení a vřele ji doporučuji.  

Hvězdné hodnocení: 100 % 

 

Název knihy Smrt v temnotách
AutorJ. R. Ellis
ŽánrDetektivky
  
Nakladatelství MysteryPress
Rok vydání2023
Počet stran320
ISBN978-80-7588-417-6
  
Nákup knihy www.mysterypress.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MysteryPress

Nakladatelství Mystery Press se od svého založení v roce 2015 velmi rychle etablovalo na tuzemském knižním trhu jako specialista na detektivky, thrillery a krimi romány. Mystery Press v současnosti vydává zejména anglo-americké autory, z nichž pro české čtenáře objevilo například Angličany Stevea Robinsona (genealogický thriller Stopy v krvi) a Tima Weavera (již dotiskovaná drsná krimi Bez slitování), ale nebojí se ani velkých amerických jmen, jako jsou Janet Evanovich (v TOP 10 amerických bestselleristů) či Dan Simmons (holmesovský román Páté srdce). Brzy začnou pod logem Mystery Pressu vycházet rovněž knihy českých autorů, a to především v subžánrech klasické a historické detektivky, mysteriózního thrilleru či procedurální krimi.

www.mysterypress.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)