Úděl římských legionářů

Simon Scarrow - Pod znakem orlarecenze audioknihy
Simon Scarrow – Pod znakem orla

Levá, pravá, seno, sláma… Sbalte si svůj vak a vydejte se na napínavou cestu za poznáním a získáním nových území. Věřte tomu, že poteče krev – hodně krve a váš úkol bude jednoduchý, přežít a ukořistit toho co nejvíce.

Řadíte se k příznivcům historických románů? Milujete to napínavé poznávání neznámých končin? Zajímají vás starověké římské dějiny, rozmýšlení římských velitelů jednotlivých legií a život ve válečném tažení celkově? Věřte tomu, že zde se dozvíte úplně vše o životě ve vojenské službě té doby. Pojďte sledovat příběh mladého Catona a sledujte spletité vztahy mezi členy vojenských jednotek. Tato audiokniha vyplní veškerá vaše očekávání a určitě se objeví i sladké bonusy v podobě milostných zápletek.

Knižní předloha této audioknihy vyšla v originále (Under the Eagle) v roce 2010, u nás se dočkává dvou vydání, obě vyšla v nakladatelství BB art, a to v letech 2010 a 2012. Audioknihu vydává v roce 2016 Audiotéka, jedná se o první díl série o Quintovi Liciniovi Catovi. Pokud se vám zalíbí myšlenka provázet mladého Catona při vojenských taženích v římské legii a budete si chtít jeho příběh poslechnout, můžete si audioknihu pořídit zde. Zajímavý příběhem vás bude provázet Marek Holý, jenž působí zejména v divadle. Jeho hlas jsme již mohli zaslechnout například v audioknize Duna.

Obálka a název

Audiokniha s titulem Pod znakem orla mě zaujala na první pohled. Nejprve mě zaujalo grafické řešení přebalu. Celý výjev na mě zapůsobil velice zajímavým dojmem, skloubení modré a černé barvy. Na obrázku můžeme pozorovat bustu vojáka římské legie, když se zaměříme na vyobrazenou scénu pozorněji, v pozadí si můžeme povšimnout dalších vojáků stojících v zástupu. Zajímavý mi přišel i název, jenž ve mně v první řadě vyvolal vzpomínku na Habsburky a jejich znak, obraz a úvodní kapitola vám vysvětlí vše. Dozvíte se základní informace o vojenském životě, bude vám vysvětlena i historická terminologie, jež se v příběhu vyskytuje. Toto považuji za velkou výhodu.

Hlas vypravěče

Wau. Přesně takto bych stručně charakterizovala své pocity z výkonu vypravěče. Marek Holý byl pro tuto audioknihu úžasnou volbou. Jeho hlas v celém díle vynikal, zejména ve chvílích, kdy mezi sebou jednotlivé postavy rozprávěly. Na to, že se jedná o vcelku surové čtení, narátor se s tímto faktem dokázal velice dobře poprat. Jeho sametový hlas pohladí po duši každého posluchače, ale i přes to dovedl při četbě vyjádřit i negativní emoce. Co mě nejvíce překvapilo, byla již zmíněná jistá míra surovosti, objevuje se několik sprostých slov, ale také agresivního chování. Toto všechno musel Marek Holý vystihnout a povedlo se mu to. Díky své empatii se dokázal narátor vžít do odehrávajících se situací. Musím říci, že tato audiokniha se stala mou top, nejen díky poutavému historickému příběhu, ale právě také díky úžasnému vypravěčskému stylu Marka Holého. Ač má celá audiokniha 12 hodin a 44 minut, vypravěč si dokázal udržet nadhled, a to od prvního slova až do toho posledního. Nevšimnete si žádných známek únavy a nic váš poslech nebude narušovat. Před Markem Holým smekám pomyslný klobouk, protože to, čeho se mu povedlo při četbě této knihy dosáhnout, nakopne každého posluchače k tomu, že se těší na další a další příběhy jím vyprávěné. K tomuto dochází hlavně tím, že z příběhu srší nadšení, které do něj implementoval právě sám vypravěč.

Co se týče techniky čtení, musím ji pochválit, protože je naprosto bezchybná a brilantní. Každému slovu je výborně rozumět a za celou dobu poslechu jsem si nepovšimla žádných přeřeků. Vypravěč výborně intonuje a dokáže si hrát a pracovat se svým hlasem. Když pak přidáme až medovou barvu hlasu je jasné, že pro nás bude poslech této audioknihy skvělým zpestřením. Rétoriku vypravěče hodnotím velice pozitivně.

Děj audioknihy

V rámci příběhu se přeneseme na bitevní pole, a to s římskými legiemi. Vypravíme se přes moře až do Itálie a budeme se snažit rozšířit území římského vlivu. V příběhu se hojně budeme setkávat s bojovnými akcemi, budeme sledovat plánování a vojenské rady, ale také přípravy na tažení či rodinný život jednotlivých členů armády. Děj je propracován do velké hloubky. Povšimnout si můžeme intrikování, ale také zamilovanosti. Nesmíme však zapomenout na hrubost a s ní spjatá krveprolití, jichž si s touto audioknihou užijeme celkem hodně. Poslech této audioknihy si dle mého názoru užije každý, nejen milovník historie.

Příběh se odehrává ve 43 kapitolách a užijeme si dobrodružství, ale i napínavé zážitky. Všechny kapitoly jsou podbarveny stejným hudebním podkladem, ale to mi vůbec nepřišlo jako špatné řešení, spíše naopak. Audiokniha tedy není nijak kýčovitá a už vůbec ne nudná.

Hudební doprovod

Hudba je u této audioknihy zvolena velice dobře. Udává jí totiž určitý charakteristický ráz. Při poslechu prvních tónů jsem byla naprosto unešená. Přivítal mě rytmický celek, který se poslouchal velice dobře, klidně bych jej mohla poslouchat stále kolem dokola. Delší znělky si užijeme na počátku a na konci celé audioknihy. V jednotlivých kapitolách je pak použit určitý výňatek z úvodní znělky. Zaslechnout můžeme zejména dechové nástroje. Hudba dodala audioknize patřičný šmrnc a punc, které si dozajisté toto skvostné dílo zasloužilo. Jestliže milujete melodický hudební doprovod, tak tato audiokniha je pro vás určitě vhodná.

Celkové hodnocení

Při poslechu audioknihy s titulem Pod znakem orla je luxusním zážitkem a nesmírně mě bavil. Dalo by se říci, že stačil jeden poslech a tato audiokniha si mě získala a budu ji poslouchat stále dokola. Příběh mi přišel tentokrát vcelku krátký, ale na druhou stranu určitě to není na škodu. Z poslechu jsem si odnesla luxusní pocity a radost. Mohla jsem se opět podívat do dob dávno minulých a prožívat osudy několika mužů, o nichž jsem četla různé knihy. Audioknihu považuji za velmi dobře zpracovanou. Doporučila bych ji všem, kteří milují historii. Moje subjektivní hodnocení je velmi pozitivní a audiokniha si ode mě vysloužila nádherných 100 % a budu vřele doporučovat. Přijďte se také zapojit do válečných tažení.

 

Simon Scarrow - Pod znakem orla

 

Název audioknihy:      POD ZNAKEM ORLA
Simon Scarrow - Pod znakem orlaAutor:                             Simon Scarrow
Interpret:                        Marek HOLÝ

Vydavatel:                     Audiotéka

Délka:                            12 hod. 44 min.

Kategorie:                      dějiny a historie

E-shop:                           http://Audioteka.com                                       

 

 

Audiotéka  

 

Audiotéka 

Audiotéka.cz nabízí:

– 2800 audioknih ke stažení.
– Možnost bez rizika vyzkoušet službu i konkrétní audioknihu díky ukázkám a kapitolám zdarma.
– Online platební metody.
– Poslech okamžitě po nákupu, žádné čekání.
– Aplikace pro mobilní telefony zdarma (iPhone, Android, Windows Phone 7).
– Moje Polička – zakoupené audioknihy dostupné vždy a odkudkoliv na serverech.
– Uživatel si buduje vlastní virtuální knihovnu, má možnost opakovaného stažení.

 

 Audioteka

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)