Stín

recenze knihy Stín

„Je to, jako by mi něco amputovali, něco, co mi bude vždycky chybět, ale naučila jsem se s tím žít. Jako s tělesným postižením…“

Pro ty, kteří čtou sérii Beatrice Kaspary popořadě a nedočkavě očekávají další díly, bude tohle mé přiznání zvláštní, ale já jsem od autorky ještě nic nečetla.
Když jsem se vrhala do čtení knihy Stín, což je čtvrtou její knihou v té sérii, nějak jsem přehlédla tento fakt. Ovšem, pro všechny, kteří to mají podobně a zatím nečetli předchozí, dá se to i tak.
Příběh je samostatný a ač se v knihách vyvíjí životní příběh hlavní hrdinky Beatrice, díky umu psaní autorky to není velký problém.

Dá se říct, že při čtení jsem ihned naskočila do rozjetého vlaku, ihned jsem byla zasažena hromadou událostí a vražd. Krvavé scény jsou docela dost dobře napsané, nejednou jsem si řekla fuj, takže za to velký palec nahoru.
V tomto díle dochází k brutálním vraždám lidí, kteří zdánlivě nemají nic společného, ale po bližším ohledání všem čtenářům dojde, že nějaký společný jmenovatel tam je. A dojde to i těm, kteří nečetli předchozí díly, díky tomu, že autorka se o minulosti dost zmiňuje. Nejsou to žádné obsáhlé náhledy do minulých času, ale vždy jen pár vět, které ovšem neznalému čtenáři nastíní potřebné informace, aby mohl ve čtení pokračovat a i tak si příběh užil naplno.

Stín (Kalibr)Musím říct, že i když jsem se dozvěděla spoustu věcí, dá se říct spoilerů, přesto si ve volné chvíli přečtu předchozí díly. Autorka mi předvedla, že opravdu umí psát čtivě, napínavě, že má cit pro všechno – ať už jak popsat vraždu, oběť nebo zasadit do příběhu trochu té romantické příchutě. A hlavně, hlavní hrdinka Beatrice mi byla neskutečně sympatickou ženou. Vážně. Skoro jako Erika Fosterová a to už je co říct. 

„Přibližně pět minut zírala na obrazovku, a když ani pak nepřišla žádná odpověď, stočila se znovu na zemi do klubíčka, čas nedokázala odhadnout.
Čas. Jakmile ho člověk nemohl měřit, pozorovat jeho tok, ztěžknul jako cent. Bylo to, jako by pro všechny lidi na světě plynul dál, jen pro Beatrici se zastavil, zhoustnul, objal ji a tlačil z ní vzduch.“

Stín řadím mezi ty thrillery, které jsou velmi čtivé, a i když odhalíte vraha dříve, než dojdete na konec knihy, stejně vám to při čtení vadit nebude.
Autorka má dar pohrávat si čtenáři tak, aby chtěli číst víc a víc a případně je svým uměním navnadit na další její příběhy. Tak, jako se to stalo u mě – musím si přečíst celou sérii s Beatricií. 

Když to jednoduše shrnu, tak Stín je napínavý od začátku do konce, má velmi sympatické postavy, s Beatricií na prvním místě sympatičnosti. Děj krásně odsýpá, nenajdete tu hluchá místa, navíc autorka dokáže skvěle popsat i ty nejniternější pocity, které se v hlavních hrdinech odehrávají. Nemám co vytknout, ač mám přečten pouze čtvrtý díl (jsem fakt ostuda), nejde jinak, než hodnotit na maximum. Za mě velká spokojenost. 

Hvězdné hodnocení: 95 %

Název knihy Stín
AutorUrsula Poznanski
ŽánrDetektivka, Thriller
  
Nakladatelství Kalibr
Rok vydání2019
Počet stran328
ISBN978-80-7617-822-9
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Kalibr

Nakladatelská značka Kalibr se zaměřuje na vydávání detektivek, napínavých thrillerů, severského krimi a dalších žánrů, v nichž není nouze o prolitou krev.

Ke kmenovým autorům patří např. Gillian Flynnová, Angela Marsonsová, Harlan Coben, John Grisham, Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Louise Pennyová, Stefan Ahnhem, Daniel Cole nebo Tess Gerritsenová.

www.kalibr-knihy.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)