Doktorská odyssea

recenze knihy Srdcaři

Čtete rádi knihy z lékařského prostředí? Vyhledáváte rodinné ságy se spletitými osudy jednotlivých postav? Srdcaři Josefa Veselky splňují obojí. V obsáhlém příběhu budete sledovat neobyčejné životní cesty dvou lékařů a jejich rodin, nakouknete pod pokličku chodu v nemocnici a budete svědky operačních zákroků.

Josef Veselka, autor knihy je kardiolog, takže si můžete být jistí, že to, o čem v Srdcařích píše, je pravda a sám si to během lékařské praxe zažil na vlastní kůži. Ve svém románu rozehrává čtivý příběh, jehož aktéry jsou lékaři Burian Kremnický a Daniel Kryl, kamarádi, kolegové a také rivalové. Jeden pochází z vážené pražské lékařské rodiny a druhý se narodil na statku v Jižních Čechách. Rozdílné poměry, ze kterých oba vyšli, formovaly celý jejich osobní i profesní život.

Děj se odehrává v letech 1964 – 2047, obsáhne tak více než osmdesát let jejich životů a věřte, že je to pořádně našlapané čtení. Od dětství, přes studia, až po provozování lékařské praxe máme možnost sledovat, jak se jejich cesty proplétají i míjejí. 

Srdcaři - recenzeAutor nechává své hrdiny žít v souladu s dobovými poměry. V srpnu 1968 se Kremnickým hroutí svět, v listopadu 1989 oba studenti mají šanci roztáhnout křídla a využít nových možností. A co léta následující? Jak se spisovatel vypořádal s blízkou budoucností, která na nás teprve čeká?

Na poli české beletrie je Josef Veselka zajímavým hlasem, který dokáže skloubit odbornou lékařskou tématiku s odpočinkovým námětem. Rodinné ságy jsou u čtenářů velmi oblíbené a jsem si jistá, že Srdcaři si nejednu duši získají, protože doktořina táhne už od dob primáře Sovy, a teď, když zabili Česťu Mázla…

Občas se vám v textu nebude až tak snadno orientovat, přece jen se v příběhu objevuje velké množství postav, hlavních i těch vedlejších, které však hrají podstatnou roli a přispívají k dějové rozmanitosti knihy. I já jsem občas měla problém ztotožnit oba stěžejní hrdiny, protože se mi v některých chvílích pletli. Hodně mě mimo jiné zaujala poslední třetina knihy odehrávající se v 40. letech 21. století, budoucnosti, již máme téměř na dosah, přesto si ji nedokážeme blíže představit.

Srdcaři jsou šiti na míru čtenářům milujícím dramatické zvraty v osudech postav. Na své si přijde ten, kdo rád sáhne po  obsáhlém příběhu a baví ho sledovat, jak se hrdinové v průběhu času mění a vyvíjejí.

 

Název knihy Srdcaři
AutorJosef Veselka
Žánrromán, lékařský román, společenský román
  
Nakladatelství Brána
Rok vydání2021
Počet stran456
ISBN978-80-242-7740-0
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Brána

Nakladatelství Brána Brána (založeno 1994) ukončilo svou činnost jako samostatné nakladatelství počátkem roku 2019, kdy se stalo součástí Euromedia Group.

V rámci EMG nadále funguje jako edice Brána pod svým logem a soustřeďuje se především na vydávání historických románů, českých i překladových, humoristických knížek, populárně naučné historické literatury a v menší míře také pokračuje v tvorbě pro děti – jde především o populární knížky Jana Lebedy o oblíbeném skřítku Medovníčkovi.

Brána nadále i jako součást EMG vydává své zavedené a oblíbené autory, jako jsou Barbara Erskinová, Marcela Mlynářová, Jan Bauer, Jaromír Jindra, Olga Krumlovská, René Melichar nebo již zmíněný Jan Lebeda a nadále se bude snažit vyhledávat a uvádět na český trh nové zajímavé zahraniční i české spisovatele.

www.knizniklub.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)