Správně zvolená úklidová firma je zárukou dokonale čistého bytu

V případě velkého množství nečistot je lepší najmout si profesionální úklidovou firmu, která zajistí svěží byt během několika hodin. Není to tak drahé, jak si někteří lidé myslí. Hlavní však je, aby byl úklid prováděn opravdu dobře vyškolenými pracovníky.

Podívejme se, na co si dát pozor při výběru úklidové společnosti a jak rozpoznat podvodníky. Proto jsme se rozhodli kontaktovat úklidovou firmu Ohayno působící přímo v Praze, abychom vám poskytli přesnější informace. 

Seznam kritérií, podle kterých poznáte dobrou úklidovou firmu:

Přijatelná cena

Neskrývejme, že spousta lidí si vybírá tu či onu službu za cenu, kterou si mohou dovolit. V Praze i v celé České republice působí velké množství úklidových firem. To vede k rostoucí konkurenci mezi nimi. Někteří dávají přednost méně kvalitním výrobkům, aby jejich služby stály o něco levněji. 

Nižší ceny na úklidové služby téměř vždy snižují kvalitu čistoty. Není to pravidlem, ale někdy použité čisticí prostředky nedokážou účinně vydrhnout podlahy, vydezinfikovat toalety nebo odstranit plísně ve sprše. Opakem je předražování služeb, kdy očekávání od provedených úklidových práci za vysoké náklady neodpovídá skutečnosti. 

Reference a doporučení

Doporučení zákazníků jsou dobrým pomocníkem při výběru společnosti. Můžete si je přečíst na webových stránkách samotné firmy nebo na jiných recenzních portálech. Nedoporučujeme, abyste těmto informacím stoprocentně věřili, ale alespoň budete mít rámcovou představu o personálu a kvalitě služeb. 

Neměli byste opomíjet ani doporučení svých přátel. Pokud si vaši známí pravidelně objednávají úklidové služby, zeptejte se jich, jak jsou spokojeni s kvalitou čisticích prostředků, profesionalitou pracovníků, a především s celkovou orientací na zákazníka. 

Každá dobrá společnost by měla dbát na svou reputaci a věnuje pozornost zpětné vazbě od klientů. Proto se snaží napravit všechny připomínky, aby přilákala nové klienty a udržela si i stávající.

Poskytované služby

Než se pustíte do výběru úklidové firmy, měli byste si rozmyslet, co od ní vlastně očekáváte. Pokud si přejete provést sezónní mytí oken, nebudete spokojeni s firmou, která provádí pouze pravidelné, generální nebo jednorázové úklidy. Je lepší najít si firmu, která je ochotná přizpůsobit své služby na míru každého zákazníka a domluvit se na detailech. Bližší informace o takových službách získáte u svého manažera nebo na webových stránkách společnosti.  

Odbornost personálu 

Odbornost personálu pochopíte již na začátku komunikace. Manažer by vás měl informovat o všech poskytovaných službách, zodpovědět případné dotazy, poradit vám, kterou službu si vybrat, jaké čistící prostředky používají a dohodnout s vámi termín úklidu. Pokud má úklidová firma sídlo v Praze a je možnost udělat krátké setkání s potenciálními uklízečkami, doporučujeme věnovat pozornost následujícím aspektům: 

 • Hned na začátku uveďte, co všechno chcete nebo nechcete, aby uklízeči vykonávali (například, aby se něčeho nedotýkali nebo určitému povrchu věnovali zvláštní pozornost)
 • Neváhejte se zeptat, jak dlouho uklízeči působí v oblasti úklidových služeb a jestli prošli kompletní zaškolení před nástupem do práce
 • Zeptejte se, zda mají zkušenosti se službami, které si chcete objednat, např. čištění koberců, čištění matrací, čištění oken v kanceláři atd.
 • Bylo by skvělé, kdyby vám kromě samotných slov ukázali nějaké dokumenty potvrzující profesionalitu a školení personálu

Způsob platby

Dobrá společnost nikdy nevyžaduje platbu dopředu. Platíte pouze po dokončení práce a po celkové kontroly provedených služeb. Pokud jste s úklidem spokojení, můžete provést platbu bud v hotovosti, nebo vám manažer během úklidu zašle údaje pro zaplacení. 

Úklidové firmy by také měly mít záruku vrácení peněz v případě neodpovídající kvality práce. Předem se na to zeptejte při rozhovoru s manažerem. Další bod tvoří odškodnění v případě újmy na majetku klienta.

Ekologické čistící prostředky

Již dávno jsou pryč doby, kdy byly silné chemické látky ceněny pro své silné účinky při uklízení. Téměř každá rodina ale má malé dítě nebo domácího mazlíčka, který může být ovlivněn chemickými výpary. Proto je důležité sledovat kvalitu použitého zboží. Při objednávání úklidových služeb je třeba si ujasnit, zda firma poskytuje ekologické čisticí prostředky a jsou-li přírodní. Vyhnete se tak alergiím, dýchacím potížím a obecně nebudete škodit svému okolí ani zdraví.

Kontrola kvality 

Klíčem k důvěře mezi klientem a firmou je pravidelná kontrola kvality úklidu jejich zaměstnanců. Žádají proto některé firmy, aby jejich zákazníky nechávali upřímnou zpětnou vazbu na poskytované služby. Nejde jen o psaní komentářů na webové stránky společnosti, ale také o to, abyste pracovníkům pomohli napravit jejich nedostatky. To jsou přesně ty pilíře dobré společnosti, kterými by se měl řídit každý majitel agentury.

Důležité je nejen vědět, jak si vybrat dobrou úklidovou agenturu, ale také jak se vyvarovat případných omylů.

Jak se nenechat zmýlit? 

 • Ptejte se na reference
 • Získejte informace o tom, jaké vybavení používá firma a přečtěte si reference na internetu 
 • Nezapomeňte se zeptat na ekologické čisticí prostředky
 • Předem se dohodněte na seznamu úklidových prací
 • Nenechte se zlákat nízkou cenou
 • Prověřovat, zda firma poskytuje odškodnění a záruku kvalitní práce 
 • Nechávat uklidit svůj byt jen zaškolenými zaměstnanci 

Nyní už víte, jak si vybrat firmu, která vám poskytne kvalitní úklidové služby. Hlavní je zvolit si tu, která se vám bude líbit, ne tu nejdražší a nejlepší podle doporučení. Pokud nechcete ztrácet čas vyhledáváním, obraťte se na firmu, které důvěřujete naplno.

 

Úklidové služby

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.