Stará dobrá Anglie vyučovala nejlepší hudbu pod sluncem

PAUL McCARTNEY, foto Jaromír Zajda ZajíčekPAUL McCARTNEY
16. 6. 2016, PRAHA, O2 ARENA

Sir Paul McCartney jako jediný z bývalých The Beatles vystoupil v České republice podruhé.

Nebylo tedy divu, že jej už několik hodin předtím vyhlížely u VIP vchodu do O2 Areny hloučky fanoušků a lovci autogramů. Jenže se nedočkaly. „Macca“ je převezl a zamířil do haly bočním vchodem rovnou do hráčských kabin, které si vybral jako zázemí pro svůj pražský koncert. Nevyslyšeny zůstaly také žádosti některých sběratelů, kteří se dožadovali u pořadatelů toho, aby jim zprostředkovali podpis svého idolu nebo mu předali drobný dárek. A tak se od počátku jelo striktně podle rozdaných not. Program letošního turné si bylo možné koupit za 600 Kč, trička za devět stovek a třeba džínová bunda s vyšitým McCartneyho podpisem byla k mání za „pouhých“ 5.200 korun. Ceny vstupenek se pak pohybovaly od 1790 do 2390 Kč. I za tyto nemalé peníze toho bylo k vidění víc než dost.

Pro mnoho lidí znamenal Paulův koncert splnění jednoho velkého snu. Měli totiž jednoho ze zakladatelů nejslavnější kapely všech dob takřka na dosah ruky. Proto asi nepřekvapí, že byla O2 Arena vyprodaná. A dočkala se vskutku impozantního vystoupení. McCartney se ani na chvíli nezastavil, střídal baskytaru, elektrickou i akustickou kytaru, ukulele a dva klavíry, aby odehrál téměř tříhodinový set osmatřiceti písniček, jež mapovaly všechny etapy jeho muzikantského života. Hned třiadvacet skladeb vybral Paul z repertoáru slavných „Brouků“. Začal těmi přímočařejšími z raného období kapely a dokonce mezi ně zařadil i raritní In Spite of All the Danger, kterou Paul McCartney s Johnem Lennonem složili na střední škole pro svou první skupinu The Quarrymen. Mezi další klasikou Beatles se neztratily ani písně od skupiny Wings, které představily hudebníka v tvrdší rockové poloze, anebo tři svižnější skladby z jeho prozatím posledního alba New z roku 2013, či nejnovější píseň FourFiveSeconds, kterou McCartney napsal pro sebe, Rihannu a Kanyeho Westa.

PAUL McCARTNEY, foto Jaromír Zajda Zajíček

Co si ale budeme povídat, éra Beatles sklízela největší ovace. Tomu nešlo zabránit stejně jako slzám, které přemohly většinu pamětníků, mne nevyjímaje. Jen největší cynik by v tu chvíli neprojevil žádné emoce. Stejně jako při vzpomínce na George Harrisona v jeho písni Something nebo hitech, na nichž má Paul největší podíl, ať už šlo o Let It Be, Hey Jude, kterou zpívali snad všichni, nebo v přídavcích Yesterday či závěrečný opus z LP Abbey Road Golden Slumbers a Carry That Weight se skvělým bubenickým sólem uprostřed, kterým koncertní finále nádherně vygradovalo.

Všichni se tedy přišli na své. A to k tomu dobře naladěný „Macca“ nepotřeboval ani žádný větší sbor či tanečnice, jak jsme zvyklí vídat u jiných hudebníků z první ligy. Jen partu čtyř skvěle sehraných muzikantů, kteří dokázali bez mrknutí oka odehrát nadčasová beatlovská aranžmá včetně těch psychedelických z dílny producenta George Martina. Rovněž scéna nebyla nijak okázalá a teprve až v závěru přibylo laserů a plamenomety. Spíše převažovala britská střídmost a neskutečná pohoda, kterou Paul přiživil k radosti fanynek občasným vrtěním zadečku nebo pokusy mluvit perfektně česky. Škoda jen, že mu chvílemi odcházel hlas, ale s ohledem na jeho věk (dva dny po koncertu oslavil 74 let) to nebylo nic výjimečného. Nakonec se celým repertoárem prozpíval, aby mohl dojatému publiku naposledy zamávat a zanechat v něm dojem, že to byla právě stará dobrá Anglie, která dala světu tu nejlepší hudbu pod sluncem.

PAUL McCARTNEY, foto Jaromír Zajda Zajíček

Playlist

A Hard Day’s Night
Save Us
Can’t Buy Me Love
Letting Go
Temporary Secretary
Let Me Roll It
I’ve Got a Feeling
My Valentine
Nineteen Hundred and Eighty-Five
Here, There and Everywhere
Maybe I’m Amazed
We Can Work It Out
In Spite of All the Danger
You Won’t See Me
Love Me Do
And I Love Her
Blackbird
Here Today
Queenie Eye
New
The Fool on the Hill
Lady Madonna
FourFiveSeconds
Eleanor Rigby
Being for the Benefit of Mr. Kite!
Something
Ob-La-Di, Ob-La-Da
Band on the Run
Back in the U.S.S.R.
Let It Be
Live and Let Die
Hey Jude
—-

Yesterday
Hi, Hi, Hi
Birthday
Golden Slumbers
Carry That Weight
The End

PAUL McCARTNEY, foto Jaromír Zajda Zajíček

 

 

{source}

[[iframe src=“https://www.zonerama.com/Embed/Album/1721995?color=blue&autoplay=true&vertical=false“ style=“width: 610px; height: 330px;“ scrolling=“no“ frameborder=“0″ allowTransparency=“true“]][[/iframe]]
{/source}

 

Kompletní fotogalerie z koncertu naleznete na
https://www.zonerama.com/fotozajda/Album/1721995
 

 

 

PAUL McCARTNEY, foto Jaromír Zajda Zajíček

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.