Pátek, 24.5.2024
Cestování a výletyVolný čas

Výlety po Česku. Kam na jaře vyrazit?

Kam na jaře vyrazit?

Moravský kras: Punkevní jeskyně a propast Macocha

Vydat se můžete například do Punkevních jeskyní, které leží v Moravském krasu. Nachází se dva km od Skalního mlýna a dostanete se do nich stěnou krasového kaňonu Pustý žleb. Čeká na vás procházka v krápníkových jeskyních a to až na samé dno propasti Macocha. Milovníci romantici se mohou projet na lodičkách na Punkvě. Nepřišla vám ještě výplata? Rychlé peníze jsou bleskovým řešením.

Poodří: Lužní lesy

Každý rok na přelomu března a dubna v lužních lesích podél Odry můžete vidět koberce v podobě tisíců sněženek. Řeka Odra je výrazným tokem v Moravsko-slezském kraji. V poodří, jako v jedné z mála oblastí ČR, zůstal zachován přirozený vodní režim. Od roku 1991 je zde vyhlášena CHKO Poodří. V rezervaci NPR Polanská niva, která se nachází mezi Polankou a Jistebníkem, najdete lužní lesy, rybníky a nivní luka v okolí meandrů řeky Odry a zde se právě nachází nekonečné koberce sněženek, které se pak promění v koberce hvězdnatce čemeřicového či zápalice žluté.

Hrad Loket

Tento středověký hrad stojící na skalním ostrohu je obklopen ze tří stran řekou Ohře. 26 m vysoká hradní věž vám umožní vidět okolí jako na dlani. Z vrcholku věže můžete sledovat krásu náměstí s barokním sloupem Nejsvětější Trojice. Hrad je protkán historií a řadou tajemných příběhů. V přízemí Hejtmanského domu se nachází výstava porcelánu, který byl vyráběn v okolních továrnách. Řada z nich přitom už dnes neexistuje. Rotunda a část křídla Dolní bašty byly zrekonstruovány a patří nyní rovněž do průvodcovského okruhu.

Olomouc: Zoologická zahrada na sv. Kopečku

V této zoo je chováno více než 1700 kusů zvířat a 350 druhů. V pěti pavilonech si můžete prohlédnout vzácné druhy zvířat, nechybí zde ani další expozice a výběhy jako je například žraločí akvárium, které je největší u nás. Okružní jízda vláčkem či 32 m vysoká věž jsou lákadlem pro návštěvníky z blízkého i širokého okolí. Tato zoologická zahrada má téměř 43 hektarů.

Dobříň: Dobříňský háj

Přírodní památka Dobříňský háj se nachází v nivě řeky Labe. V této oblasti můžete vidět v tomto jarním období koberce sněženek, ale i vzácné druhy hmyzu či staré dubové aleje. Obec Dobříň najdete poblíž Roudnice nad Labem. Dobříňský háj je jeden z posledních lužních lesů, které na území Ústeckého kraje zůstaly zachovány.

Přírodní rezervace Karlov: Údolí lásky

Přírodní rezervace Karlov patří mezi nejstarší na Znojemsku. Najdete ji v údolí a na svazích Příčního potoka. Krajina má velmi romantický ráz, proto dostala název Údolí lásky. Přírodní rezervace zde byla vyhlášena v roce 1933 a je rozložena na necelých 6 hektarech půdy. Najdete ji poblíž obce Božice. Je zde zbytek přirozené doubravy a habrové javořiny, kde roste mnoho druhů rostlin a hub. Na jaře zde můžete vidět sasanku hajní, ostřici chlupatou, řimbabu chocholičnatou, áron karpatský, orsej jarní, jaterník trojlaločný, konvalinky a samozřejmě sněženky. Údolím lásky vede 5,5 km dlouhá naučná stezka. Lze ji však absolvovat jako dvě trasy: Karlovský okruh (4,3 km) a Božický okruh (2,2 km).

 

Výlety po Česku. Kam na jaře vyrazit?

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.