Středa, 21.2.2024
KnihyKultura

Spousta bolesti pro vítězství

Vítězství orlarecenze audioknihy
Simon Scarrow – Vítězství orla

Je to již pár měsíců, co jsme napochodovali s Římany na území Britů. Dostali jsme se do různých zapeklitých situací, které se však v prvním díle nedořešily. Abychom věděli, jak to vše dopadne, měli bychom si poslechnout i druhý díl, v němž se některé otázky rozřeší. Avšak nebudeme předbíhat v čase a odtajňovat zápletky.

Pokud si rádi poslechnete něco z historie a již jste slyšeli první díl této ságy, věřte tomu, že tato audiokniha je určena právě vám. Jejím prostřednictvím se dostanete do neznámých končin, kde se budete bát, ale třeba i radovat z nově objevených míst. Opět se dostanete do blízkosti mladého Catona a budete sledovat vztahy mezi jednotlivými členy vojenských jednotek. Pokud se bojíte, že by vás tato audiokniha mohla zklamat, neobávejte se, předem prozradím, že se mi zdála stejně dobrá a v některých ohledech snad ještě lepší, než tomu bylo u prvního dílu. Znovu se budete zabývat nejen bojem, ale také milostným životem vojáků, zvláště pak přímo Catona. Tak s chutí do toho, jistě nebudete zklamáni. 

Knižní předloha této audioknihy vyšla v originále (Eagle´s Conguest) v roce 2001, u nás se dočkává hned dvou vydání, obě vyšla v nakladatelství BB art, a to v letech 2010 a 2013. Audioknihu vydává v roce 2016 Audiotéka a jedná se již o druhý díl série o Quintovi Liciniovi Catovi. Pokud byste chtěli pokračovat ve své cestě společně s Catonem a budete si chtít poslechnout pokračování jeho příběhu, můžete si audioknihu pořídit zde. Tímto příběhem vás bude provázet hlas Marka Holého, který pro vás je již známý, mohli jsme jej slyšet již v prvním dílu, ale také v audioknize Duna. Marek Holý je herec, kterého můžete znát z divadelních představení. 

Obálka a název

Audiokniha, kterou bych vám chtěla představit, mě zaujala již na první pohled. Nejen, že mě zaujal její titul a jméno autora, které vypovídalo o tom, že se jedná o další skvělé historické dílo plné napětí, utrpení, ale i lásky. Zajímavá mi však přišla i jeho obálka, na níž můžeme sledovat vyobrazení válečníka, který se raduje z vítězství. Je to taková metafora, která vyjadřuje ražení celého příběhu, přesně toto totiž můžete v audioknize hledat a jistě to i najdete. Velice zajímavé pro mě bylo to, že jsem se v úvodu dozvěděla informace o vojenském životě a byla opět krátce vysvětlena i historická terminologie, které je v audioknize požehnaně. Ač jsem již něco podobného slyšela i v prvním dílu, mohu říci, že jsem to i tentokrát uvítala. Tímto vypichuji to, že posluchač nemusí dílo poslouchat postupně. 

Hlas vypravěče

Hlas vypravěče pro mě byl opět pohlazením po duši a vždy když jej slyším, jsem uchvácena. Marek Holý si s touto audioknihou opět výborně pohrál a musím podotknout, že byl určitě správnou volbou. Tentokrát si mohl vypravěč se svým hlasem hodně hrát, celá dějová linie je obohacena o fůru emotivních výstupů, ať už se jednalo o monology, nebo i dialogy postav. Musím říci, že veškerá surovost, která z díla prýští, byla narátorem uchopena velice uvěřitelně. Sametový hlas, jímž Marek Holý disponuje, dokáže pohladit po duši, ale dokonce snadno vyjádří i negativní emoce. Z díla srší agresivita a surovost, ale i s tímto se vypravěč s chutí popral, celé dílo se poslouchá velice dobře. Další věcí, kterou bych ráda vyzdvihla, je jistá míra empatie v narátorově vystupování. Dokázal se velice dobře vžít do postav, ale i do jejich situací, kterými si procházely. Ač má celá audiokniha 13 hodin a 43 minut, z Marka Holého nebyla cítit žádná únava, tudíž si poslech určitě užijete i vy. Užijte si ničím nerušený poslech. Opět jsem velice spokojená a přiznávám se, že už se těším na další díl této série nebo na jakoukoliv audioknihu, na níž ho opět uslyším. Jeho vyprávění na mě působí nadšením, které do něj sám vypravěč vložil. 

Techniku čtení u Marka Holého musím vychválit, protože si to zaslouží. V této audioknize je opět na vysoké úrovni, vypilovaná a brilantní. Všemu, co vypravěč vyřkne, je úžasně rozumět a v jeho projevu se rozhodně nedočkáte žádných přeřeků. Vypravěč výborně pracovat s intonací a dokázal si úžasně pohrát i se svým hlasem, jehož medová barva se vždy dobře poslouchá. Věřte tomu, že vám tento příběh zpestří volné chvilky. Rétoriku narátora hodnotím velice pozitivně. 

Děj audioknihy

I tentokrát se vydáme s hlavními hrdiny na bitevní pole. Opět budou římské legie bojovat s Brity a budou se snažit upevňovat svou moc a rozšiřovat území římského vlivu. V tomto dílu se však pomalu začneme loučit s některými postavami, které nás provázely audioknihou dílem prvním. Řeč je například o Bestiovi, jenž umírá jako první. Odkáže něco mladému Catovi? Pokud ano, tak co to bude? To vše se dozvíte právě při poslechu této audioknihy. Děj je propracován s jistým nadhledem a je řešen do posledního detailu. Na pozadí příběhu můžeme sledovat zamilovanost a touhu, avšak hlavním tématem je boj a intrikování ve svůj vlastní prospěch. Příběh je plný hrubosti, krutosti a s tím spojeného krveprolití. Všeho si užijeme po celou dobu poslechu v požehnané míře. Poslech této audioknihy si užijete, i když nejste milovníkem historie a všeho, co je s ní spjato. 

Příběh se odehrává v 56 kapitolách, v nichž si užijeme kupu dobrodružství a napínavých zážitků. Kapitoly jsou podbarveny stejným hudebním doprovodem, který je pro celou audioknihu charakteristický, byl udán již v prvním díle této série. Jen tedy úplný počátek a závěr je podbarven melodičtější písní, kterou bych mohla poslouchat neustále kolem dokola. Audiokniha rozhodně nepůsobí kýčovitým dojmem a při jejím poslechu nezažijete chvilku nudy. 

Hudební doprovod

Hudba u tohoto dílu velice dobře koresponduje s podkladem v audioknize Pod znakem orla. Na počátku a na konci je zvolena rytmičtější melodie, v přechodech mezi jednotlivými kapitolami je pak zvoleno několik spíše umírněnějších tónů. Při poslechu jsem byla z melodií nadšená. Stejně jako u prvního dílu je i zde použit při přechodu mezi kapitolami výňatek z úvodní a melodie, o níž mohu s klidným svědomím říci, že má říz. Ve znělce můžeme zaslechnout dechové nástroje, které k bojové tematice neodmyslitelně patří. Pokud máte rádi melodický doprovod, tak tady si jej určitě užijete. 

Celkové hodnocení

Z poslechu této luxusní audioknihy jsem si odnesla nezapomenutelný zážitek. Příběh mě neskutečně bavil a jelikož jsem toužila po zjištění, jak se bude osud mladého optiona Cata odvíjet dále, byla jsem moc ráda, že jsem si druhý díl mohla poslechnout. Stejně jako audiokniha Pod znakem orla si mě tato audiokniha opět získala na svou stranu a budu ji poslouchat neustále kolem dokola. Některé části tohoto příběhu mi přišly vcelku dlouhé, ale rozhodně to nebylo na škodu, spíše naopak. Mohla jsem si mnohem déle užívat jedinečné atmosféry, kterou dozajista vypravěč dokonalým způsobem vytvořil. Myslím si, že se opět podařilo skvělé dílo a audioknihu považuji za skvěle zpracovanou. Moje doporučení bude směřovat k těm, kteří milují historické příběh. Moje subjektivní hodnocení je velice pozitivní. Audiokniha se mi velice líbila, a proto ji hodnotím krásným zaslouženými 100 % a moje vřelá doporučení. Zapojte se s námi do bojů o vliv.

 

Vítězství orla

 

Název audioknihy:      VÍTĚZSTVÍ ORLA
Vítězství orlaAutor:                             Simon Scarrow
Interpret:                        Marek HOLÝ

Vydavatel:                     Audiotéka

Délka:                            13 hod. 43 min.

Kategorie:                      dějiny a historie

E-shop:                           http://Audioteka.cz

 

 

Audiotéka  

 

Audiotéka 

Audiotéka.cz nabízí:

– 3000 audioknih ke stažení.
– Možnost bez rizika vyzkoušet službu i konkrétní audioknihu díky ukázkám a kapitolám zdarma.
– Online platební metody.
– Poslech okamžitě po nákupu, žádné čekání.
– Aplikace pro mobilní telefony zdarma (iPhone, Android, Windows Phone 7).
– Moje Polička – zakoupené audioknihy dostupné vždy a odkudkoliv na serverech.
– Uživatel si buduje vlastní virtuální knihovnu, má možnost opakovaného stažení.

 

 Audioteka

Autorčin blog

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)