Čtvrtek, 2.2.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Starověký Egypt na dlani

recenze knihy Egypt

„Řecký historik Herodotos kdysi napsal: „Egypt je darem Nilu.“ A měl pravdu. Bez Nilu by Egypt nepřežil. Přinášel do Egypta vodu, ryby a půdu. Nil sloužil jako hlavní dálnice i jako kanalizace. Úrodné půdě, jež se nachází v bezprostřední blízkosti této řeky, se říkalo Černá země. Zde Egypťané pěstovali zemědělské plodiny a stavěli domy z blátivých cihel. Neúrodné půdě v poušti se říkalo Rudá země. Tady si Egypťané stavěli hrobky a hřbitovy.“

Je to už několik let, co jsem maturovala z dějepisu, ale dodnes si pamatuji, jak jsem se v prváku na střední škole snažila zapamatovat časovou osu jednotlivých egyptských období: stará říše, nová říše, střední říše a pozdní období a mezi nimi vždy přechodná období. Hlava mi z těch letopočtů šla kolem, ale přesto se mi starověký Egypt vryl do paměti a romány zasazené do tohoto období jsem na střední škole doslova hltala.

Nyní se mi do rukou dostala tato útlá vizuálně skvěle zpracovaná populárně naučná kniha věnovaná starověkému Egyptu, která vás přehledně provede tím podstatným, co byste o něm chtěli vědět. Opět jsem si vybavila školní léta, a tato kniha by mohla sloužit jako skvělá pedagogická pomůcka při hodinách dějepisu. Ocení ji všichni, kteří se o toto období zajímají.

Kniha je rozdělena do pěti tematických celků a ty se člení do kapitol. Každé kapitole je věnována dvojstrana. Dozvíte se například, jakým požehnáním byl pro Egypt Nil, kdy byly objeveny první vykopávky, přečtete si o egyptských bozích, jak se stavěly pyramidy, jak probíhala mumifikace, jak se ve starověkém Egyptě žilo, na závěr vás čekají kapitoly věnované pyramidám, a to od té nejstarší, až po tu největší, a také dalším pohřebištím a chrámům. A to je jen stručný výčet, kniha je doslova nabitá informacemi, přestože není nijak rozsáhlá.

„Sloužící pro posmrtný život

Egypt obal knihyBohatí Egypťané se obávali, že v Rákosových polích budou muset pracovat, a proto se nechávali pohřbít se soškami znázorňujícími sloužící, kterým se říkalo vešebty. Vypadali jako malinké mumie a nesli si s sebou košíky nebo farmářské náčiní. Vešebty měly na sobě vyryto zaklínadlo, s jehož pomocí se potom mohly probudit k životu.“

Každou dvojstranu provázejí 3D ilustrace, ale také fotografie dochovaných památek nebo míst. Díky tomu si vše můžeme krásně představit a zapamatovat.

Kniha vyšla v edici Na vlastní oči a je určena především dětem, ale má rozhodně co dát i dospělým. Myslím, že středoškolákům může dobře posloužit, jako učební pomůcka pro lepší představivost o životě Egypťanů. Je velmi přehledná a podává podstatné informace.

Na konci nechybí slovníček pojmů a také přehled jednotlivých egyptských králů rozčleněný podle období a dynastií.

Dozvěděla jsem se řadu pro mě nových informací, konečně vím, co je to fajáns, kartuše nebo vešebt. Dozvíte se, jak a kým bylo rozluštěno hieroglyfické písmo, jak se stavěly pyramidy, co muselo být přestěhováno kvůli vybudování Asuánské přehrady a spoustu dalších zajímavostí.

„Dnes je Tutanchamon nejznámějším ze všech egyptských faraonů, ale ve skutečnosti vládl jen velice krátce. Nastoupil na trůn, když mu bylo pouhých 8 let, a zemřel v 18 či 19 letech, pravděpodobně v důsledku nehody na voze. Tutanchamonova sláva se datuje od doby objevení jeho hrobky v roce 1922.“

Knihu doporučuji všem, kteří chtějí získat přehled o starověkém Egyptě, všem, kteří mají rádi populárně naučné knihy, které nepředávají jen suchou historii bez názorného zobrazení.

Díky této knize jsem opět dostala chuť přečíst si některý z románů třeba o královně Hatšepsut, která byla velmi schopnou vládkyní, jež vládla Egyptu dvacet dva let.

Moje hodnocení je 90 %.

 

Název knihy Egypt
AutorJoyce Tyldesley
ŽánrNaučná literatura
  
Nakladatelství Slovart
Rok vydání2019
Počet stran64
ISBN978-80-7529-875-1
  
Nákup knihy www.slovart.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Egypt

 

Slovart


Nakladatelství Slovart působí na českém trhu již od roku 1994. Vydává knihy domácích autorů převážně z oblasti dětské a populárně naučné literatury i licenční tituly předních světových nakladatelů.

Mimořádně úspěšné jsou unikátní obrazové publikace, jako např. Ars Sacra, Baroko a řada dalších i původní rozsáhlé a významem ojedinělé monografie mj. Jan Saudek či Adolf Born, které jsou exportovány do mnoha zemí po celém světě.

Součástí nakladatelství je i značka Brio, ve které vychází knihy pro děti i nově vzniklá značka, zaměřená na young adult literaturu #Booklab.

www.slovart.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)