Spolubydlící

recenze knihy Spolubydlící

Která čtenářka by ještě neznala duo autorek píšících pod pseudonymem Christina Lauren? Milovnice erotických, romantických románů jistě ví a znají… Nejde totiž zapomenout na série Božský a Vášnivý. Tenkrát, v roce 2013, zaútočil na české čtenářky Božský Benett Ryan bastard. Já sama si na tuto knihu živě vzpomínám. Opravdu! To byla jízda, velkolepá, sladká, náruživá. Od té doby jsem věděla, že tyto autorky jen tak z hledáčku nepustím. 

Obě autorky se spíše zaměřovaly na série – Božský, Vášnivý… – pak ovšem zkusily i samostatné romány. Začalo to knihou Miluji tě, nenávidím tě, poté přišla kniha Spolubydlící. Tyto, oproti předchozím knihám, mají ovšem od čtenářů znatelně nižší hodnocení. A i já musím uznat, že kvalitně a hlavně příběhově je Spolubydlící opravdu na jiné metě. 

Kdo autorky zná ví, že nemusí čekat nijak složitý  a rozvětvený příběh. Je to taková klasická, lehce netradiční romance, kterou píše New York sám. Hned na začátku příběhu se seznamujeme s Holland, která je hlavní hrdinkou celého příběhu. Na mě osobně působila ze začátku dost zvláštně, taková neustále se hledající, lehce nesebevědomá a naivní osůbka, která se zakoukala do pouličního talentovaného muzikanta. Holland pracuje v divadle jako asistentka, vystudovala psaní, ale zatím se jí nic vlastního napsat nepodařilo. Každý den chodí do stanice metra okukovat onoho záhadného fešáka s neskutečným hudebním talentem. Jednoho dne se jí podaří zjistit jeho jméno a seznámit se s ním. Nu a za pár dní s ním bude žít a bude jeho ženou. Proč? Z lásky? Z vypočítavosti? Z dobré vůle? Ne, z praktického hlediska, tedy zatím. Calvin totiž žije v New Yorku ilegálně a potřebuje zelenou kartu. To, co se zprvu jevilo jako pouhá nabídka zaměstnání se změnilo v  bláznivý kolotoč, při kterém se Calvin i Holland snad už konečně poznají a naleznou. 

Po svatbě se nastěhoval do jejího bytu. Zve ji na večeře. Posílá jí žhavé esemesky. Jenže to všechno jen hraje, aby oklamal úřady – tenhle sňatek je totiž fingovaný. Nebo není?

Spolubydlící (JOTA)Tento příběh krásně vykresluje situaci, kdy musíte imigračním úřadům dokázat, že vše je jak má být. Potíž je v tom, když vlastně není. Spousta nedorozumění, chyb, ale tak nějak se daří oběma hrdinům v tom bruslit. Člověk nemusí být zrovna Einstein, aby si dal tenhle příklad dohromady. Není to žádná těžká slovní úloha. Ale to mi nevadí. Příběh se četl dobře, jednoduše a nijak neobtěžoval klišoidními momenty. Co mě ovšem značně rozesmutnilo a zklamalo je fakt, že „tohle“ už není žádná typická a klasická „Laurenová“. Ne, ne. Slaďáky stále psát umí, to zase ano. Ale kde je ten sexappeal? Jestli se autorky záměrně rozhodly svůj styl změnit, netuším. Netuším ani to, jestli u tohoto nového zůstanou nebo zase maličko přitvrdí. Tohle byla pouhá romance, pěkná, lehká, dostačující, ale…!

Špatné je přistupovat ke knize s přílišným očekáváním, moje chyba. Byla jsem od autorek zvyklá na jistý „standard“, který jsem ovšem už nedostala. Ale na stranu druhou teď možná autorky osloví ještě více čtenářek! Nebudeme si nic nalhávat, každý zrovna erotickým romancím neholduje a má raději tu jednoduchou romantiku. Takže, sečteno, podtrženo: Spolubydlící je klasická love story, která nijak neurazí, ale náročného čtenáře ani nijak extrémně nenadchne. Já knihu hodnotím jako průměrnou a odpočinkovou. Romantické duše ji ale jistě ocení. 

 

Název knihy Spolubydlící
AutorChristina Lauren
ŽánrLiteratura světová, Romány, Pro ženy
  
Nakladatelství Jota
Rok vydání2019
Počet stran352
ISBN978-80-7565-437-3
  
Nákup knihy www.jota.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Jota


Nakladatelství JOTA si vydobylo za dobu své existence na českém trhu pevnou a stabilní pozici. Ročně vydává kolem osmdesáti novinkových titulů a desítky dotisků úspěšných knih. Jota vydává knihy v několika edičních řadách. Jednoznačně nejpestřejší výběr najdete mezi kvalitní beletrií a cenami ověnčené překlady z angličtiny, francouzštiny, ruštiny, němčiny či španělštiny. Výjimečné tituly najdete také v edici Populárně naučná literatura. Zcela unikátní pozici má Nakladatelství JOTA na poli cestopisné literatury.

Mezi bestsellery nakladatelství patří dětské knihy ze série o Doktoru Proktorovi od slavného norského spisovatele Joa Nesbøho, manuál k „jinému“ rodičovství Líný rodič, televizní Simpsonovi, kultovní série Mládí v hajzlu, světově nejslavnější kuchařka Umění francouzské kuchyně, legendy cestopisné literatury Miloslav Stingl, Hanzelka a Zikmund nebo turistické průvodce prestižní řady Rough Guides.

www.jota.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Michaela Rubášová Končelová

Milovnice dobrých knih, bloggerka a maminka, která stále čeká na svoje literární políbení múzou... (osobní blog)