Úterý, 28.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Znáte quilling?

QuillingQuilling (quill – z angličtiny brko) nebo také papírový filigrán je umění využívající proužků papíru, které jsou stáčeny, formovány a lepeny do požadovaného tvaru. Ve výsledku díky správné kompozici jednotlivých tvarů můžete vytvořit krásný a originální obrazec.

Papírový proužek se nejdříve ovíjí kolem quillingového kolíku – brka a vzniká tak základní spirálka pro další zpracování. Konec proužku se ke spirálce zafixuje lepidlem po sejmutí z kolíku. Za pomoci čtyř prstů se vzniklá spirálka zformuje do požadovaného tvaru (lístek, srdce, kostička). Takto vzniklý ozdobný prvek se poté přilepí k podložce (papír, dřevo).

Ačkoliv počátky quillingu nejsou zaznamenány, někteří je datují právě do doby vynálezu papíru v prvním století po Kristu v Číně.  Jiné zdroje uvádějí, že quilling se zrodil ve starověkém Egyptě. Jedna věc je ale jistá – má bohatou historii a je zde již jako výtvarná technika nějakou dobu.

 

Quilling - základní tvary


Zdroj a více informací o quillingu naleznete na www.quilling.cz.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.