Démon z Dachau vs. Jefferson Tayte

recenze knihy Spříznění

     Spříznění je již pátým dílem série genealogických thrillerů z pera spisovatele Stevea Robinsona. Čtenářům, kteří tuto sérii sledují již od vydání prvního dílu nemusím hlavního hrdinu Jeffersona Taytea nijak představovat. Těm, kterým tato skvělá série stále uniká představím JTho jako muže středního věku, který se zabývá genealogickými průzkumy a pátráním po předcích různých rodů, respektive po předcích jenž chtějí jeho klienti vypátrat. JT je ve své práci naprostá jednička a možná za to může i fakt, že on sám o svém původu nemá ani páru. Jako dítě byl adoptován a celý život se trápí myšlenkou nevědomosti, kdo je jeho skutečná rodina. Pouhá fotografie malého chlapce a ženy mu dělá společnost na cestách již řadu let. V předcházejícím díle mu jeho dobrý přítel před svou smrtí dal jednu malou indicii, dál v pátrání se sám ovšem nedostal a tak se JT rozhodl v pátrání pokračovat. Odhalení bude poctou zesnulému příteli a úlevou samotnému JTmu. Pravda byla ukrytá hluboko a velmi dlouho dobu a tak není vůbec jisté zda i to málo, co JT ví, pomůže k posunu. A jak už to tak bývá odhalování pravdy odkryje i spoustu špíny a minulost, jež chtěla zůstat neodhalená. 

     Naše vyprávění začíná v německém Mnichově, kam JT dorazil společně se svou přítelkyní Jean Summerovou. Oba tento výlet berou jako malou dovolenou a vypátrání dalších střípků z Tayteho minulosti bude jen třešničkou na dortu. S jedinou fotografií své matky a jeho samotného se JT s Jean dostávají do samotného středu dění. V přítomnosti stojí před bývalou akademií Hitlerovy mládeže, nyní je to vzdělávací centrum. Právě tady byla fotka před desítkami let pořízena. 

     JT do Mnichova přijel ale hlavně z jiného důvodů. Navštívit bývalého důstojníka Liebstandarte, Johanna Langnera. Muže, který by mohl mít informace o JTho skutečných rodičích a možná je i on sám s ním pokrevně spřízněn…

Spříznění     Informace, které ze starého pána Tayte dostane jsou ovšem vcelku znepokojující. Odhalují nejen příběh odehrávající se v průběhu druhé světové války, kdy se dva chlapci, posléze muži, zamilovali do stejné ženy. Kdy jeden z nich se stal důstojníkem a hrdě bojoval na frontě a druhý se stal Schutzhaftlagerführerem a tedy členem SS-Totenkopfverbände – jednotek Umrlčích lebek – později nechvalně proslulým „Démonem z Dachau“. Příběh z minulosti plné krutosti a násilí nám ovšem zasahuje i do přítomnosti a JT velmi rychle zjišťuje, že píchl do vosího hnízda. Touha po odpovědích je ovšem silnější. Jean i JTmu hrozí velké nebezpečí od skupiny Neonacistů, kteří urputně bojují za neodhalení člověka, jenž by se měl zodpovídat ze svých hříchů, ale odhalení stále uniká. Bojují za stejnou myšlenku, kterou kdysi do hlav vtloukával samotný Adolf Hitler. Bojují a neštítí se vůbec ničeho…

     Dostane JT odpovědi na svoje otázky kvůli kterým do Mnichova přijel, bude se mu vůbec skutečná pravda o jeho původu líbit? Je smířen s následky svých činů i touhy? Životy mnoha lidí visí na vlásku. Příběh milostného trojúhelníku odhaluje krutou pravdu, jež nelze pochopit. Před pravdou už ovšem nelze uniknout, soukolí je v pohybu a je třeba se pravdě postavit čelem.

     V knize Spříznění se konečně dostáváme nejblíže pravdě o původu Jeffersona Taytea. Nikdy dřív jsme nebyli takhle blízko. A právě proto se tento díl vyšvihl ještě mnohem výše než předchozí díly. A že i ty byly perfektní! Za skutečně excelentní čtecí zážitek může samotný spisovatel, který je mistrem svého řemesla a také atraktivní období, do kterého je příběh vsazen. Druhá světová válka je téma, které se nečte nikdy snadno, ale vždy čtenáře upoutá a stále má co nabídnout. Milostná romance v pozadí celého příběhu pak doplňuje a zaceluje celý příběh, který odhalí spoustu krutostí. A ač tento díl není ve své podstatě pohádka se šťastným koncem, dostaneme dokonalý příběh, jež nás uhrane. JT je obyčejný hlavní hrdina se srdcem na pravém místě, jehož pohání zdravá touha pomoci nejen sobě, ale i svým blízkým. Proto jsem si ho velmi oblíbila. Není to žádný psychicky labilní alkoholik. Takových už bylo dost. Steve Robinson píše příběhy, jež jsou podtrhovány linkou minulosti a to je činí velmi čtivými. Tato série je mou srdeční záležitostí, stala se mou součástí. Genealogický thriller je zkrátka svěží vítr, který náš čtenářský trh potřebuje. S touto sérií nemůžete šlápnout vedle. Jste li milovníci historie  a máte rádi i trochu toho napětí, pak jsou knihy Stevea Robinsona tou pravou volbou pro vás!

Hodnocení: 95%

 

Název knihy Spříznění
AutorSteve Robinson
ŽánrRomány, Thrillery, Historie
  
Nakladatelství MysteryPress
Rok vydání2018
Počet stran320
ISBN978-80-7588-073-4
  
Nákup knihy www.mysterypress.cz
Nákup e-knihy www.ereading.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MysteryPress

Nakladatelství Mystery Press se od svého založení v roce 2015 velmi rychle etablovalo na tuzemském knižním trhu jako specialista na detektivky, thrillery a krimi romány. Mystery Press v současnosti vydává zejména anglo-americké autory, z nichž pro české čtenáře objevilo například Angličany Stevea Robinsona (genealogický thriller Stopy v krvi) a Tima Weavera (již dotiskovaná drsná krimi Bez slitování), ale nebojí se ani velkých amerických jmen, jako jsou Janet Evanovich (v TOP 10 amerických bestselleristů) či Dan Simmons (holmesovský román Páté srdce). Brzy začnou pod logem Mystery Pressu vycházet rovněž knihy českých autorů, a to především v subžánrech klasické a historické detektivky, mysteriózního thrilleru či procedurální krimi.

www.mysterypress.czeReading

Černá kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prochází téměř třináct tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Zajišťuje elektronický obsah pro více jak 120 knihoven po celé České republice i na Slovensku a je jejich hlavním dodavatelem. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih..

www.ereading.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Michaela Rubášová Končelová

Milovnice dobrých knih, bloggerka a maminka, která stále čeká na svoje literární políbení múzou... (osobní blog)