Stavba skanzenu bude pokračovat

Stavba skanzenu bude pokračovatNasavrky – již od června loňského roku staví sdružení Boii v Nasavrkách největší keltskou vesnici v celé Evropě. V říjnu postup stavby zkomplikovalo vyšetřování postupu při zadávání veřejných zakázek, z nichž jednou je i projekt archeoskanzenu.

 

I přes tyto komplikace však neztrácíme naději a dále intenzivně pracujeme na realizaci našeho snu: „Děláme vše pro to, abychom nejpozději o letních prázdninách mohli ve stavbě pokračovat,“ říká manažerka projektu, Anna Frantalová. Realizaci projektu na podzim zbrzdilo vyšetřování Policie ČR ohledně postupu při zadávání veřejných zakázek. Toto vyšetřování se projektu samozřejmě nemile dotýká – došlo k pozastavení stavby a k pozastavení čerpání dotace. Jak jsme již opakovaně uvedli, žádného nekalého jednání jsme se nedopustili, výběrové řízení jsme v dobré víře zadali profesionální firmě, aby jej za nás zadministrovala. „Věříme, že nyní, po šesti měsících vyšetřování, se celá věc posune k vyřešení a my budeme moci bez dalších komplikací zahájit druhou etapu výstavby. V současné době intenzivně jednáme s našimi partnery, abychom zajistili profinancování stavby – nejen naší spoluúčasti, ale i pozastavené části dotace, což není snadné“ dodává Anna Frantalová. Na květen a červen plánujeme vypsání nového výběrového řízení na zbývající část stavby. Druhá etapa výstavby by pak měla být zahájena na začátku července, odvíjí se to samozřejmě od našich jednání s partnery, uděláme ale vše proto, abychom v červenci opravdu mohli začít. Díky přesoutěžení zbytku zakázky budeme moci nyní čerpat alespoň zbývající část dotace a ve výstavbě pokračovat.

 

O projektu

Keltský archeoskanzen Nasavrky bude unikátem v celé Evropě. Nejen svojí velikostí (bude zde 36 stavení rozdělených do 6 usedlostí), ale také myšlenkou, která jej provází. Archeoskanzen bude živou keltskou vesnicí. Místem, kde se budou lidé moci setkávat, vše si vyzkoušet, poznat mnoho nového. Kromě keltských řemeslníků zde budou i živá zvířata, v plánu jsou samozřejmě i kulturní a vzdělávací akce. V roce 2010/2011 byl projekt podpořen dotací z Regionálního operačního programu, od zahájení stavby v červnu 2011 se již podařilo postavit či rozestavět 17 keltských stavení a mohutné opevnění. Slavnostní otevření areálu je plánováno na duben/květen 2013.

Více informací o projektu je k dispozici na webové stránce www.boii.cz/skanzen.

Boii. o.s.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.