Úterý, 28.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Staré zločiny nejsou nikdy úplně mrtvé

recenze knihy Pohřbená pravda

Zdá se, že Angela Marsons rozjela velmi poutavou a na kvalitě stále neubírající sérii, v čele se svéráznou inspektorkou Kim Stone. Pohřbená pravda je již šestým případem v řadě a slibuje opravdu silný zážitek. Inu, laťka je rozhodně poměrně vysoko, dokáže ji autorka přeskočit i tentokrát?

Nenápadná odlehlá farma na hranici dvou okrsků. Ničím zajímavá. Ničím výjimečná. Ničím zvláštní. Tedy na ten první povrchní pohled. Pokud se totiž rozhodnete podívat pod povrch, vysype se na vás pár kostlivců. I když abych byla přesná, v tomto případě se kosterní pozůstatky na nikoho nevyvalily z oné pověstné skříně, ale byly nalezeny pod vrstvou trávy a zeminy. Sesypané a pohřbené dohromady. Hromada kostí roztroušená halabala po odlehlém pozemku. Kolik mrtvých tu němě vykřikuje o svém násilně odejmutém životě?

Pohřbená pravdaKim Stone stojí před nelehkým úkolem. Jelikož případ jako takový je sice dost zapeklitý, ale asi ne zcela tak, jak by si autorka přála, hodí inspektorce na krk ještě mnohem větší výzvu. Kim musí na případu spolupracovat s kolegy ze sousedního okrsku. Už to je pro sociálně méně zdatnou Kim hodně kyselá záležitost, to pravé ořechové si ovšem vyzobe v podobě bývalého kolegy. Kolegy se kterým ji pojí snad veškeré možné antipatie. Záhadný případ má tak vyšetřovat dvojice, jež ze všeho nejvíce připomíná sud s prachem a zapálenou pochodeň.

Kim je tedy odtržena od svého týmu, snaží se rozluštit záhadu objevených kostí, aniž by přitom sama zabila svého dočasného parťáka a zbytek party se mezitím věnuje vzrůstajícímu počtu útoků v okrsku, z nichž některé mění status z napadení na vraždu.

Chaotický propletenec několika různých vyšetřovacích linií se všemožně sbíhá, kličkuje, vzdaluje, křižuje, až je s podivem, že to celé ve výsledku připomíná dobře sehraný balet. Rozjezd je sice pozvolný, ale atmosféra postupně houstne, tempo přiměřeně nabývá na intenzitě a hlavní postavy se při tom všem stále chovají poměrně logicky a uvěřitelně. Závěrečný sprint do finále je potom opravdu vydařenou adrenalinovou jízdou s jednosměrným lístkem rovnou do horoucích pekel. Připomíná to sešup z horské dráhy do hlubin země, odkud se budete sakra špatně škrábat zpátky na denní světlo.

Zločiny minulosti opět ožívají, přestože měly zůstat pohřbené v útrobách země. Mrtví vydávají svá svědectví, aby zachránili novodobé oběti před stejným osudem. Po mnoha letech se dává do pohybu děsivá temnota zvrhlosti lidské duše. Máte odvahu nahlédnout?

Tleskám, paní Marsons, tleskám. Pohřbená pravda je dle mého názoru zatím ten nejpovedenější díl. Skvěle zvolená zápletka se stále aktuálním tématem rasové nesnášenlivosti umí zaujmout i vyburcovat. Charaktery postav jsou promyšlené a žijí si život podle svého a vykreslení některých vás rozhodně nenechá chladnými. Tenhle příběh má jednoduše skvělý spád, nic jej zbytečně nebrzdí a ve finále už vlastně záchranná brzda nefunguje vůbec. A vůbec to nevadí.

Přemýšlím, co bych vytkla, ale po důkladném mozkovém hloubání jsem na nic nepřišla, takže protentokrát nechám své hnidopišské já pěkně spát.

Hodnocení: naprosto a zcela bez debat 5/5

Název knihy Pohřbená pravda
AutorAngela Marsons
Žánrthriller
  
Nakladatelství Kalibr
Rok vydání2018
Počet stran392
ISBN978-80-7617-153-4
  
Nákup knihy www.kalibr-knihy.cz
Nákup e-knihy www.ereading.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Kalibr

Nakladatelská značka Kalibr se zaměřuje na vydávání detektivek, napínavých thrillerů, severského krimi a dalších žánrů, v nichž není nouze o prolitou krev.

Ke kmenovým autorům patří např. Gillian Flynnová, Angela Marsonsová, Harlan Coben, John Grisham, Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Louise Pennyová, Stefan Ahnhem, Daniel Cole nebo Tess Gerritsenová.

www.kalibr-knihy.czeReading

Černá kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prochází téměř třináct tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Zajišťuje elektronický obsah pro více jak 120 knihoven po celé České republice i na Slovensku a je jejich hlavním dodavatelem. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih..

www.ereading.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Klára Stryalová

Rozený knihomol a čivavomil, který bez hrnku černého čaje nedokáže přežít den.