Když vás láska zastihne v nesprávný čas

recenze knihy Spřízněná duše

Mysleli jste si, že muž, který rozumí ženám, neexistuje? Omyl! Kdo zná amerického spisovatele Nicholase Sparkse, tak ví, že právě on to umí a svým čtenářkám (i čtenářům) to dokazuje už několik desítek let. Na svém kontě má nesčetný počet románů, jejichž stěžejní tématikou je láska a vztahy mezi ženami a muži. Nejinak je tomu i u novinky, která nese název Spřízněná duše.

Tru Walls žije celý život v Africe, kde působí jako průvodce na safari. Volné chvilky tráví se synem a ke spokojenosti mu nic nechybí. Vše se mění ve chvíli, kdy dostane dopis od muže, který tvrdí, že je jeho otcem. Rád by se s Truem setkal a vysvětlil mu pár věcí z minulosti, prosí ho, aby za ním přiletěl do Severní Karolíny.
Hope se chystá na svatbu nejlepší kamarádky, radost jí kalí fakt, že se zrovna rozešla se svým dlouholetým přítelem, navíc čelí nepříjemné zprávě o otcově zdravotním stavu. Mladá žena si potřebuje utřídit myšlenky, odjíždí proto na rodinnou chatku, aby ji připravila k prodeji a zároveň se rozhodla, jak se svým životem naloží dál. Hope a Tru se potkávají na pláži a ze zprvu rozpačitého seznámení vzniká silný milostný vztah. Ale nebyl by to Nicholas Sparks, aby svým hrdinům nepřipravil cestu trnitou a neschůdnou. Pro Hope a Trua totiž společná budoucnost neexistuje. Oba mají své závazky, které nemohou jen tak zpřetrhat a začít novou životní etapu. Nebo ano?

Spřízněná dušeJe to opět typická „sparksovka“, na jaké jsme od autora zvyklí. Má charakteristické šablonovité rysy, podle kterých autora vždy bezpečně poznáme a v podstatě kromě námětu nic nového nepřináší. Ale to vůbec nevadí, je to přece Sparks! I tady jeho hrdinové řeší vztahové problémy a překážky, které jim brání ve společné cestě. Zatímco v Zápisníku jedné lásky to byly společenské rozdíly, v Bezpečném přístavu domácí násilí, ve Spřízněné duši jsou to závazky vůči rodině i touha po tom, co vám ten druhý nemůže dát. Oba, Hope i Tru, jsou natolik zodpovědní a loajální vůči svým blízkým i sobě samým, že obětují i lásku. Zní vám to pateticky? Možná to tak je, ale kouzlo tkví v tom, jak to autor umí podat. Lidsky, obyčejně, přitom s velkou dávkou porozumění a empatie vůči hlavním hrdinům. A to na něm prostě milujeme. S postavami jeho knih je totiž snadné se ztotožnit a vcítit se do mnohdy nelehkých osudů. Dnes už legendární Zápisník jedné lásky Sparksova novinka nepřekoná, ale i tak se řadí mezi milostné romány, které se čtou samy.

Kromě klasického milostného motivu Sparks využil tzv. zastřeného autobiografického vypravěče, čímž knize dodal jiný rozměr a prvek autenticity. Čtenář má díky tomu pocit, že autor nějakým způsobem do děje zasahuje a je jednou z postav. V každém případě před sebou máme milostný příběh, nad nímž budou jásat spisovatelovi příznivci a milovníci romantických knih. Na „otrlejší“ čtenáře může působit klišoidně a příliš sladce, přesto však musí i oni uznat, že autor je ve svém oboru jedničkou.

 

Název knihy Spřízněná duše
AutorNicholas Sparks
Žánrromán pro ženy
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2019
Počet stran312
ISBN978-80-249-4015-1
  
Nákup knihy www.ikar.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)